Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 80
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2011
    Miasto
    wielkopolska
    Posty
    97

    Domyślnie D7000 prośba o wyjaśnienie zachowania się aparatu

    Witam wszystkich,
    zmieniłem system z Sony i nabyłem właśnie D7000.
    Chciałbym dopytać o ustawienia aparatu, ponieważ niektóre jego zachowania nie są dla mnie zrozumiałe.
    1. ustawiam tryb P, ISO auto od 100-1600 i że ma zmieniać przy czasie 1/40. Jasny obiektyw 50/1.4. Słabe światło i aparat ustawia ISO 640 1/40 i F1.4 - wszystko jest ok i dotąd dla mnie zrozumiałe. Jednak gdy włączę teraz lampę w trybie SLOW to aparat ustawia takie parametry: ISO 1600, 3s oraz F5,6. I tutaj nie rozumiem, dlaczego nie trzyma się zadanego czasu minimalnego 1/40?
    2. dziwi mnie też zachowanie auto ISO: dlaczego muszę ustawiać przy jakim czasie ma się podwyższać czułość (ISO)? Nie można tego również ustawić na AUTO? W Sony jest tak, że aparat sam oblicza na podstawie ogniskowej czy jest szansa, żeby zdjęcie nie będzie poruszone czy już nie i wtedy podwyższał ISO. Wygląda na to, że tutaj muszę znać najdłuższe możliwe czasy dla danych ogniskowych i przestawiać to ustawienie przy każdym prze-ogniskowaniu obiektywu... Jak Wy sobie radzicie z tymi problemami?

    Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    1. SLOW - aparat stara się wpuścić jak najwięcej światła zastanego stąd wysokie iso i długi czas - lampa jest tylko "na dopałkę"
    2. Tu aparat sam nie decyduje czy trzęsą Ci się ręce co jest mało dokładne tylko możesz samemu precyzyjnie określić ile jesteś w stanie utrzymać nieporuszone (w Sony brał pod uwagę ogniskową?) - przy 1/40 czy 1/10 dajesz radę. Kupiłeś aparat semi-pro i dziwisz się że masz możliwości znacznej customizacji jego zachowania? Ja nie używam auto-iso, włączyłem funkcje "Szybkie iso" i jak robię w trybie A lub S to jednym kółkiem zmieniam przesłone/czas a a drugim iso. Poza tym D7000 ma dedykowany klawisz do zmiany iso...
    Nic i Panasonic G3

    Micro Four Thirds - moje doświadczenia z Micro 4/3

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2011
    Miasto
    wielkopolska
    Posty
    97

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź,
    1. no tak, wiem, że SLOW daje lampę na dopałkę. Tylko po co przy tak słabych warunkach on daje przysłonę 5.6 ? Sądziłem, że SLOW da ustawienia takie same jak bez lampy i tylko lekko doświetli. Tak to działa w trybie A.
    2. Tak Sony bierze pod uwagę ogniskową przy ISO Auto (dłuższa ogniskowa - ustawia krótszy czas a jeśli przy takim ustawieniu ekspozycja będzie niedoświetlona to podwyższa ISO). Zresztą bierze ją też pod uwagę, żeby pokazać znaczek ostrzeżenia w wizjerze, że zdjęcie może być poruszone. Wtedy możesz użyć stabilizacji lub nie. Jeśli jej użyjesz to za pomocą takich słupeczków widzisz jak mocno drżą Ci ręce (ruszasz aparatem). Co do customizacji: dlatego właśnie wyprzedałem wszystko co miałem Sony i przeszedłem na system Nikona, bo tu mogę więcej rzeczy ustawić po swojemu. Ale to akurat wolałbym ustawić na AUTO, bo skoro nawet nie ma wskaźnika poruszenia aparatu to je nie wiem kiedy mi ręce drżą a kiedy nie Drugiego kółka używam do kompensacji ekspozycji w trybach A/S.

    Teraz zrodziło mi się jeszcze trzecie pytanie:
    3. co pokazuje drabinka (wskaźnik ekspozycji w wizjerze) gdy używam lampy błyskowej? U mnie po włączeniu lampy zazwyczaj jest na - (minus) dlaczego?

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez meu Zobacz posta
    3. co pokazuje drabinka (wskaźnik ekspozycji w wizjerze) gdy używam lampy błyskowej? U mnie po włączeniu lampy zazwyczaj jest na - (minus) dlaczego?
    W nikonach drabinka pokazuje ekspozycje dla światła zastanego.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2011
    Miasto
    wielkopolska
    Posty
    97

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    W nikonach drabinka pokazuje ekspozycje dla światła zastanego.
    Dzięki za podpowiedź.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Z ciekawości zapytam - co może pokazywać drabinka w sony? Bo tak naprawde to nie ma prawa pokazywać nic innego. Błysku pokazac nie może, bo jest przed błyśnięciem.

    W nikonie też dziwi mnie bardzo brak uzaleznienia czasu od długosci ogniskowej np w trybie P. Ja go nie uzywam, więc się nie skarżę, ale wg mnie to jest dość podstawowa sprawa u amatorów, prosta do zrobienia (nawet wykrycie czy jest użyte VR i przestawienie algorytmu).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Bo Nikon to system dla profesjonalistów a Sony dla Martyny Wojciechowskiej
    N. D810, D5100, N. 18-70 f3.5-4.5G, 24-70 f2.8, 50 f1.8G, 105 Micro
    SB-800, SB-900. Sy. 500mm f6.3,

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2011
    Miasto
    wielkopolska
    Posty
    97

    Domyślnie

    Jacek: w Sony w trybie błysku wypełniającego (bo o to pytałem) pokazuje poprawną ekspozycję. W sumie to oczywiste, że gdy włączę lampę i czas zmienia się na 1/60 (przypuśćmy, że było za ciemno) to dla zdjęcia bez lampy będzie to ekspozycja niedoświetlona. Ale skoro mam włączoną lampę to zależy od mocy błysku, czy kadr będzie poprawnie naświetlony. Być może dlatego w Sony jest drabinka na 0.
    Pewnie jeszcze będę o takie pierdołki dopytywał, bo sądziłem, że aparat to aparat ale widać są delikatne różnie. Trzeba się tylko przyzwyczaić.
    Jeszcze raz dziękuje za podpowiedzi.

    Jatin, Twój prześmiewczy post niczego mądrego do tej dyskusji nie wnosi. Po co więc pisać takie rzeczy?

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez meu Zobacz posta
    Jacek: w Sony w trybie błysku wypełniającego (bo o to pytałem) pokazuje poprawną ekspozycję. W sumie to oczywiste, że gdy włączę lampę i czas zmienia się na 1/60 (przypuśćmy, że było za ciemno) to dla zdjęcia bez lampy będzie to ekspozycja niedoświetlona. Ale skoro mam włączoną lampę to zależy od mocy błysku, czy kadr będzie poprawnie naświetlony. Być może dlatego w Sony jest drabinka na 0.
    No i w sony drabinka pokazująca 0 jest bez sensu. Z 2 powodów.
    1. To żadna informacja o ekspozycji. Nie wiadomo jaka jest proporcja między światłem zastanym a błyskiem. A gdy masz na drabince minus (jak w nikonie), to wiesz ile masz niedoświetlenia z zastanego, o ile EV to jest słabiej od błysku. Przecież wiadomo, że lampa błyskowa będzie dążyła do poprawnego naświetlenia, czyli lampa będzie dążyła do ekspozycji na 0. Będzie dążyła, bo nie wiadomo czy lampa da radę! I stąd punkt 2:
    2. Skąd body (Sony) wie, że lampa ma wystarczająca moc dla poprawnej ekspozycji??? Co wtedy gdy na lampę założy sie softbox, albo lampe odbije od sufitu? Body pokaże na drobince 0, a zdjęcie w niektórych przypadkach będzie niedoświetlone.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2011
    Miasto
    wielkopolska
    Posty
    97

    Domyślnie

    Masz rację Jacku. Na razie przez pierwsze dni używania mojego D7000 uważałem, że na tym wyświetlaczu w wizjerze jest jeden wielki "bałagan" i rozprasza on moją uwagę (wszystko miga i kontrolek jest za dużo). Ogólnie zaliczałem ten wyświetlacz na minus w stosunku do Sony. W Sony miałem o wiele mniej informacji i było to dla mnie oczywiste. Pomału jednak zaczynam zmieniać zdanie na temat tego "bałaganu" i staje się on dla mnie użyteczny a to zapewne dlatego, że zaczynam go rozumieć.

    To jeszcze zapytam:
    4. dlaczego nieraz wskaźnik korekcji ekspozycji lampy miga i miga "0" na drabince?

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •