Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21

    Domyślnie

    Powiem tak, przez ostatnie półtora roku pomiaru matrycowego użyłem mniej niż powiedziałbym 20-30 razy, więc jakoś mnie to nie rusza.
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  2. #22

    Domyślnie

    "Dla mnie ten pokrętny sposób działania pomiaru matrycowego tłumaczy dlaczego przy zmianie kadru w kontrastowych warunkach dostawałem dość przypadkowe pomiary ekspozycji. Zacząłem matrycowego pomiaru unikać i stosować pomiar punktowy i kalkulator w głowie."

    Ten pokrętny sposób stosowania pomiaru matrycowego tłumaczy dlaczego ... niniejszym przepraszam tych, których wysyłałem do #*?= !!! za sugestie zamiany lustrzanki na małpę.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez danz1ger Zobacz posta
    "Dla mnie ten pokrętny sposób działania pomiaru matrycowego tłumaczy dlaczego przy zmianie kadru w kontrastowych warunkach dostawałem dość przypadkowe pomiary ekspozycji. Zacząłem matrycowego pomiaru unikać i stosować pomiar punktowy i kalkulator w głowie."

    Ten pokrętny sposób stosowania pomiaru matrycowego tłumaczy dlaczego ... niniejszym przepraszam tych, których wysyłałem do #*?= !!! za sugestie zamiany lustrzanki na małpę.
    Co jest pokrętnego w zachowaniu fotografa, który mając nastawiony pomiar matrycowy łapie sobie ostrość centralnym punktem AF, mając wciśnięty do połowy spust (blokada AF-S) przekadrowuje i pstryka?
    D40 · D90 · 35 f/1.8 · Samyang 8 · S10-20 · 18-105 · 18-55 · 55-200 VR · SB-400 · SB-600 · Naneu Pro K3L & Sierra ·

  4. #24

    Domyślnie

    Tak czytam i czytam a moze by tak ktos pokazał zdjecia robione tą metodą.
    D80 N18-70mm N50mm/1.8D SB-900

  5. #25

    Domyślnie

    Ale to nie jest zadna teoria spiskowa, zaden usredniony pomiar dwoch ekspozycji. Juz dawno wiadomo i bylo o tym kilkukrotnie na forum, ze mniej wiecej od momentu wprowadzenia D80 algorytm dzialania matrixa sie zmienil. Przypisuje on spora wage do pktu ostrosci. Tak wiec problem z niekonsekwentnym/nieobliczalnym pomiarem ekspozycji po owczesnym zablokowaniu ostrosci, a nastepnie przekadrowaniu, bierze sie wlasnie z faktu przywiazania duzej wagi do pola AF.
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  6. #26

    Domyślnie

    Korzystając z okazji, że dyskusja jeszcze nie wygasła podepnę się z moją "zagadką". Zdjęcia, do których linkuję poniżej powstały podczas wczorajszego krotkiego spaceru z aparatem. Co do kwestii merytoryczno-artystycznej to podejrzewam, że można ją podsumować tutejszą definicją "to dobrze, że widzisz w tym jakąś wartość" i mnie to akurat tym razem nie zaboli . Ale nie o tym chciałem. Otóż obie fotki zostały zrobionne zaraz po sobie na priorytecie przysłony, a jedynym parametrem który zmieniłem była właśnie przysłona z F3.5 na F8. Może się nie znam ale liczyłem, że w takim przypadku zmieni się jedynie głębia ostrości, natomiast doświetlenie zdjęcia pozostanie względnie jednakowe. Pytanie w takim razie, skąd tak duża różnica w jasności. Przesunięcie punktu fokusa, które mogłoby mieć wpływ na działanie pomiaru matrycowego jest tutaj nieznaczne. Czy w takim razie to aparat wywinął numer, czy ja po prostu na coś nie zwróciłem uwagi? Do zdjęć dołączam EXIFy, żeby nie było, że nazmyślałem.




    Make: NIKON CORPORATION
    Model: NIKON D90
    Date modified: 1 lipiec 2009 23:19:53
    Orientation: Top / left side
    X-Resolution: 300/1
    Y-Resolution: 300/1
    Resolution unit: Inch
    Firmware version: Nikon Transfer 1.1 W
    YCbCr-Positioning: 1
    Comment:
    Date taken: 1 lipiec 2009 19:15:36
    Date digitized: 1 lipiec 2009 19:15:36
    Exposure time [s]: 1/250
    Exposure program: Aperture priority
    Exposure mode: Auto
    Exposure bias [EV]: -0,67
    F-Number: F3,5
    Focal length [mm]: 18
    35mm focal length [mm]: 27
    ISO value: 200
    Max. aperture: F3,5
    Digital zoom: Off
    Subj. distance range: Unknown
    Flash: Not fired
    Metering mode: Multi-segment
    Gain control: None
    Light source: Unknown
    White balance: Auto
    Contrast: Normal
    Saturation: Normal
    Sharpness: Normal
    Colour space: sRGB
    Subsec time: 00
    Subsec time original: 00
    Subsec time digitized: 00
    Sensing method: One-chip color area sensor
    File source: DSC
    CFA pattern:
    Custom rendered: Normal
    Scene type:
    Subject program: Standard
    Image width: 4288
    Image height: 2848
    Components configuration: YCbCr
    Compression: 6
    X-Resolution: 72/1
    Y-Resolution: 72/1
    Resolution unit: Centimeter
    JPEG offset: 10142
    JPEG size: 9550
    Index: R98
    Version: 0100




    Make: NIKON CORPORATION
    Model: NIKON D90
    Date modified: 1 lipiec 2009 23:19:53
    Orientation: Top / left side
    X-Resolution: 300/1
    Y-Resolution: 300/1
    Resolution unit: Inch
    Firmware version: Nikon Transfer 1.1 W
    YCbCr-Positioning: 1
    Comment:
    Date taken: 1 lipiec 2009 19:16:02
    Date digitized: 1 lipiec 2009 19:16:02
    Exposure time [s]: 1/50
    Exposure program: Aperture priority
    Exposure mode: Auto
    Exposure bias [EV]: -0,67
    F-Number: F8,0
    Focal length [mm]: 18
    35mm focal length [mm]: 27
    ISO value: 200
    Max. aperture: F3,5
    Digital zoom: Off
    Subj. distance range: Unknown
    Flash: Not fired
    Metering mode: Multi-segment
    Gain control: None
    Light source: Unknown
    White balance: Auto
    Contrast: Normal
    Saturation: Normal
    Sharpness: Normal
    Colour space: sRGB
    Subsec time: 00
    Subsec time original: 00
    Subsec time digitized: 00
    Sensing method: One-chip color area sensor
    File source: DSC
    CFA pattern:
    Custom rendered: Normal
    Scene type:
    Subject program: Standard
    Image width: 4288
    Image height: 2848
    Components configuration: YCbCr
    Compression: 6
    X-Resolution: 72/1
    Y-Resolution: 72/1
    Resolution unit: Centimeter
    JPEG offset: 10142
    JPEG size: 9428
    Index: R98
    Version: 0100

  7. #27

    Domyślnie

    Hmm... nikt się nie pokwapił z odpowiedzią. Zaczynam się powoli zastanawiać czy moje pytanie było z trudne czy za głupie .

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DrZin Zobacz posta
    Hmm... nikt się nie pokwapił z odpowiedzią. Zaczynam się powoli zastanawiać czy moje pytanie było z trudne czy za głupie .
    Zdaje się, że f/8 1/50 i f/3.5 1/250 różnią się o ok. 1/3EV... Tak jak widać na Twoich zdjęciach Dlaczego pomiar matrycowy dał inny pomiar... Może światłomierz dawał pomiar na granicy dwóch ekspozycji, a przez te 20 sekund słońce troszkę wyszło zza chmur...

    Inna sprawa, że zakładając CoC=0.030mm dla f=18mm i f/3.5 hiperfokalna to jakieś 3 metry. Tak, że głębi ostrości w przypadku Deutsche Bahn już nie pogłębisz -- niemiecka precyzja.

    Cytat Zamieszczone przez swider Zobacz posta
    Ale to nie jest zadna teoria spiskowa, zaden usredniony pomiar dwoch ekspozycji. Juz dawno wiadomo i bylo o tym kilkukrotnie na forum, ze mniej wiecej od momentu wprowadzenia D80 algorytm dzialania matrixa sie zmienil. Przypisuje on spora wage do pktu ostrosci. Tak wiec problem z niekonsekwentnym/nieobliczalnym pomiarem ekspozycji po owczesnym zablokowaniu ostrosci, a nastepnie przekadrowaniu, bierze sie wlasnie z faktu przywiazania duzej wagi do pola AF.
    Czyli co, duża waga jest przykładana do luminancji tego fragmenciku sceny znajdującego się pod punktem ostrości w momencie naciśnięcie spustu do połowy. Jeśli po skłonie z aparatem to cosik nie mieści się w kadrze to nastąpi pardone uśrednienie tego czego już nie ma w kadrze z nowym kadrem. Przy czym jest to jakaś pardone średnia ważona.

    Po naciśnięciu EL mamy jakąś ekspozycję -- która charakteryzuje brakiem praktycznego zastosowania... i z tym ostatnim zdaje się zgadzamy?
    D40 · D90 · 35 f/1.8 · Samyang 8 · S10-20 · 18-105 · 18-55 · 55-200 VR · SB-400 · SB-600 · Naneu Pro K3L & Sierra ·

  9. #29

    Domyślnie

    Kolego, zakupiłem właśnie D5000 i sigmę 18-200 OS HSM,
    zdjęcia podobają mi się bardzo, ale D90 i 18-105 nikor - polecam zdecydowanie to rozwiązanie.

    Ja zdecydowałem się na D5000 tylko dlatego, że nie tylko ja robię zdjęcia tym aparatem, czasami moją żona, ewentualnie....... ktoś inny.
    Co było mi potrzebne to duży wybór tematów z gotowymi ustawieniami, dla laika.
    Tak kiedy to ja jestem na zdjęciu, a go nie robię to chce aby to zdjęcie było prawie tak dobre jak na ręcznych ustawianiach.

    pozdrawiam

    Dawid

  10. #30

    Domyślnie

    Problem poruszony w tym poście jest wyjaśniony na portalu "SZEROKI KADR".
    http://www.szerokikadr.pl/poradnik/a...omiaru_swiatla

    zacytuję to za tym portalem:

    "Warto pamiętać, że jeden z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z ułomnością automatyki parametrów ekspozycji, czyli blokada ekspozycji (kiedy po naciśnięciu spustu migawki do połowy następuje przekomponowanie kadru), nie sprawdza się w pomiarze matrycowym. Całe założenie blokady ekspozycji opiera się na tym, że użytkownik jest w stanie przewidzieć, jak zachowa się system pomiaru światła. Tymczasem w przypadku trybu matrycowego nie możemy mieć pewności – zapisujemy w pa- mięci aparatu zestaw ustawień, które zostały dobrane do pierwotnego kadru i które mogą się nie nadawać do kadru ostatecznego (po przekomponowaniu). Jeśli już korzystamy z pomiaru wielosegmentowego, zdajmy się na niego w całości. Nie po to inżynierowie producenta aparatu męczyli się, by system sprawdzał się w trudnych warunkach, żebyśmy potem nie korzystali z owoców ich pracy. Należy pamiętać, że dzięki dobieraniu parametrów do każdej sceny z osobna pomiar matrycowy ma szansę nas zaskoczyć i poradzić sobie z trudnym ujęciem. Dajmy mu szansę lub skorzystajmy z trybu centralnie ważonego albo punktowego."

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •