Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Po staremu: który monitor LCD?

    Przeczytałem listę sugerowanych monitorów LCD, przeczytałem sporo na tym forum i mva.pl. W sumie w założonym budżecie łapą się 3 modele:
    - Eizo s2233
    - Eizo s2243
    - Nec 2490WUXI2

    Pierwsze dwa różnią się chyba jedynie rozdzielczością i mam tu dylemat podobny do lookasha: zauważyłem, że coraz częściej powiększam sobie strony czy dokumenty do czytania, więc w s2243 mogą literki mogą być zbyt drobne. Z drugiej strony więcej się na ekranie zmieści. Rozwiązaniem byłby Nec, ale już wiem, że trzeba przebierać w egzemplarzach, żeby trafić na dobry. Teoretycznie mógłby być jeszcze PA231 ale niestety ma proporcje 16:9, co kojarzy mi się z patrzeniem prze wizjer w T-34 (nie żebym był czołgistą - kto oglądał czterech pancernych ten wie). Oczywiście zdaję sobie sprawę z różnicy w gamucie, między Eizo a Nec.
    Zastanawiam się nad kalibracją; czy będę ją robił (pomijając fakt, że powinienem), kiedy i jak często. Wydaje mi się, że o ile jeszcze na początku zleciłbym taką usługę, to wydawanie co pół roku lub - jak niektórzy doradzają - co kwartał 200 zł + VAT (tutaj mają takie ceny) raczej przerasta moje potrzeby. Raz na rok to najczęściej, chyb żeby w labie do którego oddaję zdjęcia robili to taniej.
    Jeśli chodzi o zastosowanie monitora to nie jest jakieś wyszukane: amatorska obróbka zdjęć (z naciskiem na "amatorska"), w przeważającej części do postaci elektronicznej, ale coraz częściej łapię się na tym, że wolę jednak wersje papierowe, internet, dvd i telewizja przez kartę TV. Jedyna gra to Enemy Territory (strzelanka) ale w wersji jeszcze bardziej amatorskiej niż fotografia. Nie mam odpowiedniego oświetlenia choć zakup monitora może być dobrym pretekstem żeby to zmienić.
    I na koniec najważniejsza rzecz: używam linuksa, tylko i wyłącznie, więc programy kalibrujące, profilujące, obsługujące monitor, które wymagają Windows po prostu odpadają. Aha, jeśli chodzi o programy graficzne, to używam Digikam, Gimpa, Rawtherapee i Bibble. Wszystkie obsługują zarządzanie kolorem.

    Badanie organoleptyczne zaplanowałem sobie na najbliższy tydzień, ale może doradzicie na co zwracać uwagę i podpowiecie może jakieś inne modele? Czornyj, pracuję w Krakowie, może mógłbym skorzystać z Twojej pomocy?

  2. #2

    Domyślnie

    Skoro mieszkasz w Krakowie, to wogóle nie ma sprawy. Zapraszam do zaprzyjaźnionego salonu RCS2 (ul.Wieniawskeigo przy Almie), na zlecenie którego prowadzę różne pogadanki i kalibruję to i owo - mogę tam (niezobowiązująco) pokazać Ci wszystko, czego dusza fotografa może zapragnąć i na spokojnie doradzić. Monitor najlepiej samemu oglądnąć i wykonać "jazdę próbbną" przed zakupem, ja mogę pisać sążniste elaboraty jaki monitor wybrał bym dla siebie... ale nie kupujemy monitora dla mnie i każdy musi wybrać coś, co odpowiada jego osobistym preferencjom. W razie czego daj znać na PM lub przedzwoń (604 466 330 | 12 290 65 40)

  3. #3

    Domyślnie

    Krótkie przygotowanie teoretyczne przed ewentualną wizją lokalną:
    NEC 2490 to najbardziej nieudany monitor graficzny w ofercie tego producenta. Kupować go należy kiedy potrzebą jest fotografia wymagająca liniowości monitora graficznego (np śluby, portret, BW) i nic poza tym. Uniwersalność -1 w skali od 1 do 10. Warunki dyktuje monitor i jest w tym bezwzględny bo w razie próby kompromisu terroryzuje świecącą czernią w prążki i tęczowymi plackami. W monitorach uniwersalnych EIZO ze swoją serią S nie ma w ogóle konkurencji, ale to nie sprzęt zawodowy, tylko dobry amatorski. Siłą rzeczy przegra każdą bitwę nawet z najtańszym monitorem graficznym. Przy wymaganiach nieprofesjonalnych odwdzięcza się za to niesamowitą plastycznością w użytkowaniu. Nie ważne noc czy dzień, zdjęcia BW czy strzelanka. We wszystkich zastosowaniach prezentuje rozsądny kompromis.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jarkod Zobacz posta
    W sumie w założonym budżecie łapą się 3 modele:
    - Eizo s2233
    - Eizo s2243
    - Nec 2490WUXI2
    Warto dopisać NEC PA231W

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Krótkie przygotowanie teoretyczne przed ewentualną wizją lokalną:
    NEC 2490 to najbardziej nieudany monitor graficzny w ofercie tego producenta. Kupować go należy kiedy potrzebą jest fotografia wymagająca liniowości monitora graficznego (np śluby, portret, BW) i nic poza tym. Uniwersalność -1 w skali od 1 do 10. Warunki dyktuje monitor i jest w tym bezwzględny bo w razie próby kompromisu terroryzuje świecącą czernią w prążki i tęczowymi plackami. W monitorach uniwersalnych EIZO ze swoją serią S nie ma w ogóle konkurencji, ale to nie sprzęt zawodowy, tylko dobry amatorski. Siłą rzeczy przegra każdą bitwę nawet z najtańszym monitorem graficznym. Przy wymaganiach nieprofesjonalnych odwdzięcza się za to niesamowitą plastycznością w użytkowaniu. Nie ważne noc czy dzień, zdjęcia BW czy strzelanka. We wszystkich zastosowaniach prezentuje rozsądny kompromis.
    Jak napisałem, nie jestem zawodowcem. Nie nazwałbym się nawet zaawansowanym amatorem.
    A jak się ma PA231 do 2490? Pewnie bez obejrzenia na żywo nie zdecyduję, czy 23 cale też się nadają.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kyle Zobacz posta
    Warto dopisać NEC PA231W
    Wspomniałem o nim. Wolałbym raczej 16:10 o ile inne cechy nie przechylą szali na korzyść PA231 i 16:9.

  7. #7

    Domyślnie

    Wysłałem propozycję spotkania na PM.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeszcze pytanie o Eizo. Jak rozumiem mają one 2 rodzaje podstawek: HeightAdjustable i EzUp. W instrukcji są pokazane obie i niby widać czym się różnią ale ciężko ocenić ich funkcjonalność. Skoro są dwie, to w czymś jedna musi być lepsza od drugiej. W czym?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jarkod Zobacz posta
    Jeszcze pytanie o Eizo. Jak rozumiem mają one 2 rodzaje podstawek: HeightAdjustable i EzUp. W instrukcji są pokazane obie i niby widać czym się różnią ale ciężko ocenić ich funkcjonalność. Skoro są dwie, to w czymś jedna musi być lepsza od drugiej. W czym?
    HeightAdjustable a obecnie jej unowocześniona wersja FlexStand to podstawa kolumnowa ze wszystkimi stopniami swobody. EzUp to, jeśli spojrzeć z boku, składane "Z". Moim zdaniem bardziej użyteczna jest FlexStand.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    HeightAdjustable a obecnie jej unowocześniona wersja FlexStand to podstawa kolumnowa ze wszystkimi stopniami swobody. EzUp to, jeśli spojrzeć z boku, składane "Z". Moim zdaniem bardziej użyteczna jest FlexStand.
    Na stronie rozróżniają podstawki height adjustable i flexstand. W polskim internecie znalazłem jedynie tę pierwszą. Ten monitor nie jest sprzedawany w Polsce z podstawką FlexStand?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •