Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Zagwozdka z prawem autorskim w USA

    Potrzebuję porady i ewentualnej pomocy

    Otóż przypadkiem odkryłem, że pewna amerykańska firma, szczycąca się, że jest największym producentem monet kolekcjonerskich w USA, wydała serię monet z żabami. Na jednej z nich znalazłem swoje zdjęcie. Oczywiście gwizdnięte z sieci.
    Po wymianie mailowej z pracownikiem firmy, upierał się on, że fotka trafiła do domeny publicznej, bo można ją znaleźć na ponad 25 stronach (jak ktoś podpieprzy, to potem jak wiral rozpełza się po sieci no i oczywiście z usuniętym znakiem wodnym). Wg nich, utwór, jeśli nie jest zarejestrowany przez jakąś "firmę" obsługującą prawo autorskie i znajdzie się w wielu miejscach w sieci, staje się domeną publiczną i można z niego korzystać do woli.

    Jak mam to interpretować? Fakt, że produkt zniknął już ze strony producenta, ale zachowałem sobie obraz strony.
    Czy muszę rejestrować każdy utwór, który wrzucam do swojej galerii? Bo zawsze jakiś ćwok z USA może sobie to potem powielić i uznać, że jest to już w domenie publicznej.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dark Zobacz posta
    Jak mam to interpretować? Fakt, że produkt zniknął już ze strony producenta, ale zachowałem sobie obraz strony.
    Czy muszę rejestrować każdy utwór, który wrzucam do swojej galerii? Bo zawsze jakiś ćwok z USA może sobie to potem powielić i uznać, że jest to już w domenie publicznej.
    Z tego co wiem, to mieli tak do 1989 roku, potem przeszli na ochronę automatyczną. "USA nie przystąpiły początkowo do konwencji berneńskiej, ponieważ nie chciano rezygnować z korzystnego dla społeczeństwa systemu rejestracyjnego (tylko zgłoszone utwory są chronione) na rzecz systemu automatycznego (każdy utwór jest chroniony od razu z mocy prawa). Dlatego przez pewien czas obowiązywała specjalna konwencja genewska z 1952, która jednak stałą się zbędna gdy USA przystąpiły do konwencji berneńskiej dnia 1 marca 1989 r", więc facio Cię robi w balona licząc na to, że się nie znasz i nie będzie Ci się chciało.

  3. #3

    Domyślnie

    Hmmm...
    Wyczytałem, że tworząc w kraju będącym sygnatariuszem Konwencji Berneńskiej nie muszę rejestrować swoich prac. A jeszcze dodatkowo, w przypadku usunięcia znaku wodnego z mojej pracy:
    http://www.photoattorney.com/waterma...-to-your-ears/

    Tylko teraz nie wiem jak sprawę ugryźć. Stronkę wywalili. Podobno produkt wycofują, ale pewnie dałoby się jakoś im przywalić. Tylko, że pewnie przez prawnika w USA.

    To jest ten produkt:

    Oryginalne zdjęcie:
    http://dark-raptor.deviantart.com/jo...116106663?hf=1
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli chcesz to dalej ciągnąć, to bez prawnika się nie obejdzie. Na początek może ktoś w Polsce, kto zna się na ich prawie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dark Zobacz posta
    Potrzebuję porady i ewentualnej pomocy

    Otóż przypadkiem odkryłem, że pewna amerykańska firma, szczycąca się, że jest największym producentem monet kolekcjonerskich w USA, wydała serię monet z żabami. Na jednej z nich znalazłem swoje zdjęcie. Oczywiście gwizdnięte z sieci.
    Po wymianie mailowej z pracownikiem firmy, upierał się on, że fotka trafiła do domeny publicznej, bo można ją znaleźć na ponad 25 stronach (jak ktoś podpieprzy, to potem jak wiral rozpełza się po sieci no i oczywiście z usuniętym znakiem wodnym). Wg nich, utwór, jeśli nie jest zarejestrowany przez jakąś "firmę" obsługującą prawo autorskie i znajdzie się w wielu miejscach w sieci, staje się domeną publiczną i można z niego korzystać do woli.

    Jak mam to interpretować? Fakt, że produkt zniknął już ze strony producenta, ale zachowałem sobie obraz strony.
    Czy muszę rejestrować każdy utwór, który wrzucam do swojej galerii? Bo zawsze jakiś ćwok z USA może sobie to potem powielić i uznać, że jest to już w domenie publicznej.
    Nie zarejestrowany przez jakąś tam firmę, a zarejestrowany w Bibliotece Kongresu przez autora.
    http://www.copyright.gov/help/faq/


    Do I have to register with your office to be protected?

    No. In general, registration is voluntary. Copyright exists from the moment the work is created. You will have to register, however, if you wish to bring a lawsuit for infringement of a U.S. work. See Circular 1, Copyright Basics, section “Copyright Registration.”

    Why should I register my work if copyright protection is automatic?

    Registration is recommended for a number of reasons. Many choose to register their works because they wish to have the facts of their copyright on the public record and have a certificate of registration. Registered works may be eligible for statutory damages and attorney's fees in successful litigation. Finally, if registration occurs within 5 years of publication, it is considered prima facie evidence in a court of law. See Circular 1, Copyright Basics, section “Copyright Registration” and Circular 38b, Highlights of Copyright Amendments Contained in the Uruguay Round Agreements Act (URAA), on non-U.S. works.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Trzeba było kupic te monetę miałbyś dowód na 200% Może ją dorwiesz na ebayu
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez freefly Zobacz posta
    Nie zarejestrowany przez jakąś tam firmę, a zarejestrowany w Bibliotece Kongresu przez autora.
    http://www.copyright.gov/help/faq/
    (...)
    Nieźle. Czyli trzeba bulić sporo kasy, aby mieć jakieś w miarę sensowne gwarancje... kicha.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Nie trzeba mieć C copyright by zdjęcie podlegało ochronie prawa autorskiego.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nie trzeba mieć C copyright by zdjęcie podlegało ochronie prawa autorskiego.

    Żeby wytoczyć powództwo w USA, pracę/utwór trzeba zarejestrować w Bibliotece Kongresu.
    Ponadto dzięki rejestracji poszkodowany będzie kwalifikował się do ustawowego odszkodowania i będzie mógł wystąpić do specjalnej komórki FBI ścigającej kradzież praw własności intelektualnej, po wpłaceniu bodajże 700 USD, do tej instytucji. Chyba, ze poszkodowany jest ma pieniążki i stać go na procesowanie się na własną rękę. Niech zapomni o usługach adwokackich za procent od odszkodowania. Bo to nie wypadek na budowie z uszczerbkiem na zdrowi lub szkoda wyrządzona przez produkt niebezpieczny itp.

    When And How Do I Register a Copyright ?

    Registration of a copyright with the Copyright Office creates a public record of the basic facts of a particular copyright. Registration may be made any time before the term of copyright expires. Registration is not needed for copyright protection, but there are many good reasons to do so.
    - Registration establishes a public record of the copyright.
    - Registration is necessary before an infringement lawsuit may be brought.
    - If registration is made within 3 months after selling or distributing the work to the public or prior to an infringement of the work, a copyright owner will be eligible for Statutory Damages if he or she sues for infringement and wins.

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez freefly Zobacz posta
    .. Chyba, ze poszkodowany jest ma pieniążki i stać go na procesowanie się na własną rękę. Niech zapomni o usługach adwokackich za procent od odszkodowania. Bo to nie wypadek na budowie z uszczerbkiem na zdrowi lub szkoda wyrządzona przez produkt niebezpieczny itp.
    No oczywiście. A czy na % od odszkodowania - to adwokaci ocenią czy im się chce tym zajmować.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •