Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Question niedoświetlenie w niedoświetlonych miejscach

    witam

    jestem początkującym posiadaczem nikona D3000 (obiektyw kitowy), tak się składa, że zazwyczaj robię zdjęcia na jakiś imprezach (czytaj w pomieszczeniu) i niestety te zdjęcia pozostawiają wiele do życzenia. powodów jest kilka : brak statywu więc czas naświetlania większy niż 1/60s wogóle nie wchodzi w grę; jasność za ostrość nieuczciwa wymiana, wyższe iso powoduje nieszczęsne ziarna, lampa błyskowa czasem psuje klimat. dlatego mam pytanie jak sobie poradzić gdy nie chcę fotografować z lampą, na krótkim czasie naświetlania oraz przy jak najniżej ustawionym iso ? który tryb pomiaru światła jest najbardziej optymalny dla pomieszczeń o nierównomiernym świetle? dlaczego mam wrażenie, że zdjęcia robione starym kompaktem w pomieszczeniach są lepsze niż robione lustrzanką?

    z góry dziękuję za każdą odpowiedź

  2. #2

    Domyślnie

    no nie mow ze zrobisz zdjecie kompaktem bez lampy w ciemnym pomieszczeniu

    praw fizyki nie przeskoczysz, lampa, wyzsze iso, dluzszy czas

  3. #3

    Domyślnie

    Pomiar światła nie zwiększy ci ilości światła... pokaż nam to lepsze zdjęcie z kompakta i gorsze z dSLR
    Reszta jw.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  4. #4

    Domyślnie

    'zdjecia na imprezach' to rozumiem fotografowanie ludzi z bliska, tak?

    W niektorych warunkach zeby uzyskac jako tako prawidlowe technicznie zdjecie niestety lampy trzeba uzyc. Jesli chcesz zachowac klimat przy wlaczonej lampie musisz "wymieszac" swiatlo - zastane ze sztucznym, blyskowym. Ustaw aparat na manual - na czas powiedzmy 1/30 albo nawet nizej, obiektyw otworz na maxa, iso w okolicach 800 (nie powinno jakos tragicznie szumic) lub wyzsze, lampe ustaw na auto albo manual (przy manualnym blysku nie uzywaj zbyt duzej mocy), balans na w okolicy 5000k czyli kolor swiatla błyskowego no i działaj

    pokombinuj ze zmiana czasu, trybu/mocy blysku, ustawieniu iso. Taki prosty zabieg podswietli ludzi w kadrze - zamrozi ich ruch wiec nie beda rozmazani/nieostrzy (jesli tancza - powstana smugi spowodowane ruchem - ale moze to dobrze?), jednoczesnie zachowujac kolor tla.
    d700 d300s d70 1755 1870 50 55micro 85 70200 200500 tc17 f90 f301 | quantumm move + pulse pro + generator Fomei panther pro 1500

  5. #5
    st
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mpwt Zobacz posta
    Pomiar światła nie zwiększy ci ilości światła... pokaż nam to lepsze zdjęcie z kompakta i gorsze z dSLR
    Reszta jw.
    A jeśli miał na myśli kompakt analogowy??? Wszak gęstość optyczna filmu, odwzorowanie kolorów, jest na razie nie do pobicia przez cyfrowe matryce...

    A pytającemu poradzę popróbować na manualu... Zmierz sobie na automatyce czas i przesłonę... potem przestaw na maual i spróbuj skorygować którąś z wartości w zależności co chcesz uzyskać. Jeśli musisz użyć lampy w ciemnych pomieszczeniach a nie chcesz stracić plastyczności zastosuj korektę błysku... i pstrykaj... jak wysypiesz lamelki migawki z aparatu to będziesz wiedział o wiele więcej... trzeba po prostu eksperymentować..

    pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez leh21 Zobacz posta
    'zdjecia na imprezach' to rozumiem fotografowanie ludzi z bliska, tak?
    tak dokładnie co najbardziej boli to twarz bardzo ładnie doświetlona przez aparat a tło brzydkie ciemne rozmazane a niekoniecznie taki efekt chciałem uzyskać

    nie mam na myśli analoga o nie; cyfrówka panasonic DMC-LZ3


    oczywiście, porównanie jakości zdjęć robionych starym kompaktem z lustrzanką odbyło się drogą subiektywną a więc, to tylko moje wrażenie, dotyczy to przede wszystkim zdjęć w miejscach o zróżnicowanym oświetleniu gdzie lustrzanka niejako wariuje i te algorytmy, które obliczają i przetwarzają na bieżąco korzystną kombinację czasu oraz przysłony dają karygodne ustawienia, a które w kompakcie nigdy by nie wystąpiły dotyczy to przede wszystkim czasu otwarcia migawki. tryb automatyczny na pewno nie daje pełnej satysfakcji także myślę, że najlepiej będzie jednak pokombinować na tym manualu. pomiar światła czasem naprawdę zastanawia. dziękuję za konstruktywne rady zastosuję się do nich

  7. #7

    Domyślnie

    posłuchaj pierwsza rzecz to musisz mieć jaśniejszy obiektyw, np. 35/1.8, nie dziwię się, że z ciemnym obiektywem masz ciemne tło, to nic zaskakującego, jasne szkło wysokie iso i po kłopocie, nie wiem jak się u ciebie sprawdza pomiar matrycowy, skorzystaj z centralnego, a przede wszystkim chyba musisz uzupełnić wiedzę, poza tym lampa nie jest niczym złym jak się umie jej używać http://foto.jasiu.pl/

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sturnus Zobacz posta
    A jeśli miał na myśli kompakt analogowy??? Wszak gęstość optyczna filmu, odwzorowanie kolorów, jest na razie nie do pobicia przez cyfrowe matryce...
    Powiedzmy, że w czasach CCD Nikona bym się zgodził (choć i tak zależy o jakim filmie mówimy)... dziś możemy podyskutować.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez onscmn Zobacz posta
    tak dokładnie co najbardziej boli to twarz bardzo ładnie doświetlona przez aparat a tło brzydkie ciemne rozmazane a niekoniecznie taki efekt chciałem uzyskać
    lampa doswietla pierwszy plan czyli czlowieka - duzy otwor przyslony, wysokie iso i dluzszy czas sprawiaja ze tlo bedzie rowniez dobrze oddane - jesli jest za ciemne no to za malo swiatla dostalo. Natomiast jesli za dlugi czas nastawisz to jasna sprawa ze mozesz je poruszyc i rozmazac.

    co do szumow to jak dopalisz lampa ludzi - beda mocno oswietleni - to nie bedzie za bardzo widac na nich szumow, bo szumy sa najbardziej widoczne w cieniach, czyli w tle, a to nie powinno miec znaczenia za bardzo bo to tlo
    d700 d300s d70 1755 1870 50 55micro 85 70200 200500 tc17 f90 f301 | quantumm move + pulse pro + generator Fomei panther pro 1500

  10. #10

    Domyślnie

    kup szerokie jasne szkło, np. Sigmę 20 1.8 - złapiesz znacznie więcej światła niż kitem, szeroki kąt przyda się w pomieszczeniach, a z czasami zejdziesz do np. 1/20
    Mamiya + Sony

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •