Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2008
    Miasto
    Olsztyn/Gdańsk
    Posty
    11

    Domyślnie Nikon N8008 lub nikon FA + obiektywy m42

    Cześć! Czy ktoś z użytkowników i zapewne doświadczonych fotografów może mi powiedzieć czy któryś z wyżej wymienionych modeli nikona współpracuje przez przejściówkę z obiektywami m42? Dokładniej chodzi mi o to, czy światłomierz wbudowany w aparat będzie współpracował z tymi obiektywami, czy parametry takie jak czas otwarcia migawki oraz przysłona będą wyświetlane na panelu poprawnie? Przejrzałem instrukcje obsługi ale niewiele mogę z nich wywnioskować. Jak wygląda sprawa z podglądem głębi ostrości? Przeczytałem w jednym z postów, że model, który mnie wcześniej interesował (nikon n2020) nie ma takiego podglądu.
    Pytam, ponieważ jestem użytkownikiem Practki L2 bez światłomierza, a pomiar światła cudem doręcznym (także starym jak aparat jest nieco uciążliwy i nie zawsze dokładny. Chcę przerzucić się na sprzęt bardziej... użyteczny, taki, w którym będzie światłomierz i będzie to oczywiście w jakimś stopniu kompatybilne z m42+przejściówka...
    Proszę o pomoc i poradę.

  2. #2

    Domyślnie Odp: Nikon N8008 lub nikon FA + obiektywy m42

    Zadne z nich sie nie nadaje do M42!

    Zaden Nikon dobrze nie gada z M42 i kropka.

    Jak chcesz koniecznie uzywac M42 i miec dobra puszke to poszukaj Fujiki czy Bessy a nie Nikona.

    Do Nikona masz taka palete szkiel na bagnet F (nawet ruskich), ze szkoda bawic sie w protezy.

    Podgladu GO nie bedziesz mial w tandemie M42 + Nikon, bo sposob przekazywania przyslony jest rozny dla tych systemow.

    Sama puszka FA ma domykanie przyslony do wartosci roboczej (czyli DOF) ale ze szklami z bagnetem F ktore to wspomagaja. Sa np szkla ruskie, ktore nie maja przeniesienia przyslony do puszki i dzialaja tylko z pomiarem przy przyslonie roboczej (taki np. jest w jednej z wersji Zenitar 16/2.8 fish-eye).
    Ostatnio edytowane przez gALL ; 20-06-2008 o 18:03

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2008
    Miasto
    Olsztyn/Gdańsk
    Posty
    11

    Domyślnie Odp: Nikon N8008 lub nikon FA + obiektywy m42

    Dzięki!
    Bardzo mi pomogłeś

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2008
    Miasto
    Olsztyn/Gdańsk
    Posty
    11

    Domyślnie Odp: Nikon N8008 lub nikon FA + obiektywy m42

    A który z tych aparatów (n8008 czy FA) jest ,Twoim zdaniem, jeśli miałeś do czynienia z tym sprzętem, pod względem ergonomii, łatwości użytkowania, wykonania, lepszy?

  5. #5

    Domyślnie Odp: Nikon N8008 lub nikon FA + obiektywy m42

    Nikon FA, ma wszystko to co ma N8008/F801 choc jest starszy (ma 4 tryby pracy: P, A, S, M; pomiar matrycowy, synchro z lampa 1/250, DOF, pomiar przy przyslonie roboczej).
    No oczywiscie nie ma autofokusa ale to pikus.

    Z seri F801 to jak juz poszukaj F801s.

    Jakbym mial dla siebie szukac to FA lub F3 (moze byc w wesji HP lub zwyklej, byleby nie zajechany), puszki AF mnie nie bawia poza F100 (mam lub uzywalem parenascie).

    Ergonomicznie to F801 jest wygodniejszy - lepszy chwyt.

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2008
    Miasto
    Olsztyn/Gdańsk
    Posty
    11

    Domyślnie Odp: Nikon N8008 lub nikon FA + obiektywy m42

    No, to wiele się dowiedziałem Auto focus też za bardzo mnie nie interesuje, stąd też mam jeszcze na uwadze nikona FM2n. Czy można go parametrami porównać z FA? Czy miałeś do czynienia z tym modelem aparatu? Przepraszam, że Cię męczę, ale mam możliwość wyboru między 3 modelami F100, FM2 oraz FA i nie wiem który z owych modeli będzie bardziej niezawodny - chodzi mi też o to, że jak padnie bateria, to będę nim mógł robić zdjęcia (więc tu F100 zapewne odpada). Dzięki za info.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Nikon N8008 lub nikon FA + obiektywy m42

    FA - pierwszy korpus z pomiarem matrycowym, duzo w nim elektroniki, dzis juz leciwej i najpewniej nie do naprawienia.
    FM2n - calkowicie mechaniczny plus pomiar swiatla, jezeli zainstalowana jest bateria.
    F100 jaki jest, kazdy widzi.
    Jak czesto zdarza ci sie, ze jestes w sytuacji, gdy bateria ci sie wyczerpala i nie masz nowej?
    Sam bralbym F100. Best of both worlds.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Nikon N8008 lub nikon FA + obiektywy m42

    Wzialbym FA jak w bardzo dobrym stanie i kompletny, ma to samo co FM2n + kupe bajerow. Czas mechaniczny to 1/250 i z tym czasem dziala bez baterii.

    FM2n - kultowy, bo dziala zawsze, bateria tylko potrzebna do swiatlomierza, jest lzejszy od FA i to sporo.

    Porownanie FM2n i FA raczej sie nie uda, poniewaza to dwie filozofie aparatow. FM2n w pelni mechaniczna migawka, sterowana mechaniczne a w FA migawka sterowana eletronicznie, pomiar TTL blysku.

    F100 ... dobrze go miec, nawet na polce.
    Ostatnio edytowane przez gALL ; 21-06-2008 o 18:15

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2008
    Miasto
    Olsztyn/Gdańsk
    Posty
    11

    Domyślnie Odp: Nikon N8008 lub nikon FA + obiektywy m42

    Ogromne dzięki! Teraz wiem za czym się rozglądać!
    Pozdrawiam!

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2008
    Miasto
    Olsztyn/Gdańsk
    Posty
    11

    Domyślnie Odp: Nikon N8008 lub nikon FA + obiektywy m42

    .... no i jeszcze jedno pytanie - ale to chyba już ostatnie - jakie szkła pasują do tychże aparatów? Do którego z nich najwięcej szkieł można dostać. Gdzie o tym można ewentualnie poczytać?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •