Close

Strona 252 z 352 PierwszyPierwszy ... 152202242250251252253254262302 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2 511 do 2 520 z 3511
  1. #2511
    Gaduła Awatar NBA
    Dołączył
    09 2007
    Miasto
    Jarocin, Wielkopolska
    Posty
    3 760

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Shah Zobacz posta
    Ja za swojego w stanie niemal sklepowym dałem 1200 zł. Kupowałem od kolegi. Na aukcjach można kupić za 1300-1600 zł.
    Dobrze mieć takiego kolegę. Szczerze - nie miałem nigdy manuala, ale ze względu na bokeh i jednak rysunek IMHO to bardzo ciekawe szkło w porównaniu do 50 1.4 D, który mnie nie zachwycił (choć też nie rozczarował). Może się coś zdarzy na naszej giełdzie, choć za często ich nie widzę.

  2. #2512

    Domyślnie

    Przełącz może zatem puszkę w tryb MF, zapnij 50/1.4 o ile nadal je masz i idź z nim na miasto. Szkoda wywalać półtora kafla, żeby się przekonać, że nie umiesz ostrzyć ręcznie.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  3. #2513

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zdyboo Zobacz posta
    Przełącz może zatem puszkę w tryb MF, zapnij 50/1.4 o ile nadal je masz i idź z nim na miasto. Szkoda wywalać półtora kafla, żeby się przekonać, że nie umiesz ostrzyć ręcznie.
    Potwierdzam, dobra rada.
    Dodam, że 1.4 potwierdzane "na kropeczkę" w cyfraku mi sprawia trudność. Nigdzie nie wyczytane, sam wykombinowałem, jakby wszystkie czujniki i algorytmy były zaprojektowane na nieco ciemniejsze obiektywy. Bardzo wąski zakres kropki jest.

    Dużo lepiej jak aparat potwierdza ostrość trzema sygnałami w konwencji - 0 +

    EDIT: Oczywiście wiodąca jest ocena wzrokowa ostrości, potwierdzanie to właśnie ostatnie sprawdzenie na finał (masło maślane wyszło)
    Ostatnio edytowane przez JacekCz ; 09-03-2012 o 16:12
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  4. #2514

    Domyślnie

    Z ostrzeniem manualnym przy takiej głębi jest zawsze problem. Trzeba się nauczyć i ostrzenia i szkła.
    Po paru wyjściach z 50/1.2 stwierdzam, że ostrzenia na kropkę da się nauczyć. Tylko kwestia treningu i techniki. Zgodnie z mądrościami wyczytanymi w sieci 50/1.2 @ 1.2 ostrzę na granicę między kropką a strzałką (za blisko). Na wyższych przesłonach już stopniowo bliżej kropki. Ciężko to na sucho wytłumaczyć, ale w praktyce działa.

    Pomijając wady wizjerów cyfrowych (DX szczególnie). Ostrząc tak na kropkę dla statycznych zdjęć mam jakieś 90-95% celności. Dla dynamicznych około 5-10%.

    Ceny jak już wcześniej wspomnieli ludzie: 1200-1500 za AI i 1500-2000 za AiS.

    Tu jeszcze na 1.2 z FMki (analog - duża i jasna matówka):

    W domu mam jeszcze trochę sampli z DX'a. Wrzucę w weekend.

    Porada zdyboo odnośnie poostrzenia ręcznego przez jakiś czas posiadaniem sprzętu jak najbardziej słuszna, chociaż ja przeskakiwałem z ostrzenia szkieł 2.8 na 1.2 i dałem radę.
    I think in f-stops..
    24, 35, 50, 105

  5. #2515

    Domyślnie

    Współczesne matówki rżnięte laserem i tak nie dają przewagi przy jasnych szkłach. Poprawę jasności widać do jakiś f/2.8 może do f/2.5. Dalsze otwieranie przysłony nie daje rezultatu w wizjerze. Ja tylko w F3 widzę różnicę choć raczej tak do f/2, dalsze otwieranie przysłony nic nie daje. Polecam nauczyć się mimo wszystko ostrzyć na samej matówce, bez pomocy kropki, klina czy nawet mikrorastra. Nauka trwa dłużej, ale potem często ratuje zdjęcie.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  6. #2516

    Domyślnie

    Fakt, bardzo pomaga i przyspiesza ostrzenie. Generalnie bez robienia zdjęć z manualnym ostrzeniem nie da się wziąć do ręki aparatu i mieć pewność w pstrykaniu. Jak z wszystkim.
    Matówki w cyfrowych lustrzankach pokazują głębię tylko do 2.8. W starszych teoretycznie do 1.4 (nie sprawdzałem na FM, z ciekawości zobaczę w słoneczny dzień).
    I think in f-stops..
    24, 35, 50, 105

  7. #2517

    Domyślnie

    Ja "stuningowałem" D700 - matówka precyzyjna przycięta z Canona ( http://www.focusingscreen.com/produc...oducts_id=1072 ) i wizjer z powiększeniem 1.2x (DK-17M). Ostrzy się całkiem dobrze bo matówka jest właśnie dla szkieł jaśniejszych od f/2.8. Problem jest tylko w tym, że po podpięciu obiektywów ciemniejszych (np. 300/4), w wizjerze jest ciemniej.. no i trzeba na stałe ustawić ekspozycję -0.7, a raczej -4/6 - w menu jest opcja takiej "kalibracji".
    Z 50/1.2 nie mam problemu wyostrzyć od odległości minimalnej do 2-3 metrów, później wspomagam się raczej kropką, ale jestem lekkim krótkowidzem więc może dlatego.

    Matówka wyszła drogo bo z przesyłką 90+ dolarów (dodatkowo dolar był droższy niż teraz o 10%..), oprócz tego urząd celny narzucił vat ok. 80 zł.. w sumie prawie 400 zł ehh.. Nie mówiąc o tym, że blisko krawędzi trochę ją porysowałem montując - trzeba bardzo uważać bo robią je chyba z plastiku. Generalnie taką matówkę do Canona 5D można nabyć za ok. 150 zł i przyciąć/przyszlifować, jeśli ktoś ma jakieś manualne zdolności.. Może i skusiłbym się na to, ale nie miałem wzoru matówki do D700, a z oryginalną z aparatu nie chciałem ryzykować.
    Ostatnio edytowane przez raider ; 09-03-2012 o 17:19

  8. #2518

    Domyślnie

    Sprzedają też za granicą do D700 (KatzEye chyba się nazywa).
    I think in f-stops..
    24, 35, 50, 105

  9. #2519

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vall Zobacz posta
    Sprzedają też za granicą do D700 (KatzEye chyba się nazywa).
    Tak, ale oni robią matówki z klinem itp., natomiast te z focusingscreen z Tajwanu są docinane m.in. z Canona oferującego firmowe matówki dla obiektywów jaśniejszych niż f/2.8 (bez klina, czysta powierzchnia). Duża szkoda, że Nikon nie ma takiego dodatku. W ogóle odnoszę wrażenie, że jeśli ktoś jest zwolennikiem manualnych obiektywów to nie powinien nawet spojrzeć na Nikona - do Canona 5D2 można podłączyć każdy obiektyw Nikona tanią przejściówką, tanio zmienić matówkę na precyzyjną, a gorszy AF Canona nie stanowi wtedy żadnej wady względem AF Nikona
    PS. Poza tym Canon ma chyba podświetlenie punktu AF gdy manualnie łapie się ostrość, więc w sumie nie trzeba też zerkać na kropkę.
    Ostatnio edytowane przez raider ; 09-03-2012 o 17:36

  10. #2520

    Domyślnie

    Właśnie dlatego teraz mam dylemat czy kupić D700 czy 5D2. Bo większość szkieł mam manualnych.
    I think in f-stops..
    24, 35, 50, 105

Strona 252 z 352 PierwszyPierwszy ... 152202242250251252253254262302 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •