Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Nietypowe dylematy - Sigma 10-20 czy Nikkor 85D

    Pytanie może wydać się abstrakcyjne, ale postanowiłem poprosić o radę. Planuję zakup jednego z dwóch (kompletnie różnych) szkiełek: Sigmy 10-20 lub Nikkora 85D 1.8 (podobny koszt używek, a na dwa od razu nie ma budżetu). Nie mogę się zdecydować, które z nich przyniesie większą wartość dodaną i nowe możliwości, jako uzupełnienie mojego zestawu (w stopce) - czy bardziej skorzystam na szerokim kącie czy jednak mała głębia ostości i bokeh 85-tki?
    Fotografuje głównie biegającą trzylatkę, ale jakiś krajobraz też się często trafi.
    D600 | N24-70 2.8G ED | N85 1.8G | N70-300 4.5-5.6G VR | SB-600

  2. #2

    Domyślnie

    85. Krajobrazy spokojnie da się robić Tamronem. W dodatku niekomercyjne mogą poczekać, w końcu wykonano ich już miliony, zatem po co dokładać jeszcze swoje? Natomiast dziecko jest unikalne i w dodatku zmienia się z czasem. Kupuj i rób zdjęcia. Raczej nie pożałujesz tej decyzji.

    PS. Na siłę krajobraz można zrobić w formie panoramy, czyli kilku zdjęć, łaczonych potem w całość programowo. Nawet z ręki daje się często uzyskać zadowalające efekty, a jest to doskonały zastępnik szerokiego kąta przy nieruchomym krajobrazie.
    Ostatnio edytowane przez mOSAd ; 11-07-2012 o 12:01

  3. #3

    Domyślnie

    Kiedyś zamawiałem dedykację u orkiestry na weselu- zagrajcie albo coś wolnego, albo jakąś poleczkę-przypomniało mi się przy okazji tego wątku
    Miałem polecać 10-20, bo to bardzo rozwojowe szkło (przynajmniej dla mnie), uczy zupełnie innego spojrzenia na świat, innej perspektywy i ogólnie zdjęcia z szerokim są jakieś "inne"
    Ale jasna portretówka to jest to, płytka głębia, plastyka, światło, jak dziecko usiądzie, to w zastanym będą ładne portrety, żeby tylko mieszkanie nie okazało się za krótkie.
    | D800 | D700 | 14-24 | 24-70 | 70-200vr2 | 35 | 50A | S85 | 3x SB900 |3x SB800 | Phottix Odin

  4. #4

    Domyślnie

    Tylko czy AF 90-tki nadąży za dzieckiem? Mam obawy, że "płytka głębia" nie będzie używalna bo mi co rusz modelka z niej wyskoczy. A usadzane i pozowane fotki to już tracą urok.
    D600 | N24-70 2.8G ED | N85 1.8G | N70-300 4.5-5.6G VR | SB-600

  5. #5

    Domyślnie

    No to portrety dynamiczne przy użyciu 10-20. I ci z GO nie wyleci.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam oba te szała i zdecydowanie częściej używam 85 (najczęściej robie foty mojej małej córce) jak bym miał wybierać to zdecydowanie brałbym 85
    D750, D90, S8, F14, N35D,N180ED SB700

  7. #7

    Domyślnie

    Ja moją pyzę fotografuję z użyciem 50/1.8d i daje rady. Przy f1.8 daje się dużo zjechać z czasem, bo czort mały w miejscu nie usiedzi.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak by nie było, to D90 to nie jest entry level, więc powinien dać rady, jeśli Tamron wystarczy do 85D też powinna zdążyć, jeśli nie, to może 50/1,4G lub 85G...
    Autofocus 85D nie jest taki zły, tu możesz zobaczyć go w akcji.
    | D800 | D700 | 14-24 | 24-70 | 70-200vr2 | 35 | 50A | S85 | 3x SB900 |3x SB800 | Phottix Odin

  9. #9

    Domyślnie

    Tylko że krajobrazy to przestrzenie... A 85 w przeliczeniu z cropa to ogniskowa prawie 130 - zdecydowanie teleobiektyw.
    Jasne, można robić zlepki, tylko po co? Sigma 10-20 lepiej się sprawdzi wszędzie tam, gdzie liczy się szeroki kąt. Sama myśl o tym, że iść w plener tylko z teleobiektywem budzi mój sprzeciw... Biegająca trzylatka na dworze ok, ale w mieszkaniu 85-tką? No nie wiem...

    A w ogóle kolega ma kilka szkieł. Proponuję przypiąć 70-300, ustawić na 85, okleić taśmą żeby nie kusiło kręcenie zoomem i iść w plener. Jak będzie dobrze to trzeba kupić Tamrona, jak za szeroko - Sigmę.

  10. #10

    Domyślnie

    Ale co szkodzi chodzić w plener z Tamronem 17-50? Co do szybkości AF w 85-ce, to tego bym się nie bał. Więcej problemów przysporzy niecelność tego obiektywu. Jednak dzieci czasem się zatrzymują. Więc przynajmniej część zdjęć wyjdzie dobrze.
    Oczywiście można kupić Sigmę, jak ktoś woli tysiące widoczków zamiast tysięcy zdjęć własnego dziecka. Ja tam bym poczekał aż będzie kasa na szkło dedykowane widoczkom lub aż pociecha wyleci z gniazda domowego. Widoczki nie uciekną. Poczekają nawet i 15 lat. A do tych pamiątkowych, 17mm Tamrona całkowicie wystarczy.
    Ostatnio edytowane przez mOSAd ; 11-07-2012 o 20:12

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •