Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Angry D610 "Ciemność widzę" czyli Ciemne zdjęcia.

    Witam,
    od niedawna fotografuję wspomnianym D610.
    Sprzęt poza tym, że szyty na damską rękę - wydaje się sensowny.

    Mam z nim jednak poważny problem. Wykonałem nim większą sesję w studio.
    Kilka testowych zdjęć, ekspozycja i lampy mam ustawione. Tło z delikatnym radialnym gradientem, modelka odpowiednio doświetlona - wszystko gra. Przynajmniej na wyświetlaczu D610 (światłomierza niestety jeszcze się nie dorobiłem).
    Sesja skończona. Z pozytywnym nastawieniem wracam do domu, zrzucam NEFy z puszki i odpalam je w Bridge'u. Tu kończy się bajka, a zaczyna sfrustrowanie.
    Wszystkie zdjęcia jak leci są ciemne. Modelka niedoświetlona, a tło oświetlone jakby strumienicą z wąskim gardłem.
    Dzięki temu, że to NEF miałem szansę wydobyć zdjęcie do rezultatu który widziałem na monitorku D610 podczas sesji. Ale musiałem każde zdjęcie podciągać ponad 1 działkę w górę :/

    Pierwsze co zrobiłem to ściemniłem wyświetlacz d610. Nie powiem, fabrycznie był podkręcony na dość mocne świecenie. Ale mam wrażenie, że nie tylko w mocy podświetlania tkwi problem.

    Czy ktoś z was spotkał się z takim zagadnieniem?
    Mile widziane rady ponieważ zbliża się kolejna sesja i chciałbym choć "mniej więcej" widzieć na wyświetlaczu to co później pokaże się na monitorze.

  2. #2

    Domyślnie

    A korzystasz w ogóle z histogramu?

  3. #3

    Domyślnie

    Też miałem zapytać - patrzyłeś na histogram podczas sesji? Wprawdzie on też jest trochę przekłamany (bo dotyczy JPG, a nie RAW), ale daje dużo lepsze pojęcie o naświetleniu fotki niż podgląd.

  4. #4

    Domyślnie

    Tak... Odwieczny problem ludzi, którzy nie wiedzą, że jasność zdjęć na LCD zależy tylko od roznicy między jasnością podświetlenia a ilością światła w otoczeniu.
    I jeszcze jednej rzeczy - aparat pokazuje JPEGa wywolanego własnymi algorytmami, a nie ustawieniami aplikacji trzecich.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 19-11-2014 o 11:21
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Niestety nie patrzyłem na histogram. Po wcześniejszej puszcze nauczyłem się patrzeć na zdjęcie nie na wykres - mój błąd.
    Słuszna uwaga, jeśli mam wątpliwości co do odwzorowania to najlepiej raz na jakiś czas zerknąć na histogram. Ale to nie jest temat tego posta.

    D700 fotografowałem w ciemnym studio jak i jasnym outdorze. Nigdy się nie zawiodłem. Różnice były minimalne i po prostu nie przeszkadzały.
    D610 ma coś takiego jak automatyczna jasność wyświetlacza. Nie wiem czemu nie jest domyślnym ustawieniem. Zamiast tego producent wydusił chyba 5 poziom podświetlania.

    Czyli jest to kwestia tylko i wyłącznie jasności wyświetlacza? (algorytm Nikonowski pozostawiam w spokoju - ten raczej złośliwie nie rozjaśnia jpgów)
    Ostatnio edytowane przez Mercury ; 19-11-2014 o 11:32

  6. #6

    Domyślnie

    Wszystko jest w porządku - po prostu aparat pokazuje podgląd obrazu jaki byłby zapisany jako jpeg (uwzględniając wszystkie ustawienia korekcji obrazu) - zrób próbę Jpeg + NEF i się przekonasz jak wielka różnica może być między tymi dwoma plikami.
    Aparat bardzo dużo wyciąga z obrazu zanim zapisze go jako jpeg, z NEFem sam się musisz pobawić

  7. #7

    Domyślnie

    No muszę wykonać taką próbę. Bo wierzyć mi się nie chce, żeby algorytm aż w takim stopniu zmieniał zdjęcie. Rozumiem ostrzenie, tonacje itp. Co jak co ale ekspozycji ruszać nie powinien.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mercury Zobacz posta
    Niestety nie patrzyłem na histogram. Po wcześniejszej puszcze nauczyłem się patrzeć na zdjęcie nie na wykres - mój błąd.
    Słuszna uwaga, jeśli mam wątpliwości co do odwzorowania to najlepiej raz na jakiś czas zerknąć na histogram. Ale to nie jest temat tego posta.

    D700 fotografowałem w ciemnym studio jak i jasnym outdorze. Nigdy się nie zawiodłem. Różnice były minimalne i po prostu nie przeszkadzały.
    D610 ma coś takiego jak automatyczna jasność wyświetlacza. Nie wiem czemu nie jest domyślnym ustawieniem. Zamiast tego producent wydusił chyba 5 poziom podświetlania.

    Czyli jest to kwestia tylko i wyłącznie jasności wyświetlacza? (algorytm Nikonowski pozostawiam w spokoju - ten raczej złośliwie nie rozjaśnia jpgów)
    W D610 jest identycznie jak w D700 - im jaśniejsze podświetlenie, tym jaśniejsze zdjęcie na LCD. Tu się nic nie zmieniło.
    LCD to nie jakaś magiczna technologia, a jedynie ściemniające się monochromatyczne piksele przykryte kolorową maską.
    Zmniejszenie podświetlenia jest równoznaczne z wyświetleniem ciemniejszego zdjęcia.


    Automatyczne podświetlenie - jak każdy automat ma swoje ograniczenia. W tym przypadku jest ich bardzo dużo i sprawdza się bardzo rzadko, poza tym jego działanie jest ograniczone od -3 do +4.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    Robiłeś RAW+JPG? Jak wyglądają JPG na komputerze?
    A jak w tej chwili wygląda podgląd tych zdjęć w aparacie?
    Wystaw przykładowego NEF.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  10. #10

    Domyślnie

    @Mercury zacznij od sprawdzenia światłomierza na jakiejś jednolitej powierzchni. Po kolei: tryb punktowy, centralnie-ważony i matrycowy. Świałomierz da się kalibrować. Patrząc na PF sporo zdjęć niedoświetlasz, przynajmniej na tło mógłbyś podnieść o 1EV.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •