Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 76
  1. #1

    Domyślnie Ślub - co fotograf może, a czego nie powinien?

    Znajomi niedługo sie pobierają i zostałem poproszony, żeby porobić dla nich zdjęcia.
    Jako, że fotografią ślubną kompletnie się nie zajmuję poza jej oglądaniem to też nie mam za dużego pojęcia o samej ceremoni ślubnej od strony fotografa. Tutaj chciałbym poradzić się doświadczonych kolegów.

    Jak sama ceremonia ślubna wygląda to wiem, ale co, kiedy i gdzie może "focić" fotograf, a w którym momencie nie powinien się wychylać, już nie za bardzo. Nie chciałbym sprowadzać na siebie "gniewu" księdza, czy stresować pare młodą.

    Będę wdzięczny za kilka podpowiedzi "ślubnych wyjadaczy"
    Nikon, Apple, Wacom
    LukaszBerlinski.pl | Mój blog

  2. #2
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    tutaj masz podobny temat ustawienia na ślub
    ślub ci i jak?
    jaki obiektyw?
    ile zdjęć

    powodzenia w czytaniu

  3. #3

    Domyślnie

    Ogólnie zasada jest taka, że nie robimy zdjęć podczas kazania (ew. moża w tym czasie przejść się na chór i stamtąd coś pokombinać, byle nie rzucać się w oczy i nie rozpraszać księdza i ludzi w kościele) i nie robimy zdjęć w czasie przeistocznia.
    Warto, poza tym, podejść przed ceremonią do zachrystii, przedstawić się księdzu jako znajomy pary młodej (w końcu w kościele to on jest gospodarzem) i się spytać czy ma jakieś wskazówki co do twojego zachowania w czasie robienia zdjęć.
    Uwierz mi to naprawdę działa pozytywnie.
    OMG, I have finally discovered what's wrong with my brain: On the left side, there is nothing right, and on the right side, there is nothing left.

  4. #4

    Domyślnie

    w największym skrócie: nie wchodź na prezbiterium (umownie powiedzmy, że w większości przypadków nie przekraczaj linii wyznaczonej przez ołtarz i mównicę). nie fotografuj w czasie podniesienia (generalnie uroczyste fragmenty mszy, kiedy ksiądz mówi formuły, a wszyscy klęczą - wtedy też klęknij). staraj się rzadko przecinać kościół w poprzek, jak już musisz to robić to za młodymi i lekko przyklęknij (w czasie "ognia walki" przy fotografowaniu samej przysięgi przyklękanie możesz odpuścić ). najbardziej niepewny motyw to kazanie. opcje generalnie są dwie: ksiądz nie ma nic przeciwko, byś fotografowł w tym czasie lub wyraźnie sobie tego nie życzy, więc warto to wiedzieć wcześniej. ew. nie zyczy sobie, byś fotografował wtedy mlodych, by ich nie rozpraszac - wtedy mozesz ten czas wykorzystac na wycieczke w głąb kosciola lub nawet na balkon (tlko uwazaj, zeby zdazyc na przysiege ). przewaznie i tak nie ma co fotografowac mlodych w tym czasie bo sa znudzeni (chyba, ze ksiadz jest fajny/jest znajomym - wtedy przewaznie mozna liczyc na fajne miny/usmiechy - ale wtedy tez nie ma nigdy prohlemu z fotografowaniem).
    aha - no i fotografuj na relaksie - wtedy na wsyztko starczy ci czasu. jak sie zepniesz i zaczniesz "naparzać" klatka za klatką to msza ci przeleci migiem a kadry będą w większości lipne. ogólnie to powinno wystarczyć, by ksiądz uznał, że jesteś w porządku i by się nie czepiał, a może i pochwalił- mnie wystarcza.

  5. #5

    Domyślnie

    Z wycieczkami na balkon na pierwszym ślubie to polecam mieć asekuracje, albo być pewnym, że z niego wrócisz na czas. Ja o mały włos bym nie wrócił bo jakiś dziad kościelny zamknął drzwi do schodków prowadzących na chór. Co do fotografowania na kazaniu to powiem szczerze zawsze fotografuje i są z tego najciekawsze kadry. Młodzi są zazwyczaj tak znudzeni albo zasłuchani co odzwierciedla się w świetnej mimice
    Patrząc na Twoje portfolio to na pewno dasz radę, choć z drugiej strony fotografia ślubna trochę inna- długa jak..... i stresująca. Czasem nawet torebeczka smekty się przydaje zwłaszcza na pierwszym występie
    Ostatnio edytowane przez robin102 ; 24-05-2010 o 23:11
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  6. #6

    Domyślnie

    musisz miec legitymacje wydana przez Kurie, chyba ze ksiadz sie nie bedzie domagal, takie prawo. ale coraz czesciej sprawdzaja
    D700, N70-200/2.8, N50/1.4, N85/1.8, N35/2.0, SB800,

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki wielkie chłopaki za odpowiedzi! Na pewno wybiore się wcześniej pogadać do księdza - zapoznam i zapytam jak on to widzi.

    Cytat Zamieszczone przez rycerz Zobacz posta
    tutaj masz podobny temat ustawienia na ślub
    ślub ci i jak?
    jaki obiektyw?
    ile zdjęć

    powodzenia w czytaniu
    Dzięki, kiedyś zapewne któryś z nich już przeglądałem, jednakże są tam poruszane kwestie sprzętowe.

    Cytat Zamieszczone przez robin102 Zobacz posta
    Patrząc na Twoje portfolio to na pewno dasz radę, choć z drugiej strony fotografia ślubna trochę inna- długa jak..... i stresująca. Czasem nawet torebeczka smekty się przydaje zwłaszcza na pierwszym występie
    Hehe Racja, racja. Tekst o smekcie i "dziad kościelny" mnie rozłożyły Co do folia, dziękuje mam nadzieje, że na coś się to dotychczasowe focenie przyda tutaj w kościele, bo w plenerze to poczuje się jak rybka w wodzie

    Cytat Zamieszczone przez neverhood Zobacz posta
    musisz miec legitymacje wydana przez Kurie, chyba ze ksiadz sie nie bedzie domagal, takie prawo. ale coraz czesciej sprawdzaja
    A z tym to już słyszałem różne historie. Wiadomo, że jakbym miał robić to zawodowo to bym postarał się o taki papier, ale teraz pogadam z księdzem i sie dowiem.
    Nikon, Apple, Wacom
    LukaszBerlinski.pl | Mój blog

  8. #8

    Domyślnie

    dokladnie, jesli nie ma innego fotografa to po prostu podejdz do ksiedza, a najlepiej niech to zrobi pan mlody i powie ze bedziesz robil zdjecia bez rzucania sie w oczy, nie powinno byc problemu
    D700, N70-200/2.8, N50/1.4, N85/1.8, N35/2.0, SB800,

  9. #9

    Domyślnie

    Nie słuchaj ich
    Chyba nie chodza za dużo po slubach
    po pierwsze nie przedstawiaj sie księdzu bo jak pójdziesz to dowiesz sie czego nie możesz a to już krępuje
    po drugie zdjęcia wolno robić zawsze i wszędzie a w czasie kazania najlepiej z chóru sobie szeroki kadr strzelić. Podniesienie prezbiterium i takie tam to bujda!!! ja robie
    Po trzecie nikogo nie wysyłaj a ewentualnie po mszy spytaj księdza czy nie przeszkadzales za bardzo i będziesz w jego oczach zrehabilitowany

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robin102 Zobacz posta
    Co do fotografowania na kazaniu to powiem szczerze zawsze fotografuje i są z tego najciekawsze kadry.
    Nawet jeśli ksiądz sobie tego nie życzy? Ciekawe...

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •