Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Makro pająki - czyli dalsza nauka makro

    Jak zwykle. Fotki z dziś, wymagające wskazania błędów celem nauki "dobrego makro".
    Dziś na tapecie : Pająki.

    1.

    2.

    3.

    PS.
    Wiem, że szwankuje u mnie "odszumianie". Jakieś pomocne linko-uwagi? Skuteczny plugin do PS'a? Cokolwiek!

    Z góry dziękuję za krytyczne uwagi jak i rady.
    D90/ Cztery słoiki typu Nikkor/ Dużo dobrych chęci/Amator jak się patrzy...

  2. #2

    Domyślnie

    I od razu pytanie odnośnie obróbki. Czy taka obróbka zdjęcia nr 2 jest OK? (w sensie odszumiania).

    4.
    D90/ Cztery słoiki typu Nikkor/ Dużo dobrych chęci/Amator jak się patrzy...

  3. #3

    Domyślnie

    Obróbki nie widzę, ale za to jest za mocne światło.
    Zbyt mocno dowaliłeś lampą, będziesz musiał popracować nad dyfuzorem.
    co do kadrów, to
    4, bym wyprostował i zrobił bardziej symetryczną.
    3.szkoda że model jest przycięty tym badylem.

  4. #4

    Domyślnie

    Na 1 ostrość nie leży na oczach modela, za ostre, kierunkowe światło.
    2 - nieostro, za ciemno, bura kolorystyka, za to kadr OK.
    3 - Najostrzej, ale zbyt ostre światło, sporo totalnych przepałów, kadr nijaki.
    4 pod względem szumów lepsza, ale i tak obróbka zjadła sporo szczegółów.

    Generalnie występują problemy, co w poprzednim secie. Znów dominuje paskudna, szaro-bura kolorystyka i zdjęcia robione są chyba przy zbyt przymkniętym szkle. Światło ostre, kierunkowe, źle rozproszone (no i przy źle dobranym balansie bieli wpada w ten kolor). Bez dobrze zrobionego dyfuzora z tych fot nic nie będzie.
    Masz aparat z świetną matrycą, kapitalny obiektyw makro, musisz jednak włożyć więcej pracy w przygotowanie się do fotografowania. Lepsze efekty można uzyskać D70 z jakimś ruskim Industar'em lub Heliosem.

    Pracuj na przysłonach f8-f16. Głębia będzie mała, ale o niebo więcej detalu. WB ustaw na "chmurkę" i z dobrze rozproszonym światłem, kolory wyjdą bardziej naturalne. Zejdź z mocą błysku, nawet kosztem lekkiego niedoświetlenia kadru. Nawet przy ISO 400-640 podbicie jasności w obróbce nie powinno w D90 dać tak paskudnego szumu. No i pomyśl nad kadrowaniem, aaby zdjęcia miały sens.

    Rzuć okiem na wątek Artura Celesa ("Bullter"), gdzieś przy początku jego wątku jest dobry opis obróbki zdjęć.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki o Wielki! Jak tylko jakieś słoneczko ładniejsze się pojawi to przetestuję co powyżej.
    Tak tylko wspomnę że wszystkie foty z powyżej były przy f16.
    D90/ Cztery słoiki typu Nikkor/ Dużo dobrych chęci/Amator jak się patrzy...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Shafa Zobacz posta
    Tak tylko wspomnę że wszystkie foty z powyżej były przy f16.
    To widać nadal w dużym stopniu kwestia doostrzania po zmniejszeniu. Przeważnie na 105tce robię na f8-f11, ale nawet przy f16 nie łapałem takiego "mydła". Nie wiem jakim softem obrabiasz zdjęcia. W PSuju ostrzę metodą "krajobrazową". Zmniejszasz obraz do, mniej więcej, dwukrotnego rozmiaru miniaturki (np. przy końcowym 800px do 1600px). Dalej ostrzysz 2 lub 3 razy "sharpen" (początkowo obraz jest przeostrzony) i na koniec zmniejszasz do 800px. Powinno być o niebo lepiej.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  7. #7

    Domyślnie

    Dwukrotnego rozmiaru?
    Ja daję x1.6666, według M. Adamusa.
    Tak poradził mi Grzesiu.
    Ale muszę spróbować x2...
    Pozdrawiam: Artur | www.foto-karbulot.com | www.borg.website.pl
    Nikon D90 | MB-D80 | N 16-85 | N 70-300 | N 35 | T 90 | SB-700 | 055XPROB

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Karbulot Zobacz posta
    Dwukrotnego rozmiaru?
    Ja daję x1.6666, według M. Adamusa.
    Tak poradził mi Grzesiu.
    Ale muszę spróbować x2...
    To ja muszę na odwrót. Ktoś kiedyś podał mi tę wersję x2, pewnie zaokrąglając
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •