Close

Strona 1 z 336 1231151101 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 3511

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Manualne stałki a jakość zdjęć

    Ciekawi mnie, jak na dzień dzisiejszy sprawdzają się stare, manualne szkła na naszych nowych, cyfrowych matrycach.
    Byłbym w niebo wzięty, gdybyście się podzielili swoimi samplami z podpisem czym dane zdjęcie zostało wykonane.
    Im bardziej egzotyczne obiektywy, tym lepiej

    Myślę, że niejeden forumowicz zastanowi się nad prezentowaymi tu efektami.
    Szkła, które potrafią kosztować niewiele ponad obiad w dobrej restauracji, generują obrazy jakości często powalającej. Spróbujmy się połechtać i wzajemnie przekonać do takich eksperymentów - może pomoże to komuś zaoszczędzić trochę grosza przy wyborze obiektywu?

    Na zachętę wklejam proste zdjęcie wykonane z balkonu mojego biura jako test.
    Zdjęcie wykonane obiektywem Pentacon 135mm f2.8, przy ustawionej przysłonie właśnie 2.8.
    Obiektyw kosztuje dziś prawdopodobnie w okolicach 70zł.
    Edit: Zgodnie z sensowną propozycją kolegi Photoartbox poniżej - jest to obiektyw z mocowaniem M42, użyłem przejściówki na bagnet Nikona z soczewką.

    IMO jakość tego, co tu widać jest więcej, niż akceptowalna. No i ten bokeh....
    Zdjęcie w zasadzie bez obróbki, wywołany, lekko ostrzony po zmniejszeniu NEF.

    Ostatnio edytowane przez messer ; 13-05-2009 o 17:08
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  2. #2
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Proponuje podawac jeszcze jakie mocowanie, czy Nikonowskie czy np. M-42. Bawilem sie w stare stalki na Pentaxie, teraz mi tego troche brakuje

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam takumara 135mm 3.5 i daje rade i ma przepiekny bokeh Mocowanie zwykle m42-nikon. Pentacona 4/200 uzylem ostatnio i jestem mega zdziwiony co to szklo potrafi na duzy plus a chcialem sie go pozbyc

  4. #4

    Domyślnie

    Szukaj szkla zaadaptowane do nikona np poprzez skrocenie niektorych elementow nie ingerujac w optyke. Albo natywnych szkiel na nikona. Z tego co wiem ostrosc potwierdzi ale nie mierzy ekspozycji...
    Odpale laptopa to wrzuce cos z pentacona bo robilem sample na sprzedaz ale w koncu zostawilem to szklo
    Wszyskie zdjecia f4-5 wywoalane z rawa na szybko trafil mi sie dobry egzemplarz bo 95% tych pentaconow to sieczka niestety. Zdjecia zrobilem chyba w pol godziny chodzac wokolo bloku
    Ostatnio edytowane przez karabud ; 13-05-2009 o 18:38

  5. #5

    Domyślnie

    Takumar 3.5/135 na pelnej dziurze w cropie:

    Olympus OM 50/1.8 @f/4 w pelnej klatce:

    i dalej, z gory przepraszajac za ramki, ale nie mam pod reka w wersji bez...


    Sonnar 3.5/135 w cropie. bog raczy wiedziec jakie dziurki (bo to stare jak swiat)





    Pentacon 2.8/135. dziurki nieznane





    jeszcze tak na koniec krotkie podsumowanie odnosnie trzech popularnych manualnych 135mm:
    Takumara mam za krotko, zeby cos o nim powiedziec. realnie, mierzalnie widze tyle, ze jego ostrosc
    przy f/3.5 jest taka sama jak canonowskiego 70-200/4 (bez IS) - w obu przypadkach w 12Mpix
    pelnej klatki. czyli bylo nie bylo, znosnie acz niepowalajaco jesli wziac pod uwage, ze to stalka,
    a 70-200 pod wzgledem czystej rozdzielczosci nie jest rekordem swiata.

    natomiast jesli chodzi o porownanie Sonnar a Pentacon, to niestety Sonnar po prostu miazdy
    Pentacona. fantastyczna ostroscia, stonowanym i przyjemnym bokehem, dobrym kontrastem
    i zywym kolorem. Pentacon potrafi ladnie zarysowac na odpowiednim tle, ale niestety latwo
    nim tez zepsuc zdjecia, gdy tlo jest nieodpowiednie.

    mialem tez krotka przyjemnosc z Jupiterem 37A i niewatpliwie dla osob szukajacych pieknych
    miekkosci i bardzo lagodnych przejsc miedzy planami, to najlepszy obiektyw w tym zestawieniu.
    to jak on rysuje jest po prostu cudowne. niemniej, do zdjec wymagajacych separacji planow
    i zyletki w planie ostrym - lepszy jest Sonnar.
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 13-05-2009 o 22:07

  6. #6

    Domyślnie

    [quote=akustyk;1275800]Takumar 3.5/135 na pelnej dziurze w cropie:

    Rewelacyjne zdjecia, po prostu mi imponujesz

  7. #7

    Domyślnie

    Słuchajcie. Jako "pomysłodawca" wątku ja Was koledzy proszę -- bez wojowania.
    Nie chodzi tu przecież o udowadnianie sobie czegokolwiek, a o zaprezentowanie możliwości starszych, manualnych szkieł.

    Stig sensownie mówi - warto dodawać crop'y 100%. To daje również pogląd. Chociaż wartość pozmniejszanych zdjęć jest również spora i daje ogląd na sprawę.

    A wszystkim powyżej za zamieszone sample (i poświęcony na to czas) bardzo dziękuję.
    Efekty niektórych zdjęć rzeczywiście wyśmienite.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2011
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    5

    Domyślnie Nikkor 85/2.0 ai

    Witam. Może ktoś używał tego NIKKOR 85/2.0 AI , chcę go kupić i jak to się ma do D300 i F100 i czy w ogóle jest coś wart?
    Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie Helios 44M-4

    Bokeh Heliosa
    D300 + N18-70/3,5-4 + T55-200/4-5,6 + Helios 58/2 + Tair 135/2,8 + Jupiter 200/4
    Zapraszam na moją stronę www.poznajmy-swiat.prv.pl

  10. #10

    Domyślnie

    mek - dzięki za wkład w rozwój wątku

    Crop'y można pooglądać jako rzecz właśnie poglądową. Żeby zobaczyć "prawdziwą" ostrość, abberacje, mikrokontrasty.
    I przełożyć to na efekt "końcowy" w postaci zdjęć w rozmiarach "internetowych" - czyli takich, jakich większość się prawdopodobnie robi (wśród amatorów).

    Jasne, że do dużych, szczegółowych powiększeń wybór starego heliosa może nie być najrozsądniejszym pomysłem. Systemowa 50-tka, nawet ta budżetowa 1.8 prawdopodobnie skopie mu tyłek w kwestii rozdzielczości.

    Tylko co z tego? Heliosa zastosujemy po prostu do innych zastosowań.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

Strona 1 z 336 1231151101 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •