Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie "rozdzielczosc analoga"

    Zawsze mnie nurtowalo pytanie czy da sie odniesc/porownac sprzet cyfrowy z analogowym.
    W czasach jak 3 MPixele bylo najwyzsza rozdzielczoscia wpadala mi w rece informacja ze na obiektywach do aparatow analogowych byla podawana rozdzielczosc. Znalazlem taki i bylo napisane 50 linii/mm2 patrzac na to od strony cyfrowej jest to 100 punktow (jasny ciemny)/ mm dlugosci. Czyli na malym obrazku jest 24*100*36*100=8,64 mln punktow czyli nazwijmy to 8,64 MPixela. Wydawalo mi sie wtedy ze jest to cyfrowy odpowiednik analogowego zdjecia i ze do tej wartosci cyfrowki beda dazyc asymptotycznie. (Oczywiscie pomijam fakt ze tak naprawde negatyw ma teoreytcznie nieskonczona rozdzielczosc co wynika z fizcznych wlasnosci - ale czy wlasnie obiektyw nie bedzie tu pewnego rodzaju "zwezka"?)
    W momencie gdy firmy a pierwszy chyba Cannon wypuscil matryce powyzej 8,64 i dalej do kilkunastu MPixli to moja teoria legla w gruzach.
    Czy ktos umial by wyjasnic jak to naprawde jest z ta "rozdzielczoscia analogowego" zdjecia?

  2. #2

    Domyślnie

    Gdzieś kiedyś czytałem, że Velvia ma 11MPix (w przeliczeniu), ale nie wiem ile w tym prawdy.
    D200|N50 1.8|SB800

  3. #3

    Domyślnie

    Bo po prostu nie da sie "przeliczyc" samej rozdzielczosci nagatywu czy slajdu na megapixele. Zdjecia robione na takim materiale sa po prostu inne, maja inna tonalnosc, inaczej oddaja kolory itd. To po prostu inna technika ktora daje inne efekty.
    Pozdrawiam Karol

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli idzie o rozdzielczość zdjecia analogowego, to przede wszystkim graniczną wartością jest wielkość ziarna filmu, oraz obiektyw, rysujący z rozdzielczością nie mniejszą od możliwości filmu. Nie jest zatem prawdą, że rozdzielczość filmu jest "nieskończona", bo w końcu zobaczysz ziarno, czyli kolorowe kropki. Pamietaj również, że ilość MP w przypadku matryc Bayerowskich nie odzwierciedla fizycznej rozdzielczości, jaką można za ich pomocą uzyskać, gdyż matryce te rozmydlone są filtrem AA i interpolacją kolorów z sąsiednich lokacji pikseli!

    Ale do rzeczy - Wg. specyfikacji techn. slajd Fuji Provia przy elementach o kontrastowości 1000:1 legitymuje sie zdolnością rozdzielczą 160lpm, czyli ok. 22MP, zaś przy b. niskim kontraście 1.6:1 rozdzielczość ta spada do 80lpm, czyli ok. 5,5MP

    [ Dodano: Pią 21 Paź, 2005 ]
    Cytat Zamieszczone przez Gamling
    maja inna tonalnosc, inaczej oddaja kolory
    co mają tonalność i kolory do rozdzielczości?

  5. #5

    Domyślnie

    Jesli dobrze kiedys slyszlem to problem tkwi wlasnie w uzyskaniu dobrej rozdzielczosci obiektywu bo film ma nieograniczone mozliwosci, a ziarnistosc to juz wynik papieru ?
    Czyz nie?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kontiki
    Jesli dobrze kiedys slyszlem to problem tkwi wlasnie w uzyskaniu dobrej rozdzielczosci obiektywu bo film ma nieograniczone mozliwosci
    Gdzie o tym czytales? Jak sobie wyobrazasz nieograniczone mozliwosci? Nie ma czegos takiego. Nawet skanujac film -- w koncu zobaczysz strukture samego materialu...

    Cytat Zamieszczone przez kontiki
    a ziarnistosc to juz wynik papieru ? Czyz nie?
    Nie. Robiles w ogole kiedys zdjecia analogowe? Uzywales roznych filmow, tzn. o roznej czulosci? Wg Ciebie czym rozni sie w efekcie koncowym film 100 ASA od chociazby np. 400?
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  7. #7

    Domyślnie

    ile atomów srebra mieści sie na klatce negatywu???
    to świadczy o "rozdzielczości" porównajcie sobie

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cwieku
    ile atomów srebra mieści sie na klatce negatywu???
    to świadczy o "rozdzielczości" porównajcie sobie
    Człowieku, nie znasz sie to nie wymyślaj takich piramidalnych bzdur, bo to nie wiadomo - śmiać sie czy płakać. Weź sobie dobrą lupe 50x i jakiś film to zobaczysz te swoje "atomy srebra" i może przestaniesz bredzić.

  9. #9

    Domyślnie

    oj zartowałem sobie a ty sie oburzas

  10. #10

    Domyślnie

    sory ale zartuj sobie w dziale humor...tu ludzie prowadza "powazne" rozmowy
    "taka będzie przyszłość.ktoś będzie odbierał nasze śmieci i jeszcze się cieszył" A.Stasiuk

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •