Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44
  1. #1
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie Nikkor 18-35, Sigma 17-35, Tamron 17-35

    Chce się przesiąść z DX na FX tak już zupełnie. Szukam szerokiego kąta na pełną klatkę. Właściwie nie używam szerokich kątów, ale wypada mieć jakiś taki obiektyw.
    Rozpatruje tylko te 3 szkła: Nikkor 18-35/3.5-4.5, Sigma 17-35, Tamron 17-35. Stracę trochę kąta w stosunku do sigmy 10-20 jaką mam teraz na DX, ale jakoś to przeżyję
    Nikkor jest 1 mm węższy niż dwa pozostałe szkła - to jego minus, za to ma pierścień przysłon - to plus (mam analoga F801)
    Sigma - szersza od nikkora, ma plus - silnik HSM, ale brak pierścienia przysłon.
    Najmniej atutów ma Tamron, podobno na 17 mm po bokach jest miękki (pierścień przysłon jest) i podobno AF ma rozrzut.
    wszystkie mają filtry 77 - to fajnie.
    Czy ktoś ma doświadczenie w pracy zarówno z nikkorem i sigmą i może przekazać swoje spostrzeżenia?
    Jak tam z winietowaniem, ostrością, dystorsją i autofokusem (prędkość nieistotna, chodzi o celność)

    Czy mógłbym liczyc na zdjęcia z sigmy i nikkora (i tamrona), z pełnoklatkowego body (D700 itp), duże, nie przeliczone pliki? Najlepiej nef, na otwartej przysłonie, na najszerszym kącie, z jakimiś prostymi liniami na bokach klatki. Na innych przysłonach i na "dłuższych" ogniskowych jesli ktos by był tak dobry to też nie zaszkodzi mieć
    Nie sądzę by ktos miał razem te szkła i zrobił zdjęcia tego samego motywu. Będę musiał jakoś korespondencyjnie je porównać.

    mail: jacek maupa jjstudio.pl
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 27-04-2009 o 23:20
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    nie za wiele pomogę ale miałem sigme 17-35 i tamrona 17-35. Niestety używane na DXowym odpowiedniku w Sonym więc tylko tak mogę się wypowiedzieć.
    Mechanicznie Sigma była lepsza, cięższa i szersza. Pierścień ostrości kręcił się bardzo bardzo lekko - nie wiem czy to norma czy tylko u mnie.
    Tamron znacznie mniejszy i lżejszy. Na początku wydawał mi się zbyt plastikowy ale potem mi mineło. AF szybciej ale tylko nieco działał w Tamronie.
    Odnośnie ostrości obrazu to w Tamronie środkowa część ostra ale im bardziej na zewnątrz tym zauważalnie się rozmywało natomiast w Sigmie mniej ostry ale bez tej dużej różnicy w ostrości. Oba winietowały na APSC więc i na FX będą.
    Ze spraw mechanicznych pamiętam jak mnie przestrzegano aby nie blokować pierścienia ostrości w Tamronie przy auto focusowaniu bo można coś tam w środku ukręcić (pierścień się kręci).
    A jeszcze dodam że obraz z Sigmy był cieplejszy niż w Tamronie.
    Ostatnio edytowane przez Zibi1970 ; 28-04-2009 o 00:11

  3. #3

    Domyślnie

    za niewiele więcej można dostać Nikkora 20-35, tylko trzeba trafić ..

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    właśnie przed chwilą (30 minut temu) go macałem
    ale to jest kolejne 3 mm mniej od sigmy (i tamrona)
    ja mam sigme 10-20 na DX, by mieć coś porównywalnego powinienem mieć na dole zooma z 15 mm.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    jak Ci zależy tak na każdym mm szerokości bierz Sigmę 12-24

  6. #6

    Domyślnie

    a może Sigma 15-30 /3.5-4.5 EX DG? Cena zbliżona do T17-35 i S17-35. Tylko podobno duża i ciężka , ale na FX to już fajnie szeroko.
    Pozdrawiam
    Marcin
    FUJI X-T2 | S12/2 | S21/1.4 | 35/1.4 | 56/1.2 | 18-55 2.8-4

  7. #7

    Domyślnie

    Zależy czy chcesz mieć filtry jak tak to koniecznie coś z tego co wymieniłeś a jak dla mnie to tylko N lub S (T mają u mnie zakaz wstępu ) - jeśli nie korzystasz z filtrów to faktycznie najlepiej Sigmę 12-24 lub 15-30 (12-24 nie miałem ale myślałem kiedyś o niej - za to 15-30 jest bardzo przyjemna (potem i tak kupiłem 10-20 bo mam obecnie DX więc wiadomo dlaczego )
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  8. #8

    Domyślnie

    ja kiedyś też stałem przed podobnym dylematem.

    z moich obserwacji, przemyśleń doszedłem do takich wniosków :
    S 15-30 -> gdy liczą się mm ( dla mnie to super zakres na FX - taki odpowiednik S10-20 dla FX)
    T 17-35 -> gdy liczy się cena (i mm też w sumie ok)
    N 20-35 -> gdy liczy się światło
    Sigma 12-24 jakoś nie pasowała mi na FX - jak dla mnie za szeroko. zarówno górny jak i dolny zakres jakoś mi nie pasowały na FX.

    jeszcze Tamron trochę mnie budową odstraszał, ale jak to mówią - jak nie wbijasz obiektywami gwoździ....

    koniec końców wybrałem Tokinę 12-24 bo ostatecznie stwierdziłem, że szeroki do FX kupię jak już będę miał puszkę FX

    ps. ideałem jak dla mnie jest Nikkor 17-35 - ale jak sam stwierdziłeś - cena
    Ostatnio edytowane przez mibartek ; 28-04-2009 o 21:40
    D200, T12-24/4, N35,50,85/1.8, N60/2.8D, SY85/1.4, S70-210/2.8, TC16A, SB-800
    Soligor 28/2.8, MIR 35/2, Helios 50/2, Jupiter 135/3.5

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dziulas Zobacz posta
    a może Sigma 15-30 /3.5-4.5 EX DG? Cena zbliżona do T17-35 i S17-35.
    cena 15-30 jest o około 1 tys wyższa. Ale fakt, mogę rozpatrzeć to szkło. Ma pierścień przysłon.
    jakie ma filtry? Nie znalazłem tego info.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie pamiętam czy S 15-30 ma filtry w bagnecie (ale chyba ma - z naciskiem na chyba - już nie pamiętam) a z przodu... nie ma dlatego pisałem o niej że jest bardzo spoko ale jak filtrów nie potrzebujesz - tzn jest możliwość używania tak jak w S 12-24 bo one mają dzielony na 2 dekiel - tzn najpierw jest taki pierścień w którym jest właśnie gwint i potem jest dopiero dekielek a to wszystko niezależnie od zabudowanej osłony p. słonecznej z tym że wiadomo że wkręcanie w ten nakładany pierścień powoduje ryzyko zobaczenia winiety
    EDIT:
    A no i znalazłem tam też że ma filtry na bagnecie:
    There's a gelatin filter slot at the rear of the lens
    Tak poglądowo za Photozone (tylko że tu mają test tylko na Canonie...)

    Ostatnio edytowane przez Mariusz888 ; 29-04-2009 o 10:19
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •