Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 62
  1. #1

    Domyślnie 1xND400 czy 2xND8 ?

    Ogólnie potrzebuję filtra który pozwoli mi w słoneczne południe przy przesłonie od f8 do f11 wydłużyć czas otwarcia migawki nawet do kilkunastu sekund. Filtr NDx400 to koszt ok 370 zeta. NDx8 to 1/3 ceny mocniejszego brata. Ogólnie nie miałem tego w dłoniach więc nie wiem jak to liczyć by uzyskać co planowałem. Umownie NDx400 pozwala o zmniejszenie dopływu światła o 9 działek a NDx8 o 3 działki. Czy kumulując 2xNDx8 uzyskam 6 czy może 9 działek ? Poprawcie mnie bo "musk" mam nie teges do tego... Poradźcie jaki filtr mi potrzebny.

    PLEASE !
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie znam się na tych filtrach, ale no logikę, to aby uzyskać czas otwarcia migawki nawet do kilkunastu sekund w słoneczne południe, to ND400 to minimum, a o NDx8 raczej zapomnij
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Widzisz a kilka wątków niżej piszą coś innego. Sam już nie wiem i zgłupiałem - tym bardziej że ponoć różnie się te filtry opisuje.
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

  4. #4

    Domyślnie

    dwa zestawione razem ND8 dadza Ci tak nienaturalne, buraczkowe kolory, ze z trudem doprowadzisz zdjecie
    do uzywalnosci i to tez nie w kazdej sytuacji. m.in. dlatego ND400 kosztuje tyle szmalu, ze to jest dokladniej
    skorygowany pod wzgledem transmisji spektrum barwnik.

    nie mam pod reka przykladu jak dziala zlozenie ND8 + ND16 ale jakbys bardzo chcial to w domu odgrzebie
    i wystawie

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    dwa zestawione razem ND8 dadza Ci tak nienaturalne, buraczkowe kolory, ze z trudem doprowadzisz zdjecie
    do uzywalnosci i to tez nie w kazdej sytuacji. m.in. dlatego ND400 kosztuje tyle szmalu, ze to jest dokladniej
    skorygowany pod wzgledem transmisji spektrum barwnik.

    nie mam pod reka przykladu jak dziala zlozenie ND8 + ND16 ale jakbys bardzo chcial to w domu odgrzebie
    i wystawie
    Było by super bo ogólnie ciężko jest o przykłady. Szukam też fot z ND400 i opisem ekspozycji...
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

  6. #6

    Domyślnie

    z ND400: http://www.trekearth.com/viewphotos.php?l=5&p=300700


    z ND8 + ND16 to w domu wyszperam. ale generalnie, to to jest straszna kaszana

  7. #7

    Domyślnie

    Fota fajna ale nie podano godziny Podobny efekt z tą przysłoną można uzyskać z godzinę po zachodzie słońca bez filtra Mnie interesuje ile mi on da w południe...

    Poszperaj proszę poszperaj. Znalazłem twojego posta z innego forum gdzie też podawałeś przykłady ale niestety linki pozdychały...
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

  8. #8

    Domyślnie

    to zdjecie bylo robione poznym popoludniem, dlatego az 30 sekund

    a co do oszacowania... zacznijmy od faktycznej sily krycia ND400 - u mnie to wychodzilo blizej
    pelnych 8 dzialek (czyli ND256 w liniowej notacji) niz 8 i 2/3 jak wskazuje oznaczenie.

    i z policzeniem co to da to nie widze problemu. regula kciuka mowi 1/250 przy f/8 w sloneczny
    wiosenny dzien. no to jak w mordke strzelil daje 1 sek przy zalozonym ND400.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Al Bundy Zobacz posta
    (...)Mnie interesuje ile mi on da w południe...

    (...).
    http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=92341

    Ponad 30 s w okolicach południa. Pełne słońce.

  10. #10

    Domyślnie

    Super sprawa - masz więcej ? Już chyba podjąłem decyzję
    Akustyk - dzięki i czekam na sample
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •