Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Ksiazka "Nikon. System tradycyjny i cyfrowy" Marek Sutkowski

    Nie ma forum sprzetowego-ogolnego, stad zamieszczam tu, w razie czego prosze przeniesc do 'lepszego' subforum.

    Mianowicie ukazala sie ksiazka "Nikon. System tradycyjny i cyfrowy" napisana przez Marka Sutkowskiego.
    wyd. Foto Kurier
    Warszawa 2006, wydanie I, 280 stron
    cena: 55 zł (30 zł dla prenumeratorów)

    Mam pytanie, szczegolnie do tych z Was, ktorzy siedza w systemie N dluzszy juz czas - czy ta pozycja to pelne kompedium wiedzy o Nikonie, czy po polsku ukazaly sie jakies inne, ciekawsze pozycje?
    Ja w takiej ksiazce bede szukal przede wszystkim informacji o analogach.

    poki co znalazlem dwie strony nt. tej ksiazki:
    *witryna wydawnictwa:
    http://www.foto-kurier.pl/WYDAWNICTWO.htm

    *recenzja:
    http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5436

    PS: jak juz o tym bylo - przepraszam
    D370s | F70 | N 35 | N 50 | N 70-200 VRII | N 18-200 VR | N 18-70 | T 55-200 | SB-x00 | SB-28 | akcesorium różnej maści

  2. #2

    Domyślnie

    Może wypowie się ktoś, kto tę książkę już ma, lub przynajmniej dokładnie przeglądał. Ja mam tylko takie uwagi:

    Z tego, co można wywnioskować z "recenzji" to chyba aparaty analogowe są opisane w ograniczonym zakresie:
    "Obok opisanej w książce gamy lustrzanek systemowych (tradycyjnych od F55 do F6 i cyfrowych od D40 do D2Xs) Nikon posiada również aparaty kompaktowe przeznaczone nie tylko dla fotoamatorów" (http://www.foto-kurier.pl/WYDAWNICTWO.htm).
    Ponadto wydaje się, że autor książki nazbyt dosłownie korzystał (przepisywał?) z tłumaczeń literatury obcojęzycznej:
    "Trafiają się też pewne niezręczności językowe, jak na przykład określenie detektor w odniesieniu do matrycy CCD" (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5436).
    Stąd zapewne książka Marcina Górko "System Nikona" pozostanie najobszerniejszym źródłem informacji polskojęzycznej o aparatach analogowych Nikona (oraz obiektywach) - niestety jest w niej troche błędów (co budzi moje zdziwienie, jako, że posiadane przeze mnie wydanie to już wyd. II - z 2000 roku).

    Przypuszczam, że wydawca w obydwu przypadkach pożałował na opłacenie kompetentnego redaktora, by różne błędy wyłapał. To niestety obecnie nagminna praktyka wydawców - wybierają najtańsze rozwiązania.

    Pozostaje nadzieja, że "redaktor bezczelny" (jak sam siebie określa) Paweł Rzepkowski dokładnie wypunktuje najnowsze dzieło o systemie Nikona na swej stronie - http://aberracje.republika.pl/aberracje-spis.htm
    Pozdrówka!
    suchanek108

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar Tekla
    Dołączył
    11 2006
    Miasto
    Tipton/Black Country
    Posty
    56

    Domyślnie

    Mam tą książke (dostałem od mojego Kochanie) i powiem że jak dla mnie jest całkiem ciekawa.Troche historii firmy.Opis analogów i cyfrówek i troche o technologiach uzywanych przez ten system.To fakt jest pare gaf z tłumaczenia ale nie jest źle.Poczatkującym polecam jak najbardziej.
    D200+MB-D200,N 17-55 2.8, SB-900,Zenit 12XP,trochę szkieł M42,mieszek makro,Lowepro CompuTrekker Plus AW, 055XPROB+488RC2

  4. #4

    Domyślnie

    Mam książkę. Nie polecam. Testy to przedruki z Foto Kuriera. Działy o obiektywach i akcesoraich gorsze od darmowych broszur reklamowych OBIEKTYWY NIKKOR oraz NIKON TOTAL DIGITAL IMAGING SYSTEM. Ciekawy tylko rodział o historii firmy i starych aparatach manualnych.

    pozdrawiam

    Piowa
    D50, 10.5/2.8, 18-200VR, 50/1.8, Tamron 90/2.8, Pasikonik LX3, Volvo 940, Trek 4300

    Homo sapiens non urinat in ventum

  5. #5

    Domyślnie

    Mam książkę. Nie polecam. Testy to przedruki z Foto Kuriera. Działy o obiektywach i akcesoraich gorsze od darmowych broszur reklamowych OBIEKTYWY NIKKOR oraz NIKON TOTAL DIGITAL IMAGING SYSTEM. Ciekawy tylko rodział o historii firmy i starych aparatach manualnych.

    pozdrawiam

    Piowa
    D50, 10.5/2.8, 18-200VR, 50/1.8, Tamron 90/2.8, Pasikonik LX3, Volvo 940, Trek 4300

    Homo sapiens non urinat in ventum

  6. #6

    Domyślnie

    też nie polecam. informacje z ulotek i przedruki testów z FK. Książka Górki jest zdecydowanie bardziej użyteczna
    "Kiedy wszystkie sposoby zawiodą, należy przeczytać instrukcję obsługi" - Murphy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez suchanek108 Zobacz posta
    Stąd zapewne książka Marcina Górko "System Nikona" pozostanie najobszerniejszym źródłem informacji polskojęzycznej o aparatach analogowych Nikona (oraz obiektywach) - niestety jest w niej troche błędów (co budzi moje zdziwienie, jako, że posiadane przeze mnie wydanie to już wyd. II - z 2000 roku).
    suchanek108, czy wyd. drugie to wyd. poprawione w porównaniu do pierwszego wyd. z bodajże 1999 r.? Pytam, bo mam dostęp do pierwszego wyd. i nie wiem czy mimo to polować na wyd. drugie.

    EDIT (znalazlem odp.):
    za http://www.aberracje.republika.pl
    "Książka z 1999 r. doczekała się dwa lata później ponownej publikacji. Rozszerzono treść o opis nowości Nikona (do lutego 2001 r.) oraz fragment poświęcony lustrzankom APS. Tuż przed końcem 2002 r. pojawiło się wydanie II uzupełnione – o foliowe opakowanie z tekturką tudzież o trzystronicowy rozdział Rok 2002.
    W edycji wtórej zmieniono nazwę dzieła na bardziej światową – Nikon System."

    W 2004 r. pojawiło się trzecie wydanie M. Górki pt. "Tradycyjny i cyfrowy Nikon System".
    Ostatnio edytowane przez Domis ; 26-02-2007 o 18:51 Powód: sam sobie odpowiedzialem :-)
    D370s | F70 | N 35 | N 50 | N 70-200 VRII | N 18-200 VR | N 18-70 | T 55-200 | SB-x00 | SB-28 | akcesorium różnej maści

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli szukasz info o analogach, to polecam książkę "SYSTEM NIKONA" Marcina Górko wydaną przez ARW FOTO KURIER s.c.
    Pozdrawiam
    Tomek
    Puszka, statyw i negatyw - takie kiedyś były czasy, a dziś to same cyfrasy...

  9. #9

    Domyślnie

    Domis -

    Jeśli już wydanie zmieniać to na:

    "W 2004 r. pojawiło się trzecie wydanie M. Górki pt. "Tradycyjny i cyfrowy Nikon System"."

    Ale czy poprawili w nim wszystkie błędy, to nie wiem. Nie mialem tego wydania w ręku.

    Poza tym czasem, jak się nie zna jakiegoś np. obiektywu, to trudno błąd (autora, a może przepisywacza) potwierdzić.

    Oto co Górko pisze o obiektywie AI-S 35-70/3,5 (który akurat posiadam):

    "Minimalny dystans ostrości wynosi teraz 70 cm, ale - dzięki po raz pierwszy w zoomach Nikona zastosowanej funkcji makro - pozwala się przy ofniskowej 35 mm skrócić do 35 cm".

    Wszystko OK poza jednym: powinno być przy ogniskowej 70 mm, bo jedynie dla tej ogniskowej działa przełącznik i funkcja makro. Oczywiście, nawet jeśli się takiego obiektywu nie miało w rękach, to podejrzane jest robienie makro dla 35 mm, ale tylko sprawdzenie obiektywu, lub w innej literaturze przedmiotu, pozwala się zorientować, czy to dziwactwo jakoweś, czy właśnie błąd.
    Pozdrówka!
    suchanek108

  10. #10

    Domyślnie

    bardzo fajne sa "testy" czy raczej porownania w tej ksiazce. D200 vs. 5D. i wiadomo co jest przedstawione korzystniej, prawda? bardzo rozrywkowa ksiazka. czesc historyczna fajna, ale w Internecie ozna wiecej ciekawostka wyczytac jak ktos ma ochote i troche pogoogla. ksiazka fajna do pozyczenia i przeczytania, ale posiadanie nie ma sensu
    podpis nieczytelny

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •