Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Prośba o wyjaśnienie pojęcia/bardziej zaawansowany poradnik o świetle

    Witam, przepraszam was za dosyć banalne ale wybieram się na warsztat z fotografii portretowej wieczorem i nocą...a w wymaganiach dot. stopnia zaawansowania wpisane jest "dobór ogniskowej i przysłony do planu zdjęciowego". O co konkretnie chodzi? Z pewnością same zagadnienie jest kwestią dosyć banalną a ja niestety nie rozumiem stricte samego pojęcia.


    Druga sprawa. Wszystkie poradniki w Internecie o świetle które znam i wyszukałem nie rozpisują się np. na temat warsztatu na który idę. Możecie polecić coś bardziej zaawansowanego dostępnego w internecie bądź nawet książkę którą mógłbym poczytać?

    Pozdrawiam,
    Andrzej

  2. #2

    Domyślnie

    W skrócie, chodzi o dobranie przesłony i ogniskowej do planu zdjęciowego.
    Mam nadzieję, że pomogłem
    Pozdrawiam
    Dyplomata to człowiek ,który powie ci spier... w taki sposób ,że będziesz czuł zachwyt przed zbliżającą się podróżą

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Obawiam się że poziom twojej niskiej wiedzy nie ogranicza się tylko do dziedziny fotografii ale i do używania w temacie znaku "/".

    Co jest nie zrozumiałego w "dobór ogniskowej i przysłony do planu zdjęciowego" ?
    Ogniskową ustawiasz kręcąc pierścieniem na obiektywie, a przysłonę w aparacie, o obu rzeczach masz miliony informacji w sieci i na tym forum, a wyszukiwarka wypluwa wiele fajnych przykładów, dodatkowo przy okazji poznasz tez co to jest głębia ostrości i ISO.

  4. #4

    Domyślnie

    Myślę, że chodzi o dobór przysłony w funkcji głębi ostrości, którą chcesz osiągnąć. Jeżeli chodzi o dobór ogniskowej, to pewnie autorom chodziło o dobranie ogniskowej do zadania - portret, skrót perspektywy, etc. Czy jak dobrać ogniskową w zależności od efektu, który autor chce osiągnąć. To nie jest rocket science ale kawałek prostego warsztatu, który warto mieć opanowany.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #5

    Domyślnie

    W skrócie chodzi o to, abyś dobrał odpowiednią wartość przysłony do sytuacji zdjęciowej, tak aby zdjęcie było poprawnie naświetlone oraz żebyś uzyskał pożądaną głębię ostrości. Analogicznie ma się sprawa ogniskowej, należy dobrać ją odpowiednio do motywu zdjęcia, np. przy portretach należy uważać z obiektywami szerokokątnymi, ponieważ mogą deformować modela (co nie znaczy oczywiście, że się ich nie używa, ale oczywiście zgodnie ze swoimi zamierzeniami, czasem lekka deformacja może być pożądana).

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    .
    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    .
    Dziękuję wam za pomoc. Faktycznie nie zrozumiałem tylko pojęcia. A niby takie oczywiste by się wydawało :P

    Pozostałym użytkownikom również dziękuję za ich "serdeczną" pomoc

    Temat można zamknąć. Dzięki wielkie

  7. #7

    Domyślnie

    Podepnę sie pod temat, obcuje od jakiegos czasu z fotografia "analogowa", zawsze zdjęcia robiłem w kolorze i rzeczywiście juz wychodzą niezłe
    Przyszła zima, śnieg wiec stawiam poprawke o +0,5-1,5 Ev w swiatlomierzu aby śnieg był biały !
    Teraz jednak wybieram sie w mała podróż na której chciałbym zrobic zdjęcia pamiątkowe i zakupiłem do tego film czarno biały o czułości 400, jak w tym przypadku naświetlać zeby nie zmarnować tych chwil w aktualnej porze roku ... ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez klan8 Zobacz posta
    Podepnę sie pod temat, obcuje od jakiegos czasu z fotografia "analogowa", zawsze zdjęcia robiłem w kolorze i rzeczywiście juz wychodzą niezłe
    Przyszła zima, śnieg wiec stawiam poprawke o +0,5-1,5 Ev w swiatlomierzu aby śnieg był biały !
    Teraz jednak wybieram sie w mała podróż na której chciałbym zrobic zdjęcia pamiątkowe i zakupiłem do tego film czarno biały o czułości 400, jak w tym przypadku naświetlać zeby nie zmarnować tych chwil w aktualnej porze roku ... ?
    Tak samo, jak w cyfrówce. Jeśli masz w kadrze większość śniegu, to prześwielaj o 1,5 - 2EV, jeśli mniej śniegu, albo jakieś detale typu kamień, czy ślady, to mniej podbijaj EV. Wychodzę z założenia, że masz światłomierz w analogu. Jak nie, to Swierdłowsk i jedziesz z koksem
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

Podobne wątki

  1. Podstawowe pojęcia fotograficzne
    By TOP67 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 13-03-2018, 14:25
  2. D7000 prośba o wyjaśnienie zachowania się aparatu
    By meu in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 79
    Ostatni post / autor: 26-04-2014, 16:33
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-01-2014, 13:02
  4. AF aparatu a AF obiektywu prośba o wyjaśnienie
    By Maniu in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 04-05-2009, 23:08
  5. Sabina-800 prośba o wyjaśnienie funkcji
    By worph in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 25-05-2007, 09:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •