Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Zapisywanie plików w NX2

    Witam wszystkich serdecznie!

    Ponieważ jestem ty poraz pierwszy, więc z gróy przepraszam za nieumiejętne poruszanie się po tym forum.
    Zadam pytanie. Czy ktoś z Was wie, gdzie program Capture NX2 zapisuje dodatkowe inforamcje w postaci wszystkich akcji wykonanych na NEF-ie? Chodzi mi o to, że podczas obróbki (tj. WB, ekspozycja, wyostrzanie i inne parametry) zamykam plik i soft zaczyna zapisywać dane. Potem zauważam znaczek "piorunka: i stwierdzam, że plik powiększył swoją objętość. Dlaczego tak się dzieje? Czy to oznacza, że w pliku są zapisane moje ustawienia dot. wykonywanych ruchów podczas obróbki?
    I jeszcze jedno. Czy ten sam plik, który jest już wagowo powiększony, będzie można później odczytać w NX2 (np. po formatowaniu PC-ta) ze wszystkimi ustawieniami, które na nim wcześniej dokonałem?
    Za podpowiedzi będę wdzięczny.

  2. #2

    Domyślnie

    tak, NX2 zapisuje wszystkie dane o edycji w exifie nefa (same dane raw sa nieruszone), tak wiec powinny one przetrwac formatowanie i dac sie otworzyc pownownie w NXie.
    Plik powieksza swoja wielkosc przez wygenerowanie nowego pliku jpg z 'podgladem' zaszytego w nefie.

    pzdr.
    A.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Będzie mi bardzo pomocna.
    Pozdrawiam..
    M.

  4. #4

    Domyślnie

    Hm! Właśnie przypomniałem soboe jeszcze o jednej sprawie.
    Mianowicie:
    Skoro informacje o moich "ruchach" na NEF-ie są zapisywane w EXIF-ie, to po co w takim razie dodatkowe pliki XMP lub ITPC. Rozumiem, że ten ostatni przechowuje moje dane dot. praw autorskich itp.?
    Jeśli jestem w błędzie, to proszę mnie poprawić.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mirko33 Zobacz posta
    Hm! Właśnie przypomniałem soboe jeszcze o jednej sprawie.
    Mianowicie:
    Skoro informacje o moich "ruchach" na NEF-ie są zapisywane w EXIF-ie, to po co w takim razie dodatkowe pliki XMP lub ITPC. Rozumiem, że ten ostatni przechowuje moje dane dot. praw autorskich itp.?
    Jeśli jestem w błędzie, to proszę mnie poprawić.
    A gdzie w przypadku NX2 widzisz te dodatkowe pliki??? Bo według mnie są one tworzone nie przez NX2 tylko np. przez ACR.

  6. #6

    Domyślnie

    Miałem na myśli o dodatkowe tworzenie plików XMP. Z tego co zauważyłem, to jest chyba taka możliwość?
    Wiem, że jest coś takiego np. w LR, który testowałem. Teraz próbuję sił w NX-ie. Myślę, że będę osiągał lepsze efekty. W końcu to program pod Nikona, którego jestem posiadaczem.
    A wracając do tematu, to w ustawieniach softu dopiero się rozeznaję. Myślę, że jeszcze będę musiał się wiele nauczyć i zajrzeć do instrukcji obsługi.
    Póki co, to właśnie te informacje w postaci XMP, ITPC mnie trochę nurtują.
    Pozdrawiam i zyczę miłego weekendu.
    M.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mirko33 Zobacz posta
    Witam wszystkich serdecznie!

    Ponieważ jestem ty poraz pierwszy, więc z gróy przepraszam za nieumiejętne poruszanie się po tym forum.
    Zadam pytanie. Czy ktoś z Was wie, gdzie program Capture NX2 zapisuje dodatkowe inforamcje w postaci wszystkich akcji wykonanych na NEF-ie? Chodzi mi o to, że podczas obróbki (tj. WB, ekspozycja, wyostrzanie i inne parametry) zamykam plik i soft zaczyna zapisywać dane. Potem zauważam znaczek "piorunka: i stwierdzam, że plik powiększył swoją objętość. Dlaczego tak się dzieje? Czy to oznacza, że w pliku są zapisane moje ustawienia dot. wykonywanych ruchów podczas obróbki?
    I jeszcze jedno. Czy ten sam plik, który jest już wagowo powiększony, będzie można później odczytać w NX2 (np. po formatowaniu PC-ta) ze wszystkimi ustawieniami, które na nim wcześniej dokonałem?
    Za podpowiedzi będę wdzięczny.
    Wszystko co zrobiłeś i zapamiętałeś jako nef jest zapisane w pliku cache. Stąd zdjęcie tak puchnie. W momencie ponownego otwierania zdjęcia wczytywane są wszystkie dane dotyczące obróbki. Dzięki temu możesz cofnąć konkretną akcję, np. wyostrzanie, dla zdjęcia. To co koledzy piszą wyżej, to tylko metadane. Nie mają one wpływu na wielkość pliku zdjęciowego.

  8. #8
    st
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Wszystko co zrobiłeś i zapamiętałeś jako nef jest zapisane w pliku cache. Stąd zdjęcie tak puchnie. W momencie ponownego otwierania zdjęcia wczytywane są wszystkie dane dotyczące obróbki. Dzięki temu możesz cofnąć konkretną akcję, np. wyostrzanie, dla zdjęcia. To co koledzy piszą wyżej, to tylko metadane. Nie mają one wpływu na wielkość pliku zdjęciowego.
    Ta.... Nie masz racji niestety. Cache przechowuje końcowy efekt po obróbce. Gdyby tak było jak mówisz po wyczyszczeniu tego katalogu straciłbyś całą obróbkę. A gdybyś chciał przesłać NEF-a z obróbką komuś w sieci musiałbyś znaleźć odpowiedni plik. Widziałeś ich nazwy? Gdyby było jak mówisz to wyglądało by to jak w choćby w PS który przy wołaniu RAW-ów dodaje pliki z ustawieniami o tej samej nazwie ale innym rozszerzeniu. Thumb. cache przechowuje z kolei "miniaturki" NEF-ów by nie NX nie musiał ich za każdym razem z nich "wyciągać". Natomiast wszystkie modyfikacje są zapisywane w NEF-ie. Stąd ten przyrost wielkości pliku. Jeśli nie wierzysz nadal to spróbuj takiego NEF-a wgrać na kartę i obejrzeć w aparacie.

    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Witam ponownie.
    Sprawdzałem przez weekend pliki NEF. Faktycznie jest tak jak mówił "sejmajnejm". Przywróciłem system z kopii zapasowej (zanim był zainstalowany NX) i faktycznie program odczytuje NEF-y ze wszystkimi ustawieniami, jakie wykonałem podczas obrabiania pliku. Czyli wszystkie moje ruchy zostały zaszyte w NEF-ie.
    Pzdr.
    M

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mirko33 Zobacz posta
    Sprawdzałem przez weekend pliki NEF. Faktycznie jest tak jak mówił "sejmajnejm". Przywróciłem system z kopii zapasowej (zanim był zainstalowany NX) i faktycznie program odczytuje NEF-y ze wszystkimi ustawieniami, jakie wykonałem podczas obrabiania pliku.
    Ehhh... Niewierny Tomasz... Gdyby sejmajnejm napisal nieprawde, to juz przynajmniej w kolejnych dwoch wpisach mialbys zaprzeczenie.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •