Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Nierównomierne podświetlenie stołu

    Mam zestaw lamp DM2 300Ws + 2 softboxy 60x90 cm.

    Do tego kupiłem taki stół bezcieniowy z lampą 32Ws:

    Mój problem polega na nierónomiernym podświetleniu stołu - są miejsca prześwietlone i niedoświetlone. Próbówałem zmieniac położenie lampy i coś tam daje, ale dalej jest nierównomiernie.

    Czy ktoś może mi poradzić co mogę zrobić?

    Prarametry na aparacie to 1/125 oraz f/8
    Czy powinienem dokupić jakies modyfikatory lub drugą lampę? A może dać lustro pod stół i usunąć tą lampę?

  2. #2

    Domyślnie

    Przykładowe zdjęcie i tak jedno z lepszych jakie udało mi się zrobić:

  3. #3

    Domyślnie

    Nikt nie odpowiada, bo tak zdalnie to ciężko coś wymyślić, masz jedną lampę, więc kwestia równomierności to kwestia odpowiedniego ustawienia tej lampy.

    Z magicznych porad mogę Ci tylko podrzucić taką, żebyś zmajstrował sobie (karton owinięty aluminiową folią spożywczą) ekrany, którymi odbijesz więcej światłą w 'dobrą' stronę, pewnie kombinowałbym coś w stylu: lampa na środku, po bokach ekrany kierunkują uciekające światło.

    Niestety jedyne słuszne rozwiązanie to godzina wolnego czasu i ocena rezultatu po przestawieniu lampy o każde kolejne 5cm...

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki, w takim razie będę próbował tak jak piszesz. A myślałem, że to białe tło wystarczy

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dkk Zobacz posta
    Dzięki, w takim razie będę próbował tak jak piszesz. A myślałem, że to białe tło wystarczy
    ...powinno wystarczyć, ale skoro nie wystarcza...

  6. #6

    Domyślnie

    A jeszcze dodam, że ISO ustawiam na 100 dla Nikona D60 - czy nie powinienem jednak dać 200?

    Jeszcze pytanie - co myślicie o takim rozwiązaniu? Może niekoniecznie trzeba dysponować stołem bezcieniowym do fajnych zdjęć i zniknie problem podświetlenia.

    Ostatnio edytowane przez FHR ; 01-04-2013 o 12:36 Powód: łączenie postów

  7. #7

    Domyślnie

    Kupiłeś stół, żeby teraz używać jakichś samoróbek?

    Masz sprzęt poświęć godzinę/dwie, żeby nauczyć się jego obsługi.


    ...przecież nikt nie będzie stał nad Tobą z batem...
    stół to za dużo - sprzedaj, ktoś się ucieszy...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dkk Zobacz posta
    A jeszcze dodam, że ISO ustawiam na 100 dla Nikona D60 - czy nie powinienem jednak dać 200?

    Jeszcze pytanie - co myślicie o takim rozwiązaniu? Może niekoniecznie trzeba dysponować stołem bezcieniowym do fajnych zdjęć i zniknie problem podświetlenia.

    ale osiągnięcie tutaj idealnie białego tła przy fotografowaniu jasnych przedmiotów graniczy z cudem. Masz fajny stół wystarczy tylko trochę poćwiczyć. Ja bym spróbowała oddalić delikatnie lampę aby światło padające z dalsza będzie bardziej równomierne, lub kiedyś też próbowałam oświetlić nie mocnym światłem tylko czymś takim: http://www.foto-tip.pl/sklep/beauty_...cm-p-2141.html

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi, ale nie mam możliwości oddalenia lampy slave - po prostu jest przykręcana do stołu jak na zdjęciu. Uwierzcie mi bawiłem sie z różnymi blendami cały dzień i nie osiągnąłem dobrego efektu - nie wiem może taka niedojda ze mnie? Na moje rozumowanie ta lampa w zestawie jest za mocna (32Ws), nie wiem czy nie lepiej by było:

    - kupić dwie lampy 10 Ws i jedną dać jak na zdjęciu z fripersa, a drugą aby podświetlała tło stołu od dołu też

    jak tutaj:

    *

    lub

    - zrezygnować z lamp podświetlających, kupić booma z DM2 i świcić od góry?

    *zdjęcie pochodzi ze strony http://rozparzona.wordpress.com/2008...l-bezcieniowy/
    Ostatnio edytowane przez dkk ; 10-04-2013 o 00:04

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli nie jesteś w stanie oddalić lampy to zrób jej małego softboxa ( z prześcieradła, lub kalki technicznej) aby rozproszyć trochę światło, przy okazji zabierze Ci to również trochę mocy i nie będziesz miał problemu, że za mocna. Ja nie wymieniałabym na słabsze, szkoda kasy. A świecenie tylko od góry przy jasnych przedmiotach po prostu się nie sprawdzi, przy ciemnych w zupełności wystarczy, ale jasnych po prostu nie ogarniesz..

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •