Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie 35mm 1.8 DX a 50 mm 1.8 - na pełnej klatce

    Cześć!


    Z góry przepraszam, jeśli pytanie, jakie zaraz zadam już się pojawiło. Próbowałam poszperać na forum, jednak przy tej ilości postów odnośnie 35mm i 50 mm nie dałam rady, a i wyszukiwanie w nowej wersji forum zawodzi (przy opcji "szukaj 35mm w samych tytułach postów" pokazuje mi "brak wyników" ;/). Jeżeli więc taki temat już jest - proszę zarzucić linkiem, schowam się w kącie i nie będę już spamować. Szukałam też konkretnej informacji używając wyszukiwarki, ale nigdzie nie mogę znaleźć precyzyjnej odpowiedzi.



    Jakiś czas temu zostałam posiadaczką D610. Oczywiście zaczęłam gmerać jeśli chodzi obiektywy, w międzyczasie fociłam z podpiętą 35 1.8 w wersji DX z tymczasowego braku laku, będąc zaskoczona rezultatami - uważam, że szkło radzi sobie całkiem dobrze, pomimo, że nie bylo wypuszczone pod full frame. Upierdliwe dla mnie póki co jest jedynie winietowanie. Nie mniej jednak, stwierdziłam, że chętnie przygarnę jakiś 50 mm, padło na 1.8 G. Po czym obczaiłam nikonowski symulator obiektywów i dokonałam błyskotliwej jak na blondynkę obserwacji, że 35 mm w wersji DX i 50 mm w wersji FX mają niemalże identyczny kąt widzenia (<owacje na stojąco>).

    Oczywiście intuicja podpowiada mi, że konstrukcja zmodyfikowana specjalnie pod FX powinna zachowywać się lepiej (na pewno bez winiety), jednakże moje pytanie brzmi:

    Czy ktoś z Was, kto posiada obydwa te szkła, mógłby przedstawić jakieś sample w kombinacji z FX? Mam na myśli identyczny kadr. Jestem bardzo ciekawa rezultatów, bo jeżeli jakość obrazka ma być niemalże identyczna, to rozejrzę się za inną stałką. A jeżeli różnica zwali mnie z nóg - zainwestuję w 50 mm.

    Z góry dziękuję!
    amatorką jest i na dodatek bezczelnie sobie bloguje.

  2. #2

    Domyślnie

    ...Po czym obczaiłam nikonowski symulator obiektywów i dokonałam błyskotliwej jak na blondynkę obserwacji, że 35 mm w wersji DX i 50 mm w wersji FX mają niemalże identyczny kąt widzenia (<owacje na stojąco>).
    napisałaś trochę nieprecyzyjnie więc pozwolę sobie Twój wpis lekko sprecyzować: 35mm podpięte pod body DX ma porównywalny kąt widzenia co 50mm podpięte pod body FX. Obydwa obiektywy podpięte pod body FX dadzą całkowicie różne kąty widzenia.
    Ostatnio edytowane przez bbart79 ; 21-07-2015 o 12:44
    Nikon D610, N28 f1.8 G, N50 f1.8 G, N24-85 VR, T70-300 VC USD, SB-700

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bbart79 Zobacz posta
    napisałaś trochę nieprecyzyjnie więc pozwolę sobie Twój wpis lekko sprecyzować: 35mm podpięte pod body DX ma porównywalny kąt widzenia co 50mm podpięte pod body FX. Obydwa obiektywy podpięte pod body FX dadzą całkowicie różne kąty widzenia.


    Czy zatem nikon kłamie? Załuję, że nie mogę screena dodać (mam poblokowane hostingi w pracy xD), ale oto, co podaje symulator (http://www.nikon.pl/pl_PL/product/ni...es/simulator):

    FX + 35mm 1.8 DX - Kąt 43 stopnie 50 '
    FX + 35 mm 1.4 ale już FX - 63 stopnie 20 '
    FX + 50 mm 1.8 też FX - Kąt 46 stopni 40 '


    No i co jak co, ale te 3 stopnie pomiędzy 35 DX a 50 FX to dla mnie niewiele. Mylę się?
    amatorką jest i na dodatek bezczelnie sobie bloguje.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie ma znaczenia czy obiektyw jest FX czy DX- ogniskowa się nie zmienia i kąt widzenia jest ten sam. "problem" leży w tym, że symulator domyślnie zaznacza "przycinanie" kadru FX do formatu DX po podpięciu szkła DX.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Nie ma znaczenia czy obiektyw jest FX czy DX- ogniskowa się nie zmienia i kąt widzenia jest ten sam. "problem" leży w tym, że symulator domyślnie zaznacza "przycinanie" kadru FX do formatu DX po podpięciu szkła DX.
    Faktycznie. Byłam skłonna uwierzyć, że to kwestia innej konstrukcji obiektywu, nie odnotowałam tego na stronie.
    Dzięki!
    amatorką jest i na dodatek bezczelnie sobie bloguje.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 778

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rybuuu Zobacz posta

    FX + 35mm 1.8 DX - Kąt 43 stopnie 50 '
    FX + 35 mm 1.4 ale już FX - 63 stopnie 20 '
    Ogniskowa ta sama. Inny rozmiar matrycy. To stąd różnica w kącie widzenia.
    35 mm moze być długim teleobiektywem (tzn miec tak mały kąt widzenia) jeśli będzie podpięty do malutkiej matrycy telefonu komorkowego. Albo moze być obiektywem skrajnie szerokokątnym gdy sie go podepnie pod matryce srednioformatowa. O ile taką matryce zdoła pokryć - ale to inna kwestia.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ogniskowa ta sama. Inny rozmiar matrycy. To stąd różnica w kącie widzenia.
    Jacku, to co zacytowałeś nie powinno dać różnego kąta. Ale sprawa już została wyjaśniona, bo symulator domyślnie przełącza się w tryb DX po przypięciu szkła DX.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 778

    Domyślnie

    Przemyśl to jeszcze raz Daje.
    Ja pisałem o tej samej ogniskowej, a różnych matrycach. Własnie to powoduje że kąt jest inny. W praktyce. Pole krycia to inna kwestia.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Przemysl to jeszcze raz
    Ja pisalem o tej samej ogniskowej a roznych matrycach. Wlasnie to powoduje ze kąt jest inny. W praktyce. Pole krycia to inna kwestia.
    Okej, ale zacytowałeś coś, co było napisane źle gdyż powinno dać ten sam kąt. rybuuu podał dwa przykłady- dwie matryce FX i dwa szła 35 mm (z tym, że jedno DX). I właśnie dlatego są różne kąty bo symulator domyślnie zmienił FX na cropa. A Ty napisałeś, że różnica w kącie to właśnie wpływ matrycy (cytują dwie matryce FX). Tylko i wyłącznie do tego się odnoszę.

    Poniższy przykład powinien dać ten sam kąt:
    Cytat Zamieszczone przez rybuuu Zobacz posta
    FX + 35mm 1.8 DX - Kąt 43 stopnie 50 '
    FX + 35 mm 1.4 ale już FX - 63 stopnie 20
    A nie daje bo symulator przełącza FX na DX w takiej konfiguracji.

    Edit.
    Także niejasność w działaniu symulatora o co pytał autor wynika właśnie z tego.
    Ostatnio edytowane przez nikoniarz ; 23-07-2015 o 22:19

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 778

    Domyślnie

    W tym co cytowałem było napisane na jakim formacie matrycy jest ten kąt. I to jest ważniejsze (na to zwracalem uwagę) od tego czy obiektyw jest konstruowany i ma oznaczenia DX czy FX (pomijam krycie).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •