Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2009
    Miasto
    Middleton, WI
    Posty
    22

    Domyślnie jaki wybrac obiektyw??

    Jestem nowy; przepraszam, jesli pisze nie skladnie/chaotycznie... ale... prosze o odpowiedz/opinie; chce kupic D90... w Kit mam 2 obiektywy: 18-105mm i 70-300mm.... i sklaniam sie wlasnie ku temu (dodam, ze jest to moj pierwszy powazny aparat - uzywalem poprzednio point and shoot: Canon A710IS). Inna opcja mogloby byc ( i z tad jest ten caly dylemat): 18-200mm.... Wiem, ze 300 na codzien nie jest tak praktycznym... ale gdy potrzeba to bedzie i tyle.... (stadion zdjecia.... gory: zoom in)... jednak mysle, o innych aspektach tych o ktorym mam nadzieje uslyszec tutaj.

    Z gory serdecznie dziekuje za podpowiedzi!

    zawaprz

  2. #2

    Domyślnie

    zdecydowanie bierz kit z dwoma zoomami! 18-200 to dobry obiektyw, ale w porównaniu z dwoma innymi zoomami przegrywa porównanie. Gdybyś miał możliwość kupić 16-85 i 70-300 - byłoby jeszcze lepiej!
    Nikoniarz-majsterkowicz

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2009
    Miasto
    Middleton, WI
    Posty
    22

    Domyślnie

    Dziekuje!
    Ostatnio edytowane przez zawaprz ; 20-10-2009 o 14:41

  4. #4

    Domyślnie

    Witam! N 18-200 jest dobrym szkłem. Na pewno docenisz jego uniwersalność na początku, kiedy będziesz się przekonywał, które ogniskowe są Ci najbardziej potrzebne. Dlatego też zakup N 18-200 uznaję za zasadny wtedy, kiedy zależy Ci na dobrym spacerzoomie "do wszystkiego", dzięki któremu będziesz mógł się w jakimś stopniu ukierunkować. Osobiście, gdybym stał przed podobnym wyborem, zrobiłbym tak, jak zasugerował marcin_G. Na początku do D90 kupiłbym N 16-85 (ze względu na jakość optyczną szkiełka). Później pomyślałbym o 70-300, gdyby brakowało mi zakresu. Jeżeli twój budżet wytrzyma i wiesz, że nie wyrzucasz pieniędzy w błoto, to bierz oba: 16-85 i 70-300
    Z6II, 2x D750 S24/1.4A, S50/1.4A, S85/1.4A, S135/1.8A, SB-910, SB-700, SB-600

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2009
    Miasto
    Middleton, WI
    Posty
    22

    Domyślnie

    dziekuje. w drodze juz jest d90 + 18-105 i 70-300

  6. #6

    Domyślnie

    na ten przykład ja zrobiłbym inaczej i wziął 18-200
    przede wszystkim taniej a Tobie jako początkującemu wiele do szczęścia nie trzeba będzie o ile zamierzasz rozwijać się jako fotograf
    żonglerka obiektywami nie jest Ci potrzebna a mógłbyś tym sposobem oszczędzić coś np. na lampę
    Z punktu widzenia jutra na dzień dzisiejszy patrzycie z wczoraj

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar eldarek
    Dołączył
    02 2009
    Miasto
    okolice Sandomierza
    Posty
    97

    Domyślnie

    I ja postąpiłbym jak kolega GEBELS ale zrobisz jak zechcesz a po jakimś czasie użytkowania zawsze można coś zmienić ( czytaj odsprzedać lub dokupić ) Pozdrawiam
    Piękno widzianego obrazu tkwi w zmysłach,
    które wyostrzają się patrząc przez obiektyw...
    ( nie moje ale ma coś w sobie)

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem czy można podpiąć się pod temat ale ja to zrobię.
    Również jestem "świeżakiem" i chcę dowiedzieć się na temat pierwszego obiektywu. Pierwszą rzeczą którą chcę przekazać to cena która dla mnie jest na dzień dzisiejszy najważniejszym kryterium wyboru. na obiektyw nie mogę przeznaczyć więcej jak 1000 PLN. Przeglądając forum dużo osób poleca Nikkory szczególnie 18-105 VR. Zakres dla mnie jest jak najbardziej ok, gdyż wcześniej używałem hybrydy i najczęściej w tym zakresie się poruszałem. Dlatego pytam czy poszukiwać używki tego obiektywu czy możecie polecić coś podobnego zakresowo innych producentów- dobrze byłoby jakby było jak najjaśniej??. Nie wymieniam modeli innych producentów bo narazie jeszcze najmniej o nich czytałem i nie wiem co byłoby godne uwagi. Może podsumuję to do jednego pytania: czy brać N 18-105VR czy coś innego, tylko co??

  9. #9

    Domyślnie

    moim zdaniem wybór nie jest zły ale można się też zastanowić nad Sigmą 17-70/2.8-4 (używka!) zyskasz dzięki temu metalowy bagnet, macro i trochę światła a stracisz VR
    wariant oszczędny to N 18-70 (dawny kit), na używkę w dobrym stanie przeznaczysz połowę tego budżetu,
    jeśli nie potrzebujesz "szerokiego kąta" to pomyśl też o Tamronie 28-75/2.8 bardzo fajne i jasne szkło, miałem jeszcze pod Pentaxa i nawet na 2.8 był w pełni używalny
    Z punktu widzenia jutra na dzień dzisiejszy patrzycie z wczoraj

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2009
    Miasto
    Middleton, WI
    Posty
    22

    Domyślnie

    Ok... no to mam 'szum w głowie'.... jeśli chodzi na temat wyborów... ciężkie i trudne... debatuje dlaczego 18-70 jest lepszym od 18-105? Jest to na pewno prawda, tylko czy mnie , domowemu amatorowi naprawdę jest to tak piekielnie niezbędne ??? (18-70). Słyszałem, ze 18-70 ma metalowy magnet , a nie plastikowy jak ten drugi... TAKI ARGUMENT MNIE PRZEKONUJE... natomiast, nie będę miał przybliżenia 'naddatku' który jest niedoskonały.. ... teraz.... oglądałem film z kamery d90 (facet uzywa: Steadicam Merlin z D90, i obiektyw Tamron 17-50mm f/2. ,i jestem pod pewnym wrażenie jeśli idzie o uzyskana glebie ostrości gdzie w innych filmach (99%) ludzie mieli problem z tym... ciekawy jestem czy mógłbym użyć 18-105 i tez mieć szanse na glebie ostrości jaka ten facio uzyskał???
    A co na początek np gdybym miał: d90/18-105/55mm lub tylko 18-105 - jest to kolosalna oszczędność gdy idzie o pieniążki (Amazon ma za $1,079.95....) A może film gdybym zrobił przy użyciu obiektywu 55 byłby jeszcze lepszym???? to jest dla mnie b. ważne pytanie o ten 55.... wiem, ze zdjęcia powinny być jaśniejsze i ostrzejsze; zwykła optyka.. a może już dzisiejsze VRy robią cuda???? czy to może wpływać na 'pewna normalność' jeśli idzie o glebie ostrości przy robieniu filmu??? (tj użycie 55) Ja rozumiem, ze to jest aparat fotograficzny, nie kamera.. ale gdy widzę (jako suplement) ten film, i filmy które robią ludzie (tj. portretowe)... to mając 2 tak rożne obiektywy można mieć i 'jeden i drugi suplement' z jednym z nich przypominającym normalność filmowa (np z 55)... I jeszcze ostatnie pytanie; bo ja nie mam niestety doświadczenia: czy mając 18-105, i 18-70... a chcąc dla porównania obydwoma obiektywami 'podejść na 60).. czy będzie lepsza jakość z tego 70, czy 105 przy robieniu tego samego 60.... bo jeśli (przynajmniej teoretycznie) ta sama, to dla mnie łatwiej jest kupić 18-105!! (jest tańszy od 18-70!!); jestem amatorem, nie profesjo, czy polprofesjonalista... z tad moje owe myślenie (a jednocześnie nie chcąc skąpic $200 i być resztę życia nieszczęśliwym wariatem)... jak mówiłem, zamówiłem co zamówiłem ale przez fakt ze maja dobra zwrotna polisę, i by się dotknąć/pobawić.

    Serdecznie dziekuje!
    Ostatnio edytowane przez zawaprz ; 22-10-2009 o 13:49

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •