Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Bridge - problem

    Witam,

    jestem posiadaczem kitowego zestawu D80 + 18-70. Od początku zakupu sprzętu strzelam rawki i próbuję się nimi bawić w zestawie Adobe czyli Bridge, Camera Raw i Cs3. Chciałbym nadmienić, że przesiadłem się z analoga, więc jakieś pojęcie o robieniu mam, ale do profesjonalizmu jeszcze bardzo daleko. Jednak po tej przesiadce raczej przyszły narzekania - ostrość kiepska, kolory itp. itd.

    No i nadzedl dzień kiedy fotki otworzyłem w Irfan View a następnie View NX i na pierwszy rzut oka spostrzegłem, że te zdjęcia są fajniejsze czyt. ostrzejsze, fajniejsze kolorystycznie.

    Z czego to może wynikać? Ustawienia Bridge'a?Kalibracja monitora? A może to złudzenie?

    Dzięki za wszystkie podpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    Camera RAW nie czyta wystarczająco dobrze NEFów - tzn czyta, ale jednak nie potrafi oddać "soczystości" kolorów tak jak ViewNX i CNX2. Samemu możesz "podkręcić" NEFa żeby osiągnąć porównywalny efekt, ale nie zmienia to faktu że na ustawieniach domyślnych dostaniesz zdjęcie lekko wyblakłe.

    Ja ten problem częściowo rozwiązałem poprzez zainstalowanie najnowszej wersji Camera RAW (5.3), po ustawieniach profilu kolorów na np Landscape Camera RAW podbija nieco kolory, jeszcze trochę poprawek i uzyskujesz zdjęcie zbliżone do tego z ViewNX.
    (link do ACR 5.3)

    Drugim rozwiązaniem, które mi przyszło do głowy, jest otwieranie w ViewNX po czym stamtąd konwersja do TIFFa, którego możesz już spokojnie edytować w PS. W ten sposób jednak masz znacznie ograniczony wpływ na wstępną obróbkę na etapie RAW (możesz poprawić WB, skorygować ekspozycję ale niewiele więcej, w porównaniu z tym co oferuje ACR).

    Trzecie rozwiązanie to kupno CNX2, ale skoro już masz kombajn Adobe chyba nie będziesz chciał go zmieniać na nowe oprogramowanie. Niemniej jednak triala zainstalować możesz.

    Wątki poruszające m.in. ten problem, dosyć świeże:
    http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=95388
    http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=96532

  3. #3

    Domyślnie

    Creep, dzięki za odpowiedź. Przez oba podane przez Ciebie wątki przebrnąłem. Oki ja rozumiem, że fotki mogą się róznić kolorystyką w różnych programach, ale ostrością!!!???wierzę, że diabeł tkwi w ustawieniach programu, ale teraz pytanie w których....hmmmm......

  4. #4

    Domyślnie

    Moje uwagi nie odnoszą się niestety do ostrości - ale może obraz wydaje Ci się nieostry, bo jest bardziej mdły? Zrób eksperyment, mocny zoom kawałka tego samego zdjęcia i sprawdź czy się różnią. Jeśli faktycznie chodzi o ostrość, to jedynym potencjalnym powodem który mi przychodzi do głowy jest inny poziom kompresji jpg (bo zakładam że porównujemy dwa pliki jpg wołane z RAWów przez te dwa programy)?
    Aha, Camera Raw 5.3 chyba nie jest kompatybilny z CS3.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •