Dzień dobry,

Na początku chciałbym pozdrowić wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post tutaj i tak – jestem amatorem w fotografii produktowej. Może przejdę do sedna.

Posiadam dwa sklepy internetowe. Co jest z tym związane chciałbym przygotować sam zdjęcia w studiu tych produktów. Jeden rodzaj to małe akcesoria do (ładowarki, baterie, uchwyty, etui), drugi natomiast to małe agd.

Tak, uparłem się że chciałbym to wykonywać samodzielnie. Lubię się uczyć, czasami uczę się na własnych błędach i taką naukę chciałbym jednak ograniczyć. Mam aparat D3300 z obiektywem kitowym 18-55. Przed odkryciem niniejszego forum poruszałem się po omacku – mój błąd przyznaję się! Mam ten aparat, mam statyw, tło. Dokupiłem jednak super-duper chińskie lampy światła stałego (ahh te przeliczenia jaka to moc itd.) i nie jestem zadowolony. Wiem, że ciężka praca, tutoriale, podejrzenie pracy fotografa i literatura to podstawa. Nie chcę iść na skróty. Co mi więc przeszkadza?
Te lampy męczą bardzo wzrok, nagrzewają bardzo pomieszczenie, a efekt jest…. średni. Czytając wątki na forum, porady i sugestie – chciałbym się jednak skłonić do oświetlenia lampą studyjną (posiadane światło stałe wykorzystałbym przy nagrywaniu filmów). Nie chcę pakować pieniędzy w coś, co nie gwarantuje komfortu pracy a tylko zniechęca.

Wiem również, że wydając nawet dziesiątki tysięcy złotych w sprzęt i oświetlenie mogę osiągnąć bardzo marne rezultaty. Liczy się bowiem umiejętność ustawienia światła, pomysł na zdjęcie i sam fotograf (czy nie jest noga  ).
Bardzo proszę o poradę – czy idę w dobrym kierunku? Ile lamp studyjnych i jakich potrzebowałbym do studia o powierzchni 20m2? Czy potrzebuję nowego obiektywu (szczególnie przy robieniu zdjęć elementom plastikowym o wymiarach 5x5x5)? Mam do takiej fotografii zakupić stół bezcieniowy? Czytając posty niby trochę mi się rozjaśnia, lecz potem zaś przychodzi lekki mętlik. Jestem uparty – sklep świetnie się rozwija i przybywa produktów. Naprawdę chcę się nauczyć dobrej fotografii produktowej i operowania światłem. Nie oczekuję podania wszystkiego na tacy – chodzi mi o naprowadzenie na dobry tor.


Chciałem jeszcze podnieść wątek literatury: Bardzo wiele osób poleca książkę ŚWIATŁO W FOTOGRAFII. MAGIA I NAUKA. Jestem w stanie przeczytać ją powoli, ze zrozumieniem. Jest jeden tylko problem. Praktycznie nigdzie nie można jej dostać a używane różnią się datą wydania (czy coś się w niej zmieniło?)

Bardzo proszę o wyrozumiałość w odpowiedzi na moje pytania.
Pozdrawiam serdecznie
Jarek