Close

Strona 4 z 352 PierwszyPierwszy ... 234561454104 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 3511
  1. #31

    Domyślnie

    Helios 40-2, czyli 85mm f/1.5 Wielki obiektyw, niezbyt wygodny w obsludze o naprawdę świetnej plastyce. Szkoda tylko, że nie ma wymiennej dupki

    Sample na przysłonach 1,5-2.0:




    Pozdrawiam, Damian Nowakowski
    1x1
    Bękarty Kolarstwa

  2. #32

    Domyślnie

    Ostrzy na ok 4-5m, nie pamietam dokladnie (wczoraj sprzedałem obiektyw).

    Dupkę pewnie można przeszczepić, ale wymaga ingerencji chirurga... Zreszta na allegro był kiedys ten Helios z bagnetem i czipem.

    Ja na M42 uzywam Heliosa 44-m4 i troche go wyjustowalem..na nieskonczonosc nie ostrzy, ale zakres ostrzenia sporo się powiększył.
    Ale UWAGA! Jesli za modcno odkręci sie soczewke może zbytnio wystawać i chaczyć o lustro. Ot, taka ciekawostka
    Ostatnio edytowane przez superkomornik ; 06-06-2009 o 21:56
    Pozdrawiam, Damian Nowakowski
    1x1
    Bękarty Kolarstwa

  3. #33

    Domyślnie

    No więc nie wytrzymałem

    Test nie za bardzo laboratoryjny , ale też i tych szkieł raczej nie używa się w wersjach super-hiper-profi

    Pierwsze zdjęcie jest z soczewką, drugie bez soczewki:




    Cropy:

    pierwsze z soczewką, drugie bez soczewki:





    Zdjęcia są niewyostrzane, wywołane prawie identycznie - prawie, ponieważ po wyjęciu soczewki automatycznie przesunęła mi się ostrość, skorygowałem ją i w tym momencie oddaliły się nieco fotografowane obiekty, więc nefa skadrowałem tak aby było jak najbliżej pierwszego zdjęcia. Co jeszcze - obiektyw był lekko z góry, nie w poziomie, i przy ponownym ustawianiu ostrości wystąpiły minimalne różnice, które widać na dole zdjęć i na cropach. Niestety dokładniej tego nie sprawdzę podepnę jeszcze Heliosa na próbę i zakładam soczewkę z powrotem, ponieważ:

    moim zdaniem soczewka spokojnie może być


    ...a różnice które tu widać to bardziej wina mojego niedokładnego ustawienia ostrości niż samej soczewki. W wolnej chwili spróbuję na dworze na większej odległości, gdzie GO rośnie i pozwala na małe błędy, ale nie obiecuję kiedy ten test nastąpi, ponieważ moim zdaniem nie ma on już większego sensu Zrobię jeszcze zdjęcie tej przejściówki, żeby pokazać którą posiadam
    Ostatnio edytowane przez Archibald ; 06-06-2009 o 22:04
    FX / 20 / 35 / 50 / 85

  4. #34

    Domyślnie

    A sorry, zapomniałem napisać

    To był Zeiss 135/3,5 na pełnym rozwarciu

    A za sekundę zobaczę Heliosa.
    FX / 20 / 35 / 50 / 85

  5. #35

    Domyślnie

    Mavierk - dopatrzyłem się różnicy w jasności, zapomniałem o tym powyżej napisać, ale jak wołałem nefy z testu Heliosa to mi się przypomniało - soczewka ściemnia o ok. 1/3 EV - o tyle podnosiłem ekspozycję w stosunku do fotki bez soczewki (używałem lampy w manualu, sytuacja powtórzyła się w obu przypadkach), poza tym może jest jakieś tam minimalne pogorszenie ostrości czy kontrastu, ale to już zostawiam dla ludzi, którzy wolą testować niż robić zdjęcia Choć zapewne są soczewki i soczewki

    A co do Heliosa - poszło mi jeszcze gorzej z ustawieniem ostrości , ale po kolei:


    Pierwsze zdjęcie z soczewką, drugie bez soczewki (przy f2):





    Cropy:

    pierwszy z soczewką drugi bez soczewki:




    No i widać wyraźnie, że się walnąłem z ostrością, z soczewką jest bardziej do tyłu na Tymbarka, a bez soczewki na Kubusia... więc średnio widać różnicę... generalnie ja nie widzę różnic tak jak i w przypadku Zeissa


    A przejściówka jest taka zwykła:


    kupiona w Foto-net, polecam

    Na początku tygodnia będę miał jeszcze Takumara 55/1,8, ale jak będzie dobrze na pierwszy rzut oka to nie będę już ściągał soczewki dla testu Helios nie jest mój, więc go oddam i zostaję tylko z tymi dwoma - Zeiss 135 i Takumar 55. Razem z przejściówką kosztowały mnie 500zł, wiec tyle co nowy N50/1,8, a radości o wiele więcej

    ...i na koniec testów kilka dzisiejszych fotek z Zeissa z mojej ulubionej kategorii :





    Wszystko na f3,5 - i czego tu chcieć więcej?..

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Archibald ; 06-06-2009 o 23:45
    FX / 20 / 35 / 50 / 85

  6. #36

    Domyślnie

    Fajny ten zeiss.
    Soczewka na przysłonie 3.5 nie pogorszy jakosci. Jak podpialem swojego heliosa 40-2 do takiej przejsciowki to na pełnej dziurze mgłaaa
    Jeśli mocno przymykamy soczewka nie przeszkadza. Jesli jednak bedziemy korzystac z duzych dizur- lepiej dać sobie spokój. Aczkolwiek czekam na zdjecia z takumara
    Pozdrawiam, Damian Nowakowski
    1x1
    Bękarty Kolarstwa

  7. #37

    Domyślnie

    Jak duże są duże dziury?..

    Bo przy f2 z Heliosa jakoś dramatycznie mi jakość nie poleciała... oczywiście zapomniałem napisać - test Heliosa był na f2

    ...co prawda liczę na używanie Takumara przy f1,8... ale skoro Helios jakoś daje radę... no zobaczymy
    FX / 20 / 35 / 50 / 85

  8. #38

    Domyślnie

    Jupiter 135/3.5 bez MC, sample na pełnej dziurze:







    A dla porównania ten sam motyw Heliosem 44-m4 bez MC na f/2.0:

    Pozyczylem tez CZJ Flektogona 35/2.4. Mimo iż jest to obiektyw szerokokątny z dośc dobrym światłem ostrzy od niecałych 20cm! Można więc bawic sie w pseudo macro. Jest to wada i zaleta, gdyż ostrzenie z tak bliska (kilka cm od soczewki) jest czasami mało komfortowe.

    Sample na przyslonach 4.0-4.5, pełne kadry z FX bez cropowania:



    I tutaj ciekawostka...nie miałem pierscieni pośrednich wiec podłaczyłem obiektyw do korpusu...odwrotnie Przednią soczewka do matrycy. Głębia robi się papierowa, ale powiekszenie jest spore. Przysłona bodajze 5.6:

    Pozdrawiam, Damian Nowakowski
    1x1
    Bękarty Kolarstwa

  9. #39

    Domyślnie

    No to ja nie wiem... owszem pokręcone były, ale nie miały takich fajowych zawirowań Normalnie jak jedyna stałka Canona, która mi się podoba - 85/1,2 - tylko 300 x taniej


    A foty z dzisiaj z Zeissa wrzuciłem tutaj - daję link, coby nie powielać bez sensu
    FX / 20 / 35 / 50 / 85

  10. #40

    Domyślnie

    a ktoś orientuje się czy weltblick 135/2,8 ma wymienną dupke?

Strona 4 z 352 PierwszyPierwszy ... 234561454104 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •