Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar infestor
    Dołączył
    02 2013
    Miasto
    świętokrzyskie
    Posty
    21

    Domyślnie Beauty dish a SB-910

    Witam serdecznie,
    drodzy koledzy i koleżanki ponownie zwracam się do Was o poradę. Otóż posiadam amatorski korpus + lampę SB-910. Chciałbym kupić beauty disha z gridem natomiast nie orientuję się w tym jaką do takiej lampy dobrać jego wielkość. Podejrzewam, że kupno BD 70cm mija się z celem, bo lampa nie błyśnie z odpowiednio dużą mocą żeby wykorzystać tak duży BD - czy mam rację? A jeśli mam rację, to trzeba zastanowić się nad czymś mniejszym czyli 42 lub 50cm. Z drugiej jednak strony nim mniejszy BD tym mimo wszystko gorszy efekt zatem moje drugie pytanie: czy nie lepiej jest w mojej sytuacji kupić jakąś lampę studyjną i BD 70cm, czy ta moja SB-910 da radę? Zamierzam fotografować w pomieszeniu, plener póki co nie wchodzi w grę. Jeśli chodzi o finanse: powiedzmy, że są open, ale nie chciałbym wydać nie wiadomo ile, tylko tyle ile powinienem aby osiągnąć dobry efekt. Fotografowane będą głównie osoby. Jeśli czegoś jeszcze nie sprecyzowałem proszę o pytania i z góry dziękuję za każdą poradę.

    ps. jakby ktoś pytał mam statyw oświetleniowy w miarę solidny oraz uchwyt do lamp systemowych z mocowaniem bowens także bez problemu mogę zamontować tego disha na tej lampie

  2. #2

    Domyślnie

    moim zdaniem uciągnie bezproblemowo. Wszystko zależy jakich przysłon potrzebujesz, ale myślę że f/4 będziesz miał spokojnie, a nawet duże lepiej (na połowie mocy). Niemniej lepiej kupić studyjną...

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    To jest bez sensu. SB da kierunkowe światło. Skąd ma się wziąć światło na odbłyśniku BD ?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar infestor
    Dołączył
    02 2013
    Miasto
    świętokrzyskie
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez azaz44 Zobacz posta
    moim zdaniem uciągnie bezproblemowo. Wszystko zależy jakich przysłon potrzebujesz, ale myślę że f/4 będziesz miał spokojnie, a nawet duże lepiej (na połowie mocy). Niemniej lepiej kupić studyjną...
    Często staram się robić fotki na f/11 albo f/8 żeby wyszły jak najostrzejsze, dlatego właśnie zastanawiam się, czy kupowanie tak dużego BD do lampy, którą dysponuję ma sens.


    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    To jest bez sensu. SB da kierunkowe światło. Skąd ma się wziąć światło na odbłyśniku BD ?
    Nie gniewaj się ale nie do końca zrozumiałem Twoją wypowiedź. :/

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    narysuj sobie (albo wyobraź) beautydisha z zamocowaną lampą błyskową SB. Z boku, taki przekrój.
    Światło biegnie po prostej, kąt padania = kąt odbicia.
    Z takim założeniem wyrysuj promienie światła wychodzace z lampy błyskowej SBxxx.
    Jak one będą się odbijały od czaszy odbłyśnika beautydisha (i szły do przodu, oświetlając modelkę)?

    Jesli na SB założysz mydelniczkę to zapomnij o przysłonach 8-11.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 10-06-2013 o 08:44 Powód: orto. ("...discha")
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    w BD Quanruum można ściągną środkową blaszkę, i obrócić ją tak, aby blaszka stała się wypukła w kierunku lampy.
    Niemniej jednak to strata części światła i tak

    To co pisał Jacek, a ubrał to w ciut zbyt techniczne słowa
    Lampa studyjna ma żarnik w kształcie symbolu OMEGA lub niemal całego pierścienia. po zamontowaniu BD na lampie studyjnej żarnik jest odsłonięty i światło w trakcie błysku idzie w przód do blaszki, ale jego znaczna część leci w boki do samej misy BD.

    Lampy reporterskie mają żarnik schowany w korpusie lampy, a szkło rozpraszające jest płaskie i skierowane w przód - nie ma światła bocznego bez dyfuzora.
    Stąd taki żarnik będzie musiał się ostro wysilać aby oświetlić obiekt - bo jego światło jest skierowane na blaszkę która w oryginale nawet zwraca światło ku samej lampie.
    śluby, robaki, i dzieciaki a także wyprawy
    Pawel Borowka
    <')(((<-( <')(((<-( The deeper I go
    <')(((<-( The better I get

  7. #7
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Tak wygląda lampa ( nie studyjna ) przystosowana do tego typu modyfikatorów http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=230559
    Oczywiście moc jest rzecza wtórną, chodzi o kąt rozchodzenia się światła, o czym napisał Jacek_Z.
    Czyli lampa repo świeci "strumieniem", a lampy studyjne i ta do strobingu jak "goła żarówka". Teraz chyba będzie Ci łatwiej ogarnac w jaki sposób rozchodzi się i odbija światło na przykład w BD.

  8. #8

    Domyślnie

    Są beauty dishe dopasowane do lamp aparatowych, np. http://www.lumodi.com/beauty-dish.html. Niestety, ściągać trzeba z USA.
    Można zrobić samemu: http://www.diyphotography.net/just-f...an-beauty-dish
    Przeczytaj także to: http://www.fredmiranda.com/forum/topic/950998

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar infestor
    Dołączył
    02 2013
    Miasto
    świętokrzyskie
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za komentarze i przydatne porady. Rozumiem, że w odróżnieniu od BD spod znaku DIY, te fabryczne/sklepowe mają prostą powierzchnię zamiast takiej zakrzywionej? Muszę wybrać się do sklepu i może gdzieś na żywo zobaczę w czym, rzecz u a mnie w mieście to ciężko z tym niestety. Czy wynalazek tego typu dałby radę? http://www.youtube.com/watch?v=fIF5-23ACBQ

    ps. to co napisał Jacek jest już dla mnie zrozumiałe, natomiast zastanawiam się w takim razie, czy nie zostałem zrobiony w balona kupując uchwyt do mocowania lamp systemowych taki z mocowaniem typu Bowens skoro taki BD "sklepowy" i tak nie będzie działać tak jak powinien ze względu na typ żarnika w mojej lampie? Po co taki uchwyt sprzedają, może inny modyfikator da radę z czymś takim?


    Edytuję i wklejam takiego disha: http://fripers.pl/product_info.php/i...FreePower.html
    tu przynajmniej na mój rozum wygląda na to, że ta powierzchnia jest lekko zakrzywiona, choć zdaję sobie sprawę, że i tak sporo światła stracę, więc chyba trzeba pomyśleć o lampie studyjnej.... Szkoda mi tylko kupna tego uchwytu.
    Ostatnio edytowane przez infestor ; 10-06-2013 o 19:45

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez infestor Zobacz posta
    ps. to co napisał Jacek jest już dla mnie zrozumiałe, natomiast zastanawiam się w takim razie, czy nie zostałem zrobiony w balona kupując uchwyt do mocowania lamp systemowych taki z mocowaniem typu Bowens skoro taki BD "sklepowy" i tak nie będzie działać tak jak powinien ze względu na typ żarnika w mojej lampie? Po co taki uchwyt sprzedają, może inny modyfikator da radę z czymś takim?
    Uchwyt do mocowania typu Bowens można uzywac do wszystkich nasadek. Są przeciez softboxy, reflektory, snooty. Beautydisch ze względu na swoją konstrukcję nadaje sie do lamp typu SBxxx itp najmniej ze wszystkiego.

    A sprzedawcy wciskają wszytko jako profi sprzęt i będą ci wmawiać, że to będzie jak lampa studyjna. Taka ich rola. Zarobić.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 10-06-2013 o 21:23
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •