Close

Strona 9 z 10 PierwszyPierwszy ... 78910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 92
  1. #81
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vifoto Zobacz posta
    .. Pytanie jest takie czy zamiast wykonać kolejne i potem kadrować. Czy nie lepiej je przyciąć od razu zmieniając ogniskową nie naruszawszy perspektywy...
    Oczywiście. Tylko po co pytasz o perspektywę, jak tu chodzi o kadrowanie i wysyłkę zdjęć na lab? To nie ma nic do perspektywy.
    Używaj przecinków, ciężko cię zrozumieć.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #82

    Domyślnie

    Dziękuję Jacku_Z
    Tylko jeszcze małe wyjaśnienie do Twojego pytania po co pytasz o perspektywę.
    Zadanie polegało na tym czy i jak jest możliwe wykonanie tych zdjęć z takimi a nie innymi perspektywami i takimi pierwszymi planami bezpośrednio w aparacie.

  3. #83
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    A gdzie wykonałes te zdjęcia jak nie w aparacie? Zmiana ogniskowej i zmiana odległości.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #84

    Domyślnie

    Właśnie wykonalem bezpośrednio aparatem pespektywy zmieniając miejscem stania czyli odchodząc od planu jednocześnie kadrowałem korzystająć z ogniskowej. Dziękuję za odpowiedzi. W międzyczasie oponent zmienił zdanie i ocenił pozytywnie moje podejscie. Poprzednio uznawał tylko kadrowanie w PSie a nawet składanie z wycinków panoramy. Nie mogąc go przekonać uciec się chciałem do opinii uznaych. Jeszcze raz dzięki za poświecony mi czas

  5. #85

    Domyślnie

    No wszystko pięknie rozrysowane, ale co powiesz na to, że załadowałem oba zdjęcia pluszaka do photoshopa, utworzyłem z nich warstwy w jednym obrazku i włączając i wyłączając jedną z warstw widać jak uszy i ściana przesuwają się do przodu (zmiana perspektywy). Więc te wyliczenia nie do końca pokrywają się z prawdą. Mimo wszystko uważam, że do portretu kompletnie nie nadaje się 50mm na DX, który niby "daje" 75mm.
    Nikoś D200 + niki 70-210mm f/4 + Tokina 12-24 f4 + SB-700 + SB-600 + SB-27 + SB-22 (i poza konkursem - Zorka 4 + Voightlander Bessa 66 - SKÓRZANY!!!)

  6. #86

    Domyślnie

    Prawa fizyki podważasz?
    D3000 + N18-55 + T70-200 + Helios 58 | PSAM Mode ON

  7. #87
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mduraj Zobacz posta
    Mimo wszystko uważam, że do portretu kompletnie nie nadaje się 50mm na DX, który niby "daje" 75mm.
    Ja też uważam, że 50 mm to za krótka ogniskowa. Nawet 85 na FX to "krótka" portretówka.
    Natomiast często się czyta, że kupują 35/1.8 do DX do portretów. Dla mnie to pomyłka, ale no cóż. W końcu rózne są portrety, nie zawsze to ciasne kadry.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #88
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    40

    Domyślnie

    Odgrzeję kotleta.
    Wszystko o co tu jest spór, dotyczy wyłącznie perspektywy linearnej.
    Jeśli popatrzymy na definicję (jaka by ona nie była) słowa perspektywa, to dojdziemy do wniosku, że w fotografii służy przede wszystkim do przedstawienia na płaskim obrazku przestrzeni. Zatem, jeśli zmniejszymy głębię ostrości, otrzymamy rozmyte tło, a więc wrażenie przestrzenności, plastyczności.
    Ergo: perspektywa (nielinearna) zależy od ogniskowej!

    PS
    Zmiana przysłony zmienia perspektywę, zmiana kolorowego filtra też.

    PPS
    Kilka lat temu już czytałem ten wątek. Jest rewelacyjny! Podziękowania dla autora.
    Ostatnio edytowane przez SlaWasII ; 27-04-2012 o 00:26
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

  9. #89

    Domyślnie

    Zmiana głębi ostrości zmieni tylko ostrość, a nie perspektywę. Podobnie filtr kolorowy zmieni tylko kolory. Zmiana przysłony również perspektywy nie zmieni. Zmieni się wygląd zdjęcia, ale nie perspektywa. To tak jakbyś pisał, że zmieniając wspomniane parametry zmienisz odległość postaci od tła. Ale to nieprawda. Zmieni się pozorna odległość. W sieci można znaleźć mnóstwo przykładów na to, jak można oszukać ludzki umysł, wystarczy wpisać hasło "iluzja optyczna".

    Właśnie wpadłem na ciekawy, moim zdaniem, eksperyment, który może sobie przeprowadzi każdy, kto myśli, że perspektywa zależy od czegokolwiek innego niż punkt, z którego coś fotografujemy. Eksperyment jest prosty. Robimy jedno zdjęcie, a następnie usiłujemy wykonać identyczne ujęcie, z identycznymi zbiegami linii w tle, czy identycznie wyglądającą twarzą, ale z innego punktu (z innej odległości i/lub kąta). Można sobie zmieniać cokolwiek się chce, ogniskowe, obiektywy, przysłony filtry. A jak przypadkiem komuś się będzie wydawać, że się udało, to niech przesunie się jeszcze o dwa metry do przodu lub do tyłu i powtórzy ten efekt.

    Powodzenia!
    Ostatnio edytowane przez mOSAd ; 05-05-2012 o 04:11

  10. #90
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    40

    Domyślnie

    Z całym szacunkiem, mOSAd, nieuważnie czytasz co napisałem. A napisałem to dlatego, bo mnie odsyłają do tego wątku w sporze oczywistym. Ja tylko zwracam uwagę na pierwszy akapit pierwszego postu w tym wątku. To bardzo ważne!

    Ty próbujesz uogólnić to, co się tyczy perspektywy linearnej do perspektywy w ogóle. Wielu popełnia ten sam błąd. Jak fotografujesz góry, łąki, zwierzęta, portret wreszcie... to będzie wszystko płaskie?! Twój avatar jest płaski?! Czy ma znaczenie jaką ogniskową robi się takie zdjęcia? Perspektywa to przede wszystkim głębia! Vide definicja.

    Również życzę powodzenia!
    Ostatnio edytowane przez SlaWasII ; 06-05-2012 o 19:35
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

Strona 9 z 10 PierwszyPierwszy ... 78910 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •