Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie o wydumany zestaw początkowy zapytanie.

    Zawsze miliard razy przegrzebie forum szukajac odpowiedzi zanim założe własny wątek i tym razem sie pokusze.


    Otwieramy studio. (hoho, jakie to ostatnio modne).
    mamy ekipe (manager, wizazystka, ja) w której od dłuższego czasu razem współpracujemy i postanowiliśmy zrobić krok do przodu, jako że zlecenia się zbierają, a my musimy jeździć, wynajmować, etc.

    Tak więc:

    Jest lokal o powierzchni ponad 60m^2, gdzie na studio jest pomieszczenie z mniej wiecej 6,5 m na 4,5. Wysokosc - 2,90, ale zamierzamy zdemontowac podwieszany sufit i wyjdzie cos 3,50.

    Do tego pomieszczenie na graty i na biuro (i tez graty).

    Ściany - pomalowane na czarno. Sufit też.
    Na podłodze wykładzina (pod tło zamierzamy położyć panele, żeby modelki szpilkami nam go nie cieły).

    I teraz sprzęt:

    trzy tła- szare, czarne i białe
    3x Quantuum R+300 Digital
    1x Okta 180 cm
    1x softbox 60x90
    1x softbox 70x70 z gridem, albo 90z120 z gridem
    1x beauty dish i tu sie zastanawiam - 70 cm czy 55.
    do tego wrota, filtry, statywy.
    a, i światłomierz i wyzwalacze radiowe YONGNUO

    Aparat - D700 i pare obiektywów.

    Rodzaj zdjęć:
    Właściwie pełne spektrum.

    Głównie glamour i fashion, portet, ale na pewno tez jakies stocki raz na jakiś czas.

    Zestaw właściwie wybrałem...ale jako, że zawsze fotografowałem w czyimś studio, to nie mam pewności, czy do swojego o czyms nie zapomniałem, czegoś źle nie dobrałem, blablabla.

    Zastanawia mnie dobranie softboxow na początek (zastrzyk gotówki dopiero za dwa-trzy miesiące na lepsze doposażenie studia).
    Mając zwykle do dyspozycji sporą ich ilość nigdy mi niczego nie brakowało. Teraz musze sie zdecydować na uniwersalny zestaw minimum. To co wypisalem- to to, czego najczesciej uzywalem.

    Druga sprawa to lampy.
    Zapamietalem dobrze z warsztatów z Jackiem, zeby unikac szalenstw z kupowaniem 600-1000W, bo potem przy portrecie są problemy z za duza iloscia swiatla (i quantuumowa podzialka tylko do 1/32), dlatego zdecydowałem sie na 300W. D700 ma natywne ISO 200, wiec mysle, ze nie bedzie problemu, a w razie czego moge przecież raczej bez wielkiego (o ile w ogole) uszczerbku na jakości podskoczyć do ISO 400.

    Na początek będą trzy. Później dokupie jedna 150W i jedną hm, 400? 600?

    Co myślicie (Ci, ktorym sie chcialo czytac ) o takim zestawie?

    Za wszelkie uwagi, propozycje i pomysły będę bardzo wdzieczny.
    bardzo, ale to bardzo nie chciałbym nawalić w kwestii doboru sprzętu, bo akurat zakupy tegoż nie tylko za moja kase sa robione na moja odpowiedzialnosc, ze tak powiem : ).

    Szukam jeszcze tegoż sprzetu możliwie najtaniej - ale to juz inna bajka.
    Ostatnio edytowane przez Jarema ; 27-03-2010 o 01:56
    ef-ixy, de-ixy plus pare gratow starszych ode mnie.
    tomaszpietrek.carbonmade.com

  2. #2

    Domyślnie

    na start sprzęt oki
    można już na tym działać
    a z czasem sam się przekonasz czego Ci brakuje i co powinieneś sobie jeszcze dokupić
    NinoVeron |==========[> | IG | Flickr | BLOG | MM | FB
    "na co sprzętu qpa gdy fotograf d..."

  3. #3

    Domyślnie

    W zupełności wystarcza. Ja po tylu latach w studio mam mniej sprzętu niż wymieniłeś i daję radę, bo najczęściej używam jednej lampy i doświetlam blendami (nie zapomnij o nich) czy po prostu styropianem. Jakbyś jeszcze wysupłał jakąś parasolkę (mały koszt) to byłoby dobrze. No ale mną się nie sugeruj, bo jakbyś mi dał jedną świeczkę, to też powiem, że wystarczy na zrobienie sesji

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki za opinie.

    Aaaa!

    Zapomniałbym.

    Blende jedną mam. Taką 5w1.
    Coś 160 cm.

    Parasolki też.
    I dyfuzyjna i odbijającą.

    Blende jeszcze jedna na bank dokupie juz teraz.

    Pozdr. : ).
    ef-ixy, de-ixy plus pare gratow starszych ode mnie.
    tomaszpietrek.carbonmade.com

  5. #5

    Domyślnie

    Wiem, ze studio nie bedzie duze, ale do okty polecilbym jednak od poczatku mocniejsza lampe (chocby 400Ws lub 600). Automatycznie lepiej sprawdzi sie z wiekszym beauty dishem zwlaszcza z plastrem lub dyfuzorem, oraz przy fot. produktow. Jesli po skreceniu lamp na minimum nadal bedziesz miec za duzo swiatla, to w tym celu polecam zakupic folie ND, ktorej to koszt jest naprawde niewielki w por. z niedostatkiem mocy przy innego typu fot. niz portretowa
    Tak jak Michal napisal, czesto stosuje sie jedna lampe (fot. portretowa/reklamowa to niekoniecznie fotografia bezcieniowa..). Do blendy koniecznie kup dobry statyw. Nie wiem co to za lokal (wynajmowany/wlasnosciowy), ale warto przemyslec kwestie malowania na czarno - pozniej ciezko przywrocic takie sciany do 'normalnego' koloru i wydasz troche pieneidzy na farby. Alternatywa jest rozwieszenie 'murzynow', o czym juz kilka razy pisalem.

  6. #6

    Domyślnie

    aaa....
    będziesz robił tylko portrety czy też całą postać?
    w stopce masz wymienione dwa szkła
    S10-20 nie działa z pełną klatką
    a w takim pomieszczeniu możesz mieć problem zrobieniem całej postaci 85mm
    NinoVeron |==========[> | IG | Flickr | BLOG | MM | FB
    "na co sprzętu qpa gdy fotograf d..."

  7. #7

    Domyślnie

    Z cala pewnoscia cos takiego sie nie uda. Sadze, ze 50mm przy odsunieciu sie na sam koniec pomieszczenia (6,5) na pelnej klatce powinno objac cala postac.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzieki za wszystkie odpowiedzi.

    Zastanawiam sie właśnie nad ta 400 lub 600 tka.
    Teraz wychodze, ale jak wróce, to sie tym na pewno zajme.
    Przyznam, że nie przypominam sobie, żeby mi mocy brakło, ale hm. Przy jednej mocniejszej lampie na pewno nie bede mial problemu z ZA duza moca, a przy trzech 300 tkach, faktycznie moze sie okazac, ze kiedys jej braknie.

    Teraz kolejna kwestia - sciany.
    Tym sie nie przejmuje.
    Lokal jest wynajmowany i mily pan, ktory nam go udostepnia - sam maluje sciany i nie zglaszal zadnych ale.
    Studio czarne- biuro w odcieniach bezu, pomieszczenie socjalne podobnie.

    Obiektywy- do D700 biore od razu 50 f/1.4 i bede mial na uzyczenie 28-70 f/2.8. Przy nastepnych zakupach - dojdzie najprawdopodobniej 24 f/1.4, potem 180 f/2.8. (tak, tak bardzo lubie stałki )

    PS. 50tka obejmuje tam całą postać na pełnej klatce spokojnie, ale i tak bede szerszy kąt bedzie niezbędny.
    ef-ixy, de-ixy plus pare gratow starszych ode mnie.
    tomaszpietrek.carbonmade.com

  9. #9

    Domyślnie

    Bedziesz fotografowac produkty, nie wiem jakie - moze to beda garnki i kubki, ale moze rowniez cos malego Zamiast armii jasnych stalek, srednio przydatnych w warunkach studyjnych (zwlaszcza to 24 i 180...) pomysl o starym 60/105 micro AF-D. Oba szkla swietnie beda sie tez sprawdzac jako portretowki.

  10. #10

    Domyślnie

    wybiegam juz ubrany- tak na szybko - masz racje szczygle ; ).

    60/105 sa pierwsze w kolejności przed 24 i 180.
    Wiesz, nie zamierzam fotografowac tylko w studio, a jasne stałki do moich celow pozastudyjnych sie swietnie nadaja.
    Bedę często potrzebował jasności, ale fakt, mikro najpierw. (w obecnej chwili doposażenie studio jest priorytetem. Potem reszta).

    EDIT: coś powyżej 85 mm do portetów na pewno będe potrzebował. Do ciasnych portretów z 85tka na FX trzeba juz dosc blisko podejsc.

    Dobra, jak wróce to postaram sie zweryfikowac liste.
    Dzieki za pomoc.

    .
    ef-ixy, de-ixy plus pare gratow starszych ode mnie.
    tomaszpietrek.carbonmade.com

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •