Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie prośba o pomoc w wyborze lampy i wyjaśnienie kilku kwestii

    Witam,

    Od jakiegoś czasu posiadam Nikon d5100 + obiektyw 18-105 i stałkę 35 mm 1.8, która doskonale sprawdza się w ciemnych pomieszczeniach. Przymierzam się jednak do zakupu lampy, by móc w niektórych sytuacjach wykorzystać obiektyw 18-105, który jednak jest czasami za ciemny, nawet przy wysokim ISO.
    I tutaj pojawia się problem - wiem, że d5100 jest trochę "okrojony", jeżeli chodzi o korzystanie z lamp, np. wyzwalanie bezprzewodowo, a nie wykluczam, że chciałbym z takiej opcji skorzystać. W związku z tym mam do Was prośbę o pomoc w doradzeniu + wyjaśnienie kilku kwestii:

    Jeżeli chodzi o wybór lampy:
    -Zastanawiam się nad opcją budżetową, czyli np. Metz 44 AF-1, ale z drugiej strony patrząc przyszłościowo, że najprawdopodobniej kiedyś zmienię body, może warto dołożyć i zainwestować w coś droższego, np. Metz 52 lub systemową SB 700. I nie wiem, co wybrać, czy METZ 52(obawiam się tego dotykowego ekranu) czy SB 700, czy może METZ 44 w zupełności wystarczy do amatorskich zastosowań.

    Zakładając, że mam którąś z powyższych lamp i chcę jej używać poza korpusem. Co do tego potrzebuję?
    Wiem, że mógłbym kupić SU-800, ale to droga zabawa.
    1. Jest opcja wyzwalaczy radiowych. Czy one "przenoszą" TTL, jeżeli tak to który wybrać? Zapewne są drogie.
    2. Jeżeli nie przenoszą TTL, to trzeba używać manuala. Czy jest to trudne? Czy dużo parametrów trzeba ustawiać? Wiem, że to mega podstawowe pytanie, ale w tej kwestii nie mam doświadczenia. Może coś z tego typu wyzwalaczy nie przenoszących TTL możecie polecić?
    3. A może jakaś opcja "po kablu"?
    4. A może mogę bez żadnych dodatkowych elementów wyzwolić lampę swoją lampą. Tylko tutaj zapewne powstaje kwestia przedbłysków widocznych na zdjęciu. Czy w tej sytuacji pomaga Nikon SG-3IR panel podczerwieni? Być możę tutaj coś pomyliłem, czytałem wszystkie mozliwe wątki na ten temat i już mam mętlik w głowie trochę. Która opcja jest najlepsza pod względem użytkowania i niezbyt droga?

    Mam nadzieję, że coś mi pomożecie, doradzicie.

    pozdr.
    bart_ez

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o wybór lampy:
    -Zastanawiam się nad opcją budżetową, czyli np. Metz 44 AF-1, ale z drugiej strony patrząc przyszłościowo, że najprawdopodobniej kiedyś zmienię body, może warto dołożyć i zainwestować w coś droższego, np. Metz 52 lub systemową SB 700. I nie wiem, co wybrać, czy METZ 52(obawiam się tego dotykowego ekranu) czy SB 700, czy może METZ 44 w zupełności wystarczy do amatorskich zastosowań.

    Do amatorskich wystarczy

    1. Jest opcja wyzwalaczy radiowych. Czy one "przenoszą" TTL, jeżeli tak to który wybrać? Zapewne są drogie.

    Niektóre przenoszą, np. YN 622n

    2. Jeżeli nie przenoszą TTL, to trzeba używać manuala. Czy jest to trudne? Czy dużo parametrów trzeba ustawiać?
    Ustawiasz moc lampy (musisz do niej podejść) i przysłonę w aparacie.

    Może coś z tego typu wyzwalaczy nie przenoszących TTL możecie polecić?
    Np. YN RF-603

    3. A może jakaś opcja "po kablu"?
    Tak, jak najbardziej jest kabel, google "Nikon SC-28 zamiennik"

    4. A może mogę bez żadnych dodatkowych elementów wyzwolić lampę swoją lampą. Tylko tutaj zapewne powstaje kwestia przedbłysków widocznych na zdjęciu. Czy w tej sytuacji pomaga Nikon SG-3IR panel podczerwieni? Być możę tutaj coś pomyliłem, czytałem wszystkie mozliwe wątki na ten temat i już mam mętlik w głowie trochę.
    Tak możesz - ale tylko wtedy, gdy lampa ma "tryb fotoceli", w Nikonach oznaczany SU-4, jest także w wielu innych lampach. Działa to tak, że lampa zdalna błyśnie gdy "zobaczy" błysk innej lampy (np. wbudowanej, ustawionej w trybie M, bez redukcji czerwonych oczu).

    Która opcja jest najlepsza pod względem użytkowania i niezbyt droga?
    Najlepsza - radio z przeniesieniem sterowania CLS (z TTLem), najtańsza - ostatnia.

    Mam nadzieję, że coś mi pomożecie, doradzicie.

    Mogę doradzić przeczytanie wątków na tej i poprzedniej stronie forum, dokładnie to samo jest tam napisane przynajmniej kilkanaście razy

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bart_ez Zobacz posta
    Jeżeli chodzi o wybór lampy:
    -Zastanawiam się nad opcją budżetową, czyli np. Metz 44 AF-1, ale z drugiej strony patrząc przyszłościowo, że najprawdopodobniej kiedyś zmienię body, może warto dołożyć i zainwestować w coś droższego, np. Metz 52 lub systemową SB 700. I nie wiem, co wybrać, czy METZ 52(obawiam się tego dotykowego ekranu) czy SB 700, czy może METZ 44 w zupełności wystarczy do amatorskich zastosowań.
    Do zastosowań amatorskich starczy i YN-468II za 350zł.
    Pytanie tylko, czy Ciebie zadowoli.

    Ja jestem zdania, że jedną lampę lepiej kupić porządną - tu polecałbym Metza 52 ewentualnie SB-700, jak planujesz w przyszłości używać AWL/CLS - lampy Nikona mają większą czułość na błysk i łatwiej je wyzwalać zdalnie bez dodatkowych wyzwalaczy.

    Cytat Zamieszczone przez bart_ez Zobacz posta
    Zakładając, że mam którąś z powyższych lamp i chcę jej używać poza korpusem. Co do tego potrzebuję?
    Wiem, że mógłbym kupić SU-800, ale to droga zabawa.
    Nikt nie mówił, że fotografia jest tania.
    A co do wyzwalania - może być również lampa z trybem CLS Master - Metz 52, Metz 58, Oloong 331EX, Oloong V700, Nikon SB-700, SB-800, SB-900/910.
    A druga lampa tańsza już tylko z obsługą zdalnego wyzwalania przez CLS. Lista lamp dostępna tu: >>LINK<<


    Cytat Zamieszczone przez bart_ez Zobacz posta
    1. Jest opcja wyzwalaczy radiowych. Czy one "przenoszą" TTL, jeżeli tak to który wybrać? Zapewne są drogie.
    Są takie ceny od 380zł- ułożone wg. ceny:
    Yongnuo YN622
    Pixel King
    Pixel King Pro
    Pottix Odin
    PocketWizard MiniTT1 / FlexTT5

    [QUOTE=bart_ez;3286220]
    2. Jeżeli nie przenoszą TTL, to trzeba używać manuala. Czy jest to trudne? Czy dużo parametrów trzeba ustawiać? Wiem, że to mega podstawowe pytanie, ale w tej kwestii nie mam doświadczenia. Może coś z tego typu wyzwalaczy nie przenoszących TTL możecie polecić?
    [/quot]
    Są też i takie, znacznie tańsze - ceny już ok 60zł (ale te nie są polecane).
    Najpopularniejsze są chyba Yongnuo RF-602 i RF-603 - cena ok 130zł za komplet.

    Cytat Zamieszczone przez bart_ez Zobacz posta
    3. A może jakaś opcja "po kablu"?
    Jest - 2m kabel TTL kosztuje chyba ze 100zł. 5m jakieś 150-160zł.

    Cytat Zamieszczone przez bart_ez Zobacz posta
    4. A może mogę bez żadnych dodatkowych elementów wyzwolić lampę swoją lampą. Tylko tutaj zapewne powstaje kwestia przedbłysków widocznych na zdjęciu. Czy w tej sytuacji pomaga Nikon SG-3IR panel podczerwieni? Być możę tutaj coś pomyliłem, czytałem wszystkie mozliwe wątki na ten temat i już mam mętlik w głowie trochę.
    Też jest taka opcja - ale wtedy wszystkie lampy też w manualu. Poza tym jest to dość awaryjne, chyba że lampa zdalna nie jest niczym osłonięta od sterującej, albo masz lampy SB-700 lub SB-900/910, które są bardzo czułe na błysk.
    W tym wypadku niestety odpada Metz 44 - tej lampy nie da się wyzwolić w trybie servo (jednym błyskiem). Działa tylko jako zdalna CLS.

    Cytat Zamieszczone przez bart_ez Zobacz posta
    Która opcja jest najlepsza pod względem użytkowania i niezbyt droga?
    Najtańsze jest wyzwalanie błyskiem - nic dodatkowego nie trzeba... ale jest zawodne.
    Najlepsze pod względem użytkowania - radiowe z TTL przy wykorzystaniu takich wyzwalaczy jak Pixel King Pro, czy Phottix Odin, gdzie sterownik ma wyświetlacz i można ustawić każdy parametr.

    A co wybrać - musisz zdecydować na czym Ci zależy i czy w Twoim przypadku jest to warte takich pieniędzy.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    r_m

    uwierz mi, że czytałem wątki dotyczące lamp . Tylko pytania padają odnośnie różnych body, omawiane są niektóre funkcje/zastosowania i szczerze mówiąc, zgubiłem się w tym wszystkim, stąd moje pytanie. Pracę z lampą dopiero chcę zacząć, stąd moje rózne pytania wynikające z przeczytanych informacji.


    W nawiązaniu do Waszych postów mam jeszcze jedno pytanie - jak sprawuje się ten dotykowy ekran w Metz 52? Np. kiedy jest słonecznie (czy jest czytelny), pod względem szybkości zmiany ustawień, pracy przy ujemnej temperaturze itp.
    I która Waszym zdaniem jest lepsza dla laika, Metz 52 czy SB 700?

    Dzięki za odpowiedzi. teraz mam jasność co do możliwości zdalnego wyzwalania, pozostaje podliczenie dostępnych środków.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bart_ez Zobacz posta
    r_m

    u
    I która Waszym zdaniem jest lepsza dla laika, Metz 52 czy SB 700?

    Dzięki za odpowiedzi. teraz mam jasność co do możliwości zdalnego wyzwalania, pozostaje podliczenie dostępnych środków.
    osobiście mam sentyment do metza , sb700 poza napisem nikon i wysoką cena dla mnie niczym się nie wyróżnia...
    pozdro

  6. #6

    Domyślnie

    tongpo,dzięki za info. Może jeszcze ktoś się wypowie, kto użytkuje Metza 52?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bart_ez Zobacz posta
    r_m

    uwierz mi, że czytałem wątki dotyczące lamp . Tylko pytania padają odnośnie różnych body, omawiane są niektóre funkcje/zastosowania i szczerze mówiąc, zgubiłem się w tym wszystkim, stąd moje pytanie. Pracę z lampą dopiero chcę zacząć, stąd moje rózne pytania wynikające z przeczytanych informacji.
    Podaje kilka linków z wielu, po przeczytaniu których, nie musiałbyś zadawać swoich pytań a wszelkie Twoje wątpliwości by zostały rozwiane. Choć niektóre wątki dotyczą różnych aparatów czy lamp to większość jest o błyskaniu przy pomocy D5100, którego także i ja posiadam. W tych linkach znajdziesz praktycznie wszystko jeśli chodzi o wybór i działanie lamp z D5100.

    Link 1
    Link 2
    Link 3
    Link 4
    Link 5
    Link 6
    Link 7

    P.S. Od siebie, dla Twojego sprzętu, polecam SB-700.
    Nikon

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •