Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie Jaki negatyw wybrać na wesele.

    Generalnie chce przedstawić sytuacje....
    Mianowicie na ślubie który będę fotografować chce mieć 3 puszki. Cyfre i dwa analogi.
    W jednym analogu negatyw kolorowy (tu mam już wybrany jaki będe potrzebował), a w drugim czarno biały.
    No i problem mam z tym drugim bo: zastanawiam się nad wyborem procesu wywoływania, czy oddać do labu czy w koreks włożyć. Niestety jeszcze nie wywoływałem w koreksie i nie chciałbym zepsuć filmu, a uczyć się na tm właśnie negatywie to samobójstwo. No i tak się waham pomiędzy następującymi negatywami :
    do ciemnych miejsc jak kościół czy inne (to moi faworyci)
    - Ilford XP2 400
    - Neopan 400
    - Ilford HP5 400
    - Ilford PAN 400
    - Delta Prof 400

    do pleneru
    - Ilford PAN F Plus 50 (lub 100)
    - Neopan 100
    tu chyba wyczerpuje się możliwość nisko czułych filmów :/

    Jeżeli koreks to który lepiej wybrać tak aby w procesie wywoływania nie popsuć filmu.
    (a może darować sobie czułość 400 i wybrać oś bardziej czułego lub tez próbować forsować ??)
    Jak widać nie mam doświadczenia z koreksem stąd też moja prośba o pomoc.
    (mam nadzieje że nie dubluje już istniejącego postu).
    D80 F100 i parę słoików

  2. #2

    Domyślnie Odp: Jaki negatyw wybrać na wesele.

    Na plener to albo APX100 wolany w Rodinalu albo Ilford FP4+ wolany w D-76 (1+1).

    Na kosciol to HP5+ w D76(1+1) albo Kodak ProFoto400 BW (do C41)

    Film 50 to jest film do zastosowan technicznych czyli ma bardzo duza rozdzielczosc ale kontrast po zboju.

    Wiecej pozniej napisze.

    Pzdr
    KL

  3. #3

    Domyślnie Odp: Jaki negatyw wybrać na wesele.

    APX100/FP4+, nic do dodania. chyba ze chcesz jakies klimatyczne ziarno, to T-MAX3200 w sam raz
    old punks never die
    http://www.lightstalkers.org/krystian_maj
    leica M6, lomo, polaroid100, mamiya, field 5x7, cambo 4x5", schneider, yashica 35electro, D2H

  4. #4

    Domyślnie Odp: Jaki negatyw wybrać na wesele.

    WItam,
    skoro nie wywoływałes w koreksie to moze żeczywiście lepiej użyć coś do C-41. Tu wybór masz niewielki, KODAK BW PORTRA 400 CN , KODAK PROFOTO 400 lub ILFORD XP2. Jesli jednk zdecydował byś sie na klasyczny film to na plener polecam jeszcze Fuji NEOPAN ACROSS 100, do wnętrz NEOPAN 400 w D76 (1+1). Kiedy masz ten ślub? Bo jeśli jest troche czasu to może wyprubuj sobie jakiś materiał i zobacz czy podobają ci się efekty. Jeśli chodzi o odbitki z filmów czarnobiałych, to raczej tylko pod powiększalnika osiągniesz przyzwoite rezultaty, z labu fotki bedą raczej mdłe i nieciekawe.

    P.S Być może skan z dobrego skanera i odpowiednia obróbka plików przed naświetlaniem pozwoli zbliżyć się jakością do tradycyjniych odbitek naświetlanych pod powiększalnikiem.
    Ostatnio edytowane przez KGB ; 17-05-2008 o 11:06
    ZENIT DIGITAL

  5. #5

    Domyślnie Odp: Jaki negatyw wybrać na wesele.

    Cytat Zamieszczone przez KGB Zobacz posta
    WItam,
    skoro nie wywoływałes w koreksie to moze żeczywiście lepiej użyć coś do C-41. Tu wybór masz niewielki, KODAK BW PORTRA 400 CN , KODAK PROFOTO 400 lub ILFORD XP2. Jesli jednk zdecydował byś sie na klasyczny film to na plener polecam jeszcze Fuji NEOPAN ACROSS 100, do wnętrz NEOPAN 400 w D76 (1+1). Kiedy masz ten ślub? Bo jeśli jest troche czasu to może wyprubuj sobie jakiś materiał i zobacz czy podobają ci się efekty. Jeśli chodzi o odbitki z filmów czarnobiałych, to raczej tylko pod powiększalnika osiągniesz przyzwoite rezultaty, z labu fotki bedą raczej mdłe i nieciekawe.
    Do tego momentu mam sporo czasu bo do września, ale kłopot na razie taki że nie mam skompletowanego jeszcze sprzętu, dopiero co udało mi się wylicytować koreks i to jest na bieżącą chwile wszystko co do B+W posiadam no i chęci. A wywołany negatyw chciałem zeskanować.

    Cytat Zamieszczone przez gALL Zobacz posta
    Na plener to albo APX100 wolany w Rodinalu albo Ilford FP4+ wolany w D-76 (1+1).
    Na kosciol to HP5+ w D76(1+1) albo Kodak ProFoto400 BW (do C41)
    ok gALL'u dzięki i czekam na ciąg dalszy.
    Znaczy się ze wszysto wskazuje na koreks.
    D80 F100 i parę słoików

  6. #6

    Domyślnie Odp: Jaki negatyw wybrać na wesele.

    Jeśli chcesz spróbować b&w na ślubie/weselu, a jesteś w tym temacie świeżynką, to lepiej by było, gdybyś poprosił kogoś z tego forum, bądź z forum koreksu: http://www.korex.net.pl/forum/ żeby Ci te negatywy odpłatnie wywołał, zrobił stykówki, a Ty byś potem wybrał co nadawałoby się do powiększenia i ktoś by to zrobił za Ciebie. Wesele, to nie jest temat, na którym można byłoby się uczyć wywoływania filmów. Co prawda do września masz trochę czasu, ale samo skompletowanie ciemni trochę Ci zajmie, potem nauka. Jeśli jesteś zdecydowany na zorganizowanie własnej ciemni, to sugerowałbym zakup w miarę porządnego sprzetu, abyś za moment nie chciał go wymieniać. Głównie mowa o powiększalniku i o obiektywie, na koreksie też nie warto oszczędzać. Jeśli chcesz, to mogę Ci dać namiary na kogoś, kto ma sporo fajnego sprzętu ciemniowego na sprzedaż, a poza tym doradzi co i jak.
    kwadrat i prostokąt, głównie kwadrat

  7. #7

    Domyślnie Odp: Jaki negatyw wybrać na wesele.

    Cytat Zamieszczone przez bowie Zobacz posta
    Jeśli jesteś zdecydowany na zorganizowanie własnej ciemni, to sugerowałbym zakup w miarę porządnego sprzetu, abyś za moment nie chciał go wymieniać. Głównie mowa o powiększalniku i o obiektywie, na koreksie też nie warto oszczędzać. Jeśli chcesz, to mogę Ci dać namiary na kogoś, kto ma sporo fajnego sprzętu ciemniowego na sprzedaż, a poza tym doradzi co i jak.
    Z chęcią skorzystam z tej wiedzy innych, jak możesz to podaj jakieś namiary na PRIV. Chciałbym w sumie zorganizować sobie ciemnie, ale nie do końca mam też gdzie (wynajmuje małe mieszkanko z paroma osobami, więc może byc ciężko). Ale nieznaczy ze nie moge stopniowo zbierać sobie sprzętu.
    A z negatywami z wesela, to chyba najbezpieczniej będzie jeżeli wykona to ktoś doświadczony, szkoda ujęć. Tylko jeszcze dobór odpowiedniej kliszy. Ale myślę że to będą te które gALL'u polecił.
    Dzięki za pomoc
    D80 F100 i parę słoików

  8. #8

    Domyślnie Odp: Jaki negatyw wybrać na wesele.

    Mozesz jeszcze uzyc ktoregos z filmow Efke czy Maco (obie firmy robia bardzo dobre cz-b ALE trzeba wiedziec jak je wolac i tu jest problem, jak zaczynasz zabawe z cz-b) albo Kodaka Tmaxa 100 na plener (z tym, ze trzeba miec wywolywacz do krysztalow typu T).

    Mysle, ze jak masz dac komus wolac to wez uzyj poprostu Kodaka ProFoto 400BW, to bardzo przyjemny material, nie ma duzego kontrastu, poza tym tolerancyjny na bledy naswietlania (no i tani oraz do C41). Wywolaja Ci go w kazdym labie i w zasadzie nie spartola wolania, czego juz nie mozna powiedziec o Ilfordzie XP2. Poza tym Ilforda do C-41 nie trawie jako 400, dla mnie wyglada tylko dobrze jak jest naswietlony jak 200 (czyli przeswieltony o 1EV). Nowego Kodaka BW Porta nie znam, bo od paru lat wogole nie robie na cz-b C41.

    Jedna rada, nie eksperymentuj z filmami na slubie, bierz to co znasz i z czego wiesz jakie sa efekty w danym labie. Np. tam gdzie wolalem nie nalezalo obrabiac Fuji Reali 100, bo wychodzila gorzej niz Konica VX, a np. swietnie sobie radzili z Konica Centuria Pro 400. W kazdym razie na slubie unikaj niedoswietlania, a jak przewalisz klatke nawet o 1.5EV to i tak laborant sobie poradzi.

    Pozdrawiam
    KL

  9. #9

    Domyślnie Odp: Jaki negatyw wybrać na wesele.

    Cytat Zamieszczone przez pustelnik Zobacz posta
    Chciałbym w sumie zorganizować sobie ciemnie, ale nie do końca mam też gdzie (wynajmuje małe mieszkanko z paroma osobami, więc może byc ciężko). Ale nieznaczy ze nie moge stopniowo zbierać sobie sprzętu.
    A z negatywami z wesela, to chyba najbezpieczniej będzie jeżeli wykona to ktoś doświadczony, szkoda ujęć. Tylko jeszcze dobór odpowiedniej kliszy. Ale myślę że to będą te które gALL'u polecił.
    Dzięki za pomoc
    Bez ciemni wywołanie negatywu nic Ci nie da. Nawet jak wywołasz sam i zaniesiesz do labu, to nie spodziewaj się oszałamiających efektów. W labie też sporo policzą za odbitki. Poza tym, poprawne wywołanie negatywu, to tak naprawdę najważniejsza rzecz w pracy ciemniowej. Z odbitkami możesz kombinować, ze źle wywołanym negatywem już niewiele zrobisz, a już na pewno jak jesteś początkującym. Dlatego też radzę, abyś znalazł kogoś z Twoich okolic na forum korexu i aby ten ktoś za Ciebie wszystko zrobił.
    Co do filmu, to ja wybrałbym duet HP5+ oraz APX 100. W grę wchodziłyby także Neopan 400, Neopan Acros 100 i delta 100
    kwadrat i prostokąt, głównie kwadrat

  10. #10

    Domyślnie Odp: Jaki negatyw wybrać na wesele.

    Coś wysoko czułego

    np. Iflord HP5+ forsowane na 1600
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •