Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie D7200 jakie wybrać karty pamięci

    Witam mam kilka pytań odnośnie kart pamięci do D7200. Jaki rodzaj kart wybrać SDHC czy SDXC, czy prędkość zapisu 90 MB/s będzie wystarczająca, jakie wybrać pojemności. Dużo osób poleca Sandisk i ja także chciałbym tą firmę wybrać tylko nie wiem jaki model. Z praktyki posiadaczy D7200 jak ustawić zapis kart , na jednej zapis Raw a na drugiej Jpg. Aparat będzie używany raczej amatorsko lecz z wykorzystaniem w miarę możliwości jego funkcji i żeby nie było konieczności za jakiś czas zmiany kart na inne. Zdjęcia będą Raw + Jpg, czasem jakieś wideo, raczej serii w Raw nie będzie, ale przy okazji to jakie minimum jest wymagane od karty do tego?

    Będę wdzięczny za wskazówki.

  2. #2

    Domyślnie

    Jestem amatorem, na D7200 robię tylko zdjęcia (zwykle nie robię żadnych filmów, a jeśli, to sporadycznie); zdjęcia robię na ustawieniach aparatu najwyższej jakości i wielkości RAW + jpg, różne, w tym czasem seryjne, sportowe (tu bez RAW).
    Kart o jakich parametrach używać zależy od tego, co chcesz tym aparatem robić, czy tylko zdjęcia, czy też filmy, z jaką rozdzielczością itp. Musisz poświęcić trochę czasu i poznać, jakie parametry karty co znaczą - formaty karty, maksymalne prędkości odczytu, speed klasy itp. i dopasować do swoich potrzeb. Dlatego trudno zdecydować za Ciebie - najpierw popatrz w googlach na rodzaje i parametry kart i zdecyduj. Nieraz nie ma co "jechać Mercedesem po zakupy" - lepiej kupić tańszą markową kartę, bo w zupełności wystarczy do potrzeb. Jeśli chodzi o pojemność - ja używam 16 lub 32 Gb. Karty mogą zawieść, więc moja filozofia jest taka, że zamiast kupować jedną kartę o pojemności 64 GB wolę dwie po 32 GB lub nawet cztery po 16. Również systematycznie zgrywam z nich na komputer i jednocześnie dysk zewnętrzny. Format - dla mnie SDHC jest w zupełności wystarczający i nawet przez myśl mi nie przeszło kupować SDXC - dla mnie to przerost formy nad treścią.
    Maksymalna prędkość odczytu, czyli klasa UHS - oznaczenie ma postać cyfry rzymskiej, ja używam UHS I (oznacza maksymalną prędkość odczytu do 104 MB/s), taka jest dla Nikona D7200 zalecana i takiej używam.
    Speed Class, czyli cyfry zamknięte w literce "C" jest to gwarantowana minimalna prędkość transferu. Producenci oznaczają klasami: 2, 4, 6, 10 (od najwolniejszej). Karty pamięci dzielimy więc na cztery podstawowe klasy: 2, 4, 6 i 10 (10- najszybsza). Określają one minimalną prędkość zapisu danego modelu karty.
    W instrukcji jest zapisane, jakich kart i jakich firm można używać (które są sprawdzone). Jak używam SanDisk, bo jak dotąd nie zawiodły mnie (nie zmieniam dobrego na "lepsze"). Klasa "10" - tej używam, nie muszę się zastanawiać, bo jest szybka.
    Ustawienia aparatu - ja drugą kartę zwykle mam taką samą, jak pierwszą i ustawiam, jako kopię.
    W tej chwili w aparacie mam dwie jednakowe karty: ScanDisk Ultra, UHS I, 80 MB/s, C10, 32 GB.
    Tak jak piszę - robię głównie zdjęcia, jestem amatorem, tak na to patrzę, Być może koledzy - profesjonaliści z Forum dadzą Ci inne, szersze, bardziej użyteczne wskazówki.
    Ostatnio edytowane przez Bushi ; 03-05-2017 o 13:27
    "Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem..." - Don McCullin

  3. #3

    Domyślnie

    Prędkość 90 MB/s musi być wystarczająca. Szybszych UHS-I nie ma.
    SDHC, a SDXC to oznacza wielkość karty (SDHC: 4-32 GB, SDXC: 64GB-2TB).

    A co wybrać -
    SanDisk Extreme Pro
    Toshiba Exeria Type 1
    SanDisk Extreme
    Toshiba Exeria Type 2
    Lexar Professional 633x

    Zapis na 2 karty jest wolniejszy niż na 1. Dodatkowo RAW+JPEG jest sporo wolniejszy niż zapis samych RAWów, tak więc najlepiej jest wybrać zapis samych RAWów.
    Poza tym, jak robisz w RAW i chcesz je później obrabiać, to JPEG w aparacie jest przydatny tylko i wyłącznie gdy zdjęcia potrzebujesz od razu gdzieś wysłać. W przeciwnym wypadku zapis JPEG jest kompletnie zbędny.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 03-05-2017 o 13:54
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Ja robie raw+jpg, zapis raw na 1 karte, jpg w rozdzielczości M (średnia z tego co pamiętam) na 2. Nie robiłem pomiarów, ale wątpię, czy prędkość zapisu jest widocznie wolniejsza niż samego raw na 1 kartę.

    Jpg przydaje mi się po to, żeby w razie czego szybko przejrzeć na komputerze zdjęcia, można też od razu wysłać jpg do kogoś, poza tym wszystkie jpgi zostawiam na dysku (nie zajmują wiele miejsca) a rawy przebieram i zostawiam tylko interesujące. No i backup jest jakby karta z rawami się popsuła.

    Mnie wystarcza 2x 32 gb. Proponuje najszybsze karty jakie możesz dostać (zarówno zapis jak i odczyt).
    Ostatnio edytowane przez PiKa ; 03-05-2017 o 14:22
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    Nie robiłem pomiarów, ale wątpię, czy prędkość zapisu jest widocznie wolniejsza niż samego raw na 1 kartę.
    Zapis jest wolniejszy, bo najpierw zapisywana jest jedna karta, a później druga...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Zapis jest wolniejszy, bo najpierw zapisywana jest jedna karta, a później druga...
    Skąd wiesz, czy nie zapisuje obydwu na raz?

    Nawet jakby zapisywał po kolei (albo i równolegle), to pozostaje pytanie, o ile to w praktyce spowalnia zapis.
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    Skąd wiesz, czy nie zapisuje obydwu na raz?

    Nawet jakby zapisywał po kolei (albo i równolegle), to pozostaje pytanie, o ile to w praktyce spowalnia zapis.
    Sprawdź sobie jeśli nie wierzysz. Było wałkowane wielokrotnie w paru wątkach.

  8. #8

    Domyślnie

    Poszukałem trochę i znalazłem coś takiego http://www.photographybay.com/2015/0...rd-speed-test/

    W.g. tego rzeczywiście jest duża różnica między raw+jpg a samym raw. Dla najszybszej karty, w raw+jpg mozna zapisać 13 zdjęć do zapełnienia bufora, oraz 23 jeśli jest tylko raw. Po zapełnieniu prędkość wynosi 1.9 fps i 2.9 fps odpowienio.

    Z drugiej strony, najwolniejsza karta ma taką samą prędkość w raw+jpg co w jpg. Nie wiem jak to rozumieć - to jakieś sprzeczne dane.
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    Poszukałem trochę i znalazłem coś takiego http://www.photographybay.com/2015/0...rd-speed-test/
    To
    akurat reklama kart Transcend.... Widać to od razu, z resztą bardzo nie udolne fabrykowanie wyników testu. Transcend niby najszybszy, a aparat robi mniej zdjęć do zapełnienia bufora i to znacząco.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Z jakich danych fps? W instrukcji nie ma nic o czasach zapisu 2xNEF. Poparcie każdy sobie może sam zrobić testując i mierząc czas. W linku który podałeś nie ma nic o 2xNEF. A NEF + JPG daje krótszy czas zapisu z prostego względu- JPG "waży" mniej, więc jest zrzucany szybciej
    Ja pisałem o raw+jpg, nie zauważyłem że piszesz o raw+raw. Autor wątku pisał o tej pierwszej opcji.


    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    A to już inna para kaloszy. Dla tych dla którzy często zapychają bufor zapewne ma to znaczenie bo powoduje opóźnienia w zapisywaniu kolejnych zdjęć. Nie mnie oceniać czy dla kogoś to istotne czy nie. Jednych interesują same fpsy bo np. nie używają długich serii, a drugich może interesować coś innego... Dla mnie np. bufor ma małe znaczenie bo korzystam w serii maksymalnie z 10-12 klatek (9fps) więc bufora nie zapycham. Wolałbym mieć bufor na 15 klatek i 15 fps, niż bufor na 100 klatek i 6 fps...
    W obu przypadkach można to sprowadzić do fps - przed zapelnieniem i po zapełnienieniu bufora.
    Prędkość przed zapelnieniem bufora jest ograniczona przez aparat i nie zależy od prędkości zrzucania na kartę.

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    To
    akurat reklama kart Transcend.... Widać to od razu, z resztą bardzo nie udolne fabrykowanie wyników testu. Transcend niby najszybszy, a aparat robi mniej zdjęć do zapełnienia bufora i to znacząco.
    Jeśli mówisz o tych "max fps" 5.2 vs np. 4.9, to też to zauważyłem, ale zrzuciłem na niedokladnosc pomiaru. Fps przed zapelnieniem bufora nie powinno zależeć od karty i w każdym przypadku powinno wynosić okolo 5 fps. Trzeba patrzec na "max burst" i "burst rate".
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. karty pamieci
    By Nemesis19 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-02-2016, 15:16
  2. D7200 - prędkość zapisu serii 1 karta vs 2 karty
    By marek_bog in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-11-2015, 11:42
  3. Jakie karty pamięci do d300s Czego używacie, co polecacie?
    By Długi in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-01-2011, 16:54
  4. Jakie karty pamięci do Cool 5700 ?
    By Nylon in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-06-2006, 11:43
  5. karty pamieci i soft - co wybrac
    By focus69 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-12-2005, 00:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •