Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Kompresja RAW

  1. #1

    Domyślnie Kompresja RAW

    Witam!

    Czy może mi ktoś jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie:

    czy kompresowany BEZSTRATNIE RAW w D100 jest faktycznie bezstratny ?

    Nie mam obecnie czasu na testy, a znalazłem się w sytuacji, w której być może będę musiał użyć kompresji RAWa.

    Z góry dziekuję za odpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    Obawiam się że nie otrzymasz satysfakcjonującej odpowiedzi bo nie ma wśród nas autora algorytmu kompresji. Jeden Ci powie że jeśli jest to kompresja bezstratna to jest bezstratna, ktoś inny powie że każda kompresja może zgubić informację ...

    Ja testowałem to w D300 i nie zauważyłem różnicy ale to moje subiektywne odczucie.
    [F100] [D3]

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pacyf Zobacz posta
    ...... Jeden Ci powie że jeśli jest to kompresja bezstratna to jest bezstratna, ktoś inny powie że każda kompresja może zgubić informację ....
    CO? Jeśli kompresja jest stratna, to zawsze tracimy informacje. Jeśli kompresja jest bezstratna to nigdy nie tracimy informacji. Ale jeśli ktoś mówi o kompresji bezstratnej, a okazuje się, że jednak są jakieś straty, to zwyczajnie kłamie.
    Jacek

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    CO? Jeśli kompresja jest stratna, to zawsze tracimy informacje. Jeśli kompresja jest bezstratna to nigdy nie tracimy informacji. Ale jeśli ktoś mówi o kompresji bezstratnej, a okazuje się, że jednak są jakieś straty, to zwyczajnie kłamie.
    Czyli - jeżeli w instrukcji oryginalnej jest jak byk napisane - BEZSTRATNA - to znaczy, że mogę się tylko denerwować czasem zapisu ???? (w D100 wieczność )

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli świadomie nie nakłamali, to tak.
    Jacek

  6. #6

    Domyślnie

    W takim razie jeżeli jest bezstratna, to po co zapisywać RAWy bez kompresji? Przecież wtedy ważą dwa razy więcej...
    To tak jak mieć dwa polonezy z silnikiem 1,5 i 3,5l i oba by miały 18s. do setki, a koszt paliwa i ubezpieczenia jest inny

    Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać?
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  7. #7

    Domyślnie

    Bo sa onanisci sprzetowi, dla ktorych kompresja bezstratna tez wnosi straty Takim nie przetlumaczysz.
    D300 | S 10-20 | N 18-200 VR | N50/1.4 AI | T 17-50/2.8 | S 105macro | N 70-300VR | SB600

  8. #8

    Domyślnie

    polonez i 3,5 litra? chcesz zgubić tylną oś. sorry za OT
    podpis niezgodny z regulaminem

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Skibek Zobacz posta
    W takim razie jeżeli jest bezstratna, to po co zapisywać RAWy bez kompresji? Przecież wtedy ważą dwa razy więcej...
    Ano po to, że akurat w D100:

    - zapis nieskompresowanego RAW-a (około 9,5 MB) trwa klika sekund

    - zapis skompresowanego RAW-a (około 4,5 MB) trwa kilkadziesiąt sekund.

    A bufor to tylko 4 RAW-y.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Szuwar Zobacz posta
    Ano po to, że akurat w D100:

    - zapis nieskompresowanego RAW-a (około 9,5 MB) trwa klika sekund

    - zapis skompresowanego RAW-a (około 4,5 MB) trwa kilkadziesiąt sekund.

    A bufor to tylko 4 RAW-y.

    No, a w D300 np? Też jest taka duża różnica? W D200 serię 15 zdjęć RAW+basic zapisywał mi jakieś 30 sekund. Jak zrobiłem ok. 100-150 zdjęć to karta była gorąca. Serio, aż parzyła, a robiąc kolejne zdjęcia czułem zapach spalenizny.
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •