Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Kilka pytań od początkującego...

    Witam wszystkich.

    Sporo ostatnio czytałem i przeglądałem na temat aparatów cyfrowych 'lustrzanek' oraz 'bezlusterkowców'. Mam jednak kilka wątpliwości i dylematów.

    Głównie mam zamiar fotografować krajobrazy natury lub miasta. Priorytetem są ostre zdjęcia. Chcę również nagrywać filmiki. Chętnie zrobię zdjęcia jakiejś osobie oraz zdjęcia macro, ale to rzadziej.

    Po przeanalizowaniu wielu modeli i mnóstwa ofert chyba wybiorę Nikona D5100. Wybrałbym Nikona d3200, który ma lepsze parametry (większa rzeczywista rozdzielczość = więcej detali na zdjęciach ?), ale brakuje mi w nim HDR.

    1. Czy opcja HDR będzie w moim przypadku użyteczna ?
    Wydaje mi się, że często będę z tego korzystał.

    2. Czy lepiej kupić aparat od razu z obiektywem 18-55 i później dokupić sobie coś rodzaju 70-300 (ale przez pewien czas fotografować krajobrazy na zwykłym). Czy od razu kupić z obiektywem 18-105 lub 18-200 ?

    3. Jak to jest z używanymi aparatami ? Jakie jest ryzyko i czy warto kupić używany aparat i/lub obiektyw ? Łatwo o kupienie gniota czy jednak jeśli aparat nie miał zrobionej dużej ilości zdjęć i wygląda niezniszczony to można spokojnie kupować ? 10 tysięcy zdjęć to nie dużo na przebieg migawki ? Mógłbym kupić używanego Nikona d5200, miałbym lepsze parametry oraz HDR. Warto ?

    4. Kolejny dylemat to co z tymi bezlusterkowcami ? Mówią, że jakość zdjęcia będzie ta sama, ponieważ wielkość matrycy jest ta sama, tylko niema luster w aparacie. Ale chyba po coś były te lustra (mam racje czy były nie potrzebne ?). I jak oglądam przykładowe zdjęcia to wydaje mi się, że jednak lustrzanki robią trochę ładniejsze zdjęcia nadal. Sony a5000 może konkurować z d5100 w moim przypadku ?

    5. Spotkałem sprzeczne opinie na temat tego, że Nikon ma lepsze obiektywy od Tamrona i Sigmy, więc jak to jest ? Warto wydać więcej na obiektyw Nikona ? Czy można dobrać odpowiednik Tamrona / Sigmy czy coś innego bez straty jakości ?

    6. Co poza aparatem i obiektywem ? Statyw, ale w podróż to nie zabardzo widzę. Jakieś filtry mi się przydadzą na słoneczne dni ? Co jeszcze warto kupić dla krajobrazów i nie tylko ?

    Pozdrawiam,
    tonichi

  2. #2
    Sith Hospodar Impaler Awatar Dex
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Alpy Transylwańskie
    Posty
    5 176

    Domyślnie

    Ad. 3
    Zawsze jest jakieś ryzyko. Kupiłem tu 2 szkiełka i wszystko było ok. Nie licze drobnicy. Jak masz możliwość osobiście zobaczyć i pomacać to zawsze rozwiewa część wątpliwości.
    10k to nie jest jakaś zawrotna liczba Chociaż wszystko zależy od punktu widzenia.

    Ad. 6
    Statyw sie przyda. Filtr to jakiś polarek. Chociaż tu niech sie lepiej wypowiedzą krajobrazowi

  3. #3

    Domyślnie

    ad 2) Ostre krajobrazy kitem? Jeśli priorytetem jest krajobraz i naprawdę ostre zdjęcia to lepiej pomyśl o dobrym obiektywie szerokokątnym. Tutaj masz wybór :
    - nikkor 10-24 najlepszy i najdroższy 3 tys. nowy, używany 2 tys
    - sigma 10-20 (ludzie polecają starszą wersję) używka za 1200, nowa ok 1800
    - tokina 12-24 - ja mam, ale wolałbym szerzej , tokina 11-16 f2,8 itd.
    D610 n 16-35 f4, S 35mm/1.4, S 50mm/1,4, 85mm/1.8G, sigma 150-600 C
    http://500px.com/arekkruszka
    FB MM

  4. #4

    Domyślnie

    ad.1 - Może będzie może nie. Na początek na pewno się przyda bo będziesz robił zdjęcia w formacie JPG. Jak przejdziesz na RAW to opcja HDR nie będzie aktywna. Wtedy bracketing i składanie w programie np. Machinery. Osobiścię wolę sam składać HDRy bo można uzyskać ciekawsze efekty aniżeli to co aparat zaproponuje.

    ad.2 - wszystko zależy od tego do czego będziesz wykorzystywał aparat. Obiektywy o szerszym zakresie np. 18-200 są tanie ale i kiepskie optycznie. Musisz sam zdecydować co ci będzie potrzebne.

    ad.3 - O ile dobrze pamiętam producent zapewnia że migawka powinna wytrzymać do 150tyś klapnięć. Więc 10tyś to można powiedzieć że niedużo ale zależy w jakim odstępie czasu. Poza tym widać po korpusie jak aparat był użytkowany. Ja swojego D90 po 4 latach sprzedałem z przebiegiem 7tyś klapnięć. Szukaj może trafi się okazja.

    ad.4 - Moja żona korzysta z bezlusterkowca. I to już chyba trzeci z kolei. Obrazek jest ładniejszy niż z zaawansowanego kompakta ale według mnie do lustrzanki jeszcze daleko. Nie wiem jak wypadają bezlusterkowce z wyższych półek.

    ad.5 - Dlatego też czytaj opinie na tym forum oraz testy obiektywów na fotopolis czy optyczne lub innym portalu fotograficznym. Nie wszystko ze znakiem Nikkora może być lepsze od konkurencji.

    ad.6 - filtr polaryzacyjny czasami przyda się. Podobnie jak i połówkowy ale to zależy od tego co chcesz robić. Stosuję UV tylko po to aby przednie szkło obiektywu było zabezpieczone. Cała reszta gadżetów zależy od Ciebie.
    D7100 | Sigma 17-50 F2.8 | Sigma 50 F1.4 | Tamron 70-300 F4-5.6 VC | SB-700

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez SQ9MCS Zobacz posta
    Obiektywy o szerszym zakresie np. 18-200 są tanie ale i kiepskie optycznie
    N18-200 jest tani???

    Cytat Zamieszczone przez SQ9MCS Zobacz posta
    O ile dobrze pamiętam producent zapewnia że migawka powinna wytrzymać do 150tyś klapnięć.
    Od 100 do 400 tyś, w zależności od modelu.

  6. #6

    Domyślnie

    Hdr moim zdaniem jest słaby w 5100 i pewnie w 5200 jest taki sam.
    Co do krajobrazu to skoro jest to główny cel to musisz posiadać coś z tego co podał kolega Ned Strak.
    Nie podałeś nawet jaką kwotą dysponujesz?!
    Nie bój się używek ale jeśli się zdecydujesz to tylko na gwarancji.
    W Twoim przypadku lepiej jest osobno kupić puche i szkło.
    Co do producentów to każdy z nich ma lepsze i gorsze egzemplarze...Nikon również potrafi zrobić paździerz
    D5100 / S17-50 F2.8 /Metz52

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    Głównie mam zamiar fotografować krajobrazy natury lub miasta. Priorytetem są ostre zdjęcia. Chcę również nagrywać filmiki. Chętnie zrobię zdjęcia jakiejś osobie oraz zdjęcia macro, ale to rzadziej.

    Po przeanalizowaniu wielu modeli i mnóstwa ofert chyba wybiorę Nikona D5100. Wybrałbym Nikona d3200, który ma lepsze parametry (większa rzeczywista rozdzielczość = więcej detali na zdjęciach ?), ale brakuje mi w nim HDR.

    1. Czy opcja HDR będzie w moim przypadku użyteczna ?
    Wydaje mi się, że często będę z tego korzystał.
    Przy możliwościach matryc lustrzanki jest to prawie zbędna funkcja. Tyle samo idzie wyciągnąć wywołując odpowiednio RAWy.
    A robiąc samodzielnie HDR z RAWów można zrobić cuda w porównaniu z tym co może sam aparat.

    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    2. Czy lepiej kupić aparat od razu z obiektywem 18-55 i później dokupić sobie coś rodzaju 70-300 (ale przez pewien czas fotografować krajobrazy na zwykłym). Czy od razu kupić z obiektywem 18-105 lub 18-200 ?
    Najlepiej kupić 18-105 - to najlepszy wybór jeśli chodzi o koszta, jakość i uniwersalność.
    A później kupować co będzie potrzebne.

    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    3. Jak to jest z używanymi aparatami ? Jakie jest ryzyko i czy warto kupić używany aparat i/lub obiektyw ? Łatwo o kupienie gniota czy jednak jeśli aparat nie miał zrobionej dużej ilości zdjęć i wygląda niezniszczony to można spokojnie kupować ? 10 tysięcy zdjęć to nie dużo na przebieg migawki ? Mógłbym kupić używanego Nikona d5200, miałbym lepsze parametry oraz HDR. Warto ?
    Migawki w Nikonach mają podaną żywotność na poziomie 100 tys. Wytrzymują od 30 do 300.


    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    4. Kolejny dylemat to co z tymi bezlusterkowcami ? Mówią, że jakość zdjęcia będzie ta sama, ponieważ wielkość matrycy jest ta sama, tylko niema luster w aparacie. Ale chyba po coś były te lustra (mam racje czy były nie potrzebne ?). I jak oglądam przykładowe zdjęcia to wydaje mi się, że jednak lustrzanki robią trochę ładniejsze zdjęcia nadal. Sony a5000 może konkurować z d5100 w moim przypadku ?
    Lustro w żaden sposób nie jest potrzebne do działania aparatu i nie ma najmniejszego wpływu na zdjęcia.
    Potrzebne jest tylko do tego, aby w wizjerze był rzeczywisty obraz, a nie wyświetlony.
    Jakość zdjęć - będzie podobna, pod warunkiem użycia obiektywów o podobnej jakości optycznej.

    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    5. Spotkałem sprzeczne opinie na temat tego, że Nikon ma lepsze obiektywy od Tamrona i Sigmy, więc jak to jest ? Warto wydać więcej na obiektyw Nikona ? Czy można dobrać odpowiednik Tamrona / Sigmy czy coś innego bez straty jakości ?
    Jakościowo (materiałowo) obiektywy Nikona są lepsze (oczywiście od porównywalnych). Lepiej też współpracują z aparatami i najczęściej nie ma problemów z błędami w ich kalibracji.
    Natomiast zarówno Sigma, jak i Tamron robią porównywalne optycznie, a niektóre i lepsze (Sigma 18-35/1.8, Sigma 30/1.4 "A", Sigma 35/1.4 "A", Sigma 50/1.4 "A").

    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    6. Co poza aparatem i obiektywem ? Statyw, ale w podróż to nie zabardzo widzę. Jakieś filtry mi się przydadzą na słoneczne dni ? Co jeszcze warto kupić dla krajobrazów i nie tylko ?
    Statyw, lampa błyskowa, filtry szare, szczególnie połówkowe (najlepiej sytemu typu Cokin), filtr polaryzacyjny (wydatek rzędu 200-500zł).
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    2. Czy lepiej kupić aparat od razu z obiektywem 18-55 i później dokupić sobie coś rodzaju 70-300 (ale przez pewien czas fotografować krajobrazy na zwykłym). Czy od razu kupić z obiektywem 18-105 lub 18-200 ?
    Cześć
    Jeśli chcesz kupić zestaw z zoomem, to 18-105 wydaje się dobrym wyborem. Może nie jest to zestaw idealny, ale wg mnie naprawdę niezły na początek.

    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    Głównie mam zamiar fotografować krajobrazy natury lub miasta. Priorytetem są ostre zdjęcia. Chętnie zrobię zdjęcia (...) macro, ale to rzadziej.
    Tu może być troszkę trudniej z 18-105. Da się nim zrobić fajne obrazki, moim zdaniem nawet całkiem ostre. Ale jeśli PRIORYTETEM jest ostrość, to zapewne znajdziesz coś ostrzejszego (choć przy okazji droższego i/lub mniej uniwersalnego). No i do makro też raczej 18-105 odpada.

    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    4. Kolejny dylemat to co z tymi bezlusterkowcami ? Mówią, że jakość zdjęcia będzie ta sama, ponieważ wielkość matrycy jest ta sama, tylko niema luster w aparacie. Ale chyba po coś były te lustra (mam racje czy były nie potrzebne ?). I jak oglądam przykładowe zdjęcia to wydaje mi się, że jednak lustrzanki robią trochę ładniejsze zdjęcia nadal. Sony a5000 może konkurować z d5100 w moim przypadku ?
    Bezlusterkowce różnią się od lustrzanek przede wszystkim tym, że...
    -nie mają lustra (co może być zarówno wadą, jak i zaletą),
    -używają innych obiektywów (droższych i w mniejszym wyborze, z reguły droższy jest też osprzęt typu lampy itp).
    I w zasadzie tyle.
    Nie tylko wielkość matryc tych aparatów jest taka sama (lub zbliżona w przypadku Olympusów), ale w niektórych bezlusterkowcach stosuje wręcz TAKIE SAME matryce, np Sony Nex-5t ma podobno taką samą jak Nikon D7000, D5100, Pentax K-30.
    Moim zdaniem ewentualne różnice w jakości zdjęć wynikają nie tyle z różnicy w jakości matrycy aparatu, co z zastosowanego obiektywu. A najbardziej jakość zdjęć zależy oczywiście od umiejętności fotografa.

    A sama obecność lustra? Hmm, na pewno coś daje... Masz rzeczywisty podgląd, bez opóźnień. Ale za to bezlusterkowce mają np bardziej funkcjonalne tryby live-view, bez porównania lepsze niż w lustrzankach Nikona. To też na pewno coś daje. Coś za coś...
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 11-08-2014 o 20:13

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi Fajna atmosfera na tym forum panuje. Wasze posty sporo mi rozjaśniły. Dzięki za wyjaśnienie o lustrach. I kilka innych kwestii o których sobie doczytam.

    Chyba będę celował w d5100 i obiektyw 18-105, a jaki dokładnie to już zdam się na wszelkie testy w internecie. Poczytam o filtrach i coś sobie dokupię również. Jak będzie pewny allegrowicz albo blisko mnie to spróbuje jakąś okazję złapać. Jak się wkręcę i trochę poczytam, popstrykam to będę myślał nad tym szerokokątnym obiektywem i pełną klatką ? Zobaczę jak mi pójdzie.

    Zastanawiam się jeszcze nad dwiema kwestiami:
    Czy na fotografowaniu krajobrazów miast natury można zarabiać w jakiś sposób ? Kiedyś trafiłem na istockphoto itp czyli sprzedajesz zdjęcia online, aczkolwiek jakiś kokosów z tego nie widzę.

    Druga kwestia dotyczy oprogramowania. Czy Waszym zdaniem obecne oprogramowanie dotyczące zdjęć, ich obróbki, kolekcjonowania, automatycznych zmian i czegokolwiek co może ułatwić, usprawnić i ulepszyć pracę fotografa jest bardzo rozwinięte czy może nie ma na rynku funkcjonalnych programów w dobrych cenach ? Czy obecne programy pozostawiają dużo do życzenia ? Może ktoś z Was orientuje się jak sytuacja stoi ? Są jakieś funkcję których nie ma, a przydałyby Wam się ?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    Jak się wkręcę i trochę poczytam, popstrykam to będę myślał nad tym szerokokątnym obiektywem i pełną klatką ?
    Szerokie kąty pod FF są przeważnie baaaardzo drogie. Jeśli nie czujesz wyraźnej potrzeby, pozostawałbym na DX.

    Cytat Zamieszczone przez tonichi Zobacz posta
    Zastanawiam się jeszcze nad dwiema kwestiami:
    Czy na fotografowaniu krajobrazów miast natury można zarabiać w jakiś sposób ? Kiedyś trafiłem na istockphoto itp czyli sprzedajesz zdjęcia online, aczkolwiek jakiś kokosów z tego nie widzę.
    Ze stockami jest różnie. Jeśli będziesz robić świetne zdjęcia, to jest spora szansa. Konkurencja jest ogromna i często na bardzo wysokim poziomie. Grunt to specjalizacja i posiadanie czegoś, czego nie mają inni. Wtedy jest szansa sprzedać trochę zdjęć.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •