Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1

    Domyślnie Szum cieplny na matrycy, długie czasy, wysokie ISO

    Witam. Mam pytanie o to jak u Was się prezentuje problem szumu powstałego od nagrzewającej się (lub też promieniującej inaczej) elektroniki? Kiedyś widziałem zestawienia dla różnych modeli aparatów, ale testując wczoraj nowy nabytek, właściwie przypadkowo natknąłem sie na ten problem. Czy opisany poniżej mój przypadek jest odosobniony i może byc potraktowany jako wada (przy ISO H1.0), czy też się tym nie przejmować, bo zawsze moge skadrowac te kilkanascie pikseli.

    Warunki początkowe:
    - temperatura pokojowa, aparat nie używany i wyłączony od 10 minut

    Doświadczenie:
    1. ustaw ISO 1600 w aparacie, automatyczny balans bieli
    2. wyłącz wszelką redukcję szumów (dla długich czasów oraz odszumianie dla wysokich ISO)
    3. rób zdjęcia z zasłoniętym obiektywem (dekielek, brak obiektywu i dekielek na body, itp), przy manualnym ostrzeniu/fokusie (MF) i w trybie M (manualnym)
    4. zwiększaj czas od 1/2 sekundy, aż do najdłuższego czasu (prócz BULB) możliwego do ustawienia w aparacie.
    5. Obserwuj uważnie (i na powiększeniach) fotki po każdym zdjęciu - szczególnie górę zdjęcia i lewą krawędź.
    6. Powtórz to samo badanie dla najwyższego możliwego ISO.

    Pytanie:
    - Dla jakiego aparatu, przy jakiej wartości czasu oraz ISO prócz czerni zaczyna być widać na obrzeżu/w rogu matrycy jakiś regularny szum (nie są to pojedyncze piksele, ale ich grupa). Czy jest on wyraźny, jaki ma kolor oraz w którym miejscu się znajduje?


    U mnie:
    - D70, ISO 1600, pojawia się przy 20sek, lewy górny róg, niewielki czerwony obszar, rośnie wraz z czasem
    - D80, ISO 1600, 15 sek, bardzo mały czerwony, lewy górny róg; 20 sek, pojawia się dodatkowo biała poświata u góry trochę na lewo od środka, która się powiększa z czasem, czerwony narożnik praktycznie bez zmian
    - D80, ISO H1.0, 1/2 sek. a nawet wcześniej - widoczna biała poświata u góry na lewo od środka, powiększa się powoli wraz z czasem.

    Oczywiście są to jedynie testy teoretyczne mające mało wspólnego z normalnymi zdjęciami, ale jestem ciekaw jak jest u Was. Test jest banalny i zajmuje dosłownie kilka minut. Jak ktos ma ochotę to można wrzucać do tego wątku (szumiące) wycinki fotek.

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2005
    Miasto
    Dolny Śląsk
    Posty
    41

    Domyślnie

    Chłopie, to ty masz już D80 i nie wrzucasz sampli ?!!!! Zlinczują cię.
    D7000, D7100, Sigma 10-20 hsm, Tamron 17-50/2.8 VC, Nikon 70-300 VR, Nikon 35/1.8, Samyang 8, Sherpa 600, SB 800, Nissin 622 mk2, 32x2600mAh

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dzyniol
    Chłopie, to ty masz już D80 i nie wrzucasz sampli ?!!!! Zlinczują cię.
    Nie mam jeszcze karty pamięci, zatem mam wymówkę Ale jestem ciekaw jak się sprawa tych szumów ma w innych korpusach (D50, D70, D70s, D200).

    [OT]Na D80 kumpla efekt jest podobny jak u mnie. A fotki testowe juz ktoś wystawiał z D80 (chociaż mało zróżnicowane). Spokojnie, fotki się pojawią jak grzyby po deszczu. Mnie osobiście ciekawi test pomiaru ekspozycji w korpusie D70 i D80. Na oko, robią to kompletnie inaczej i chciałbym to zobaczyć namacalnie na zdjęciach, w kilku różnych sytuacjach oświetleniowych (pełne słońce, światłocień na dworzu, warunki domowe, zdjęcia z lampą w różnych położeniach głowicy). Jak coś takiego zrobie to na pewno zamieszczę. Póki co jak już wspominałem, pierwsze fotki oceniane na LCD i histogramach, wypadają na D80 bardzo dobrze właśnie pod względem oświetlenia.[/OT]

    PS. Jeśli temat wątku pasuje bardziej do innego forum to proszę o przeniesienie.

  4. #4

    Domyślnie

    "Jak ktos ma ochotę to można wrzucać do tego wątku (szumiące) wycinki fotek."
    To juz bedzie niezly "szum informacyjny..."

    Mosad: a monitor, to masz sprawny?
    seek & destroy
    Tyle masz talentu, ile zdolasz go udzwignac...

  5. #5

    Domyślnie

    Dla jakiego aparatu, przy jakiej wartości czasu oraz ISO prócz czerni zaczyna być widać na obrzeżu/w rogu matrycy jakiś regularny szum (nie są to pojedyncze piksele, ale ich grupa). Czy jest on wyraźny, jaki ma kolor oraz w którym miejscu się znajduje?
    Naswietlam, naswietlam i nie widze zadnego zabarwienia

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 790

    Domyślnie

    był przytoczony w jakims wątku o d80 link gdzie były obok siebie klatki z d70 i d80.
    nawet wtedy napisałem, że widac, że swiatłomierze inaczej działają (tzn. automatyka body proponuje inne naświetlenie tego samego kadru)
    wyglądało na to, że d80 nie broni tak uparcie nie przeswietlenia swiateł.
    we wsztystkich sytuacjach d80 dawał lepsze wyniki
    choc mozna z tym polemizowac - bo da lepsze jpg, nie trzeba tak az obrabiać, ale pozwala na przepalenie świateł.
    kto inny moze wolec wyciągac to z niedoświetlonego nef

    [ Dodano: Sro 06 Wrz, 06 01:01 ]
    znalazłem:
    http://computers.livedoor.com/series...d=46808&page=3
    i page=4 page=5
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mOSAd
    Cytat Zamieszczone przez dzyniol
    Chłopie, to ty masz już D80 i nie wrzucasz sampli ?!!!! Zlinczują cię.
    Nie mam jeszcze karty pamięci, zatem mam wymówkę
    To, że się tak wyrażę, w co Ty te szumy łapiesz i na czym je oglądasz? Aaa... chyba można odrazu do kompa po kablu (nie jestem pewien -nie pamiętam jak to jest w moim D50, bo kabel daaawno temu pożyczyłem i nie używam)... no to ię nie dziwię, że szumy testujesz -pewnie cały pokój w zasięgu kabla już obcykałeś, co? :P hehe...

  8. #8

    Domyślnie

    Sprawa jest prosta - szumy widać na wyświetlaczu LCD aparatu, nawet nie trzeba powiększać (oglądane w powiększeniu dementują czyjeś sugestie o błędnym wyświetlaczu, monitorze itp.) - zresztą pisałem to w pierwszym poście, widać niektórzy mają problemy ze zrozumieniem treści pisanej. Można to robić bez karty w D80, bo body umożliwia robienie fotek bez karty w trybie "Demo" i pamięta ostatnie fotki, aż do zapełnienia bufora wewnętrznej pamięci lub też do wyłączenia pomiaru i odczekania jakiegoś tam czasu po ostatnim działaniu użytkownika.

    Co do naświetlania - Jacku_Z, tu nie chodzi o obronę na siłę przed prześwietleniem. Tu chodzi o ewidentne błędy - D70 często nie zbliża się nawet na histogramie do granicy prześwietlenia. Z tego co pamiętam to ustalenie parametrów ekspozycji robione jest w oparciu o bazę danych, w której wyszukiwane jest podonie naswietlone zdjęcie i w ten sposób określana ekspozycja (może gdzies jakieś uśrednianie z podobnych motywów). Jeśli czujniki pomiaru światła są niedokładne lub też dane w bazie niezbyt dokładnie pasujące do informacji zebranych z pomiaru, to wtedy D70 się myli. W moim przypadku zdarza mu się to zdecydowanie zbyt często, niezależnie od trybu pomiaru. Pomiar z lampą też mi się nie podoba i zaryzykowałbym stwierdzenie, że to kompletna porażka. Albo zatem coś jest nie tak w moim modelu (wymaga jakiejś regulacji lub czyszczenia), albo (co sugerują inne posty) jest też podobnie u innych. Kwestia wyczulenia i "pedanterii" - jednym nie przeszkadzają prześwietlone zdjęcia, inni ogólną szarzyznę zwalą na monitor kompa, lub też podniosą na nim lub na fotce kontrast, pomachają krzywymi i będzie w miarę ok.
    Patrząc na fotki pod linkiem, wygląda na to, że w większości przypadków D70 naświetlał o działkę ciemniej. Może sam niedługo wykonam podobny test i dam znać jak jest u mnie.

    Uff, ale wielki off-topic się zrobił.

    admin - a możesz podać jakie body, maksymalny czas i ISO? pewnie D200?

  9. #9

    Domyślnie

    mam podobną sytuację .. zawsze sprawdzam tak sprzęt dla siebie ... sprawdzałem w ten sposób D50 (iso 1600, 30 sek) i nic takiego nie było - idealnie czarna matryca! ani jednego czerwonego punkciku, brak przebarwień (jasniejszych na górze zdjecia).

    Odebralem swojego D80 wczoraj ok 13 ... po pracy sprawdzalem go ... i ok 20 bardzo mnie zdziwil wlasnie ten test ... ze sa czerwone pixele ( po lewej stronie zdjecia, ale nie na skraju, tylko troszke glebiej; oraz dodatkowo pojedyncze w roznych miejscach ... troche tego jest) Wiem, ze sa to teoretyczne ustawienia i w praktyce zapewne nigdy ich nie uzyje ... ale .. wlasnie, wedlug mnie tak jest najlepiej sprawdzic matryce ... w D50 byla idealnie czarna wszedzie, bez czerwonych (lub zielonkawych) pixeli ... bez przebarwienia na gorze ...

    Rozmawialem ze Slawkiem - w D80 jest calkowicie inna matryca i tak nie nalezy sprawdzac jej ... konsultowal sie z fachowcami ... tego tak nie mozna sprawdzac!

    Uspokoilem sie ...

    Co prawda u mnie nie wystepuje "regularny szum" tylko pojedyncze pixele (czerwone i zielonkawe) - troszke inny objaw, ale mysle ze nalezy o tym napisac ...

    w takim razie - jak sprawdzic matryce? z mojej wiedzy wynikalo ze wlasnie w ten sposob (jak zauwazylem inni takze tak testuja ...) - w D80 jest 10Mp nie 6Mp ... wiec jak sprawdzic dokladnie matryce? jak sprawdzic czy nie ma martwych pixeli lub "hot" pixeli? moze ktos moze opisac procedure testowa ...
    D90 T28-75 | N85f1.8 | SB-900

  10. #10

    Domyślnie

    Po przeprowadzeniu powyższego testu nie wiem czy jest on poprawny czy tez nie, ale wyniki można zobaczyć (dla mojego body) tutaj:

    http://erie-design.x-net.gliwice.pl/~D80/DSC_0009.JPG - ISO 3200
    http://erie-design.x-net.gliwice.pl/~D80/DSC_0010.JPG - ISO 1600

    trochę tych czerwonych punkcików jest, ale niezbyt mi przeszkadzają w fotografowaniu
    bardziej przeszkadza mi notoryczne niedoświetlanie o ok. 0.7 EV ale nie jestem pewien czy to jest moja wina czy aparatu

    dla zainteresowanych zrobiłem również test czułości ISO 1600 i ISO 400 (z którego docelowo maksymalnie chcę korzystać)

    http://erie-design.x-net.gliwice.pl/~D80/DSC_0011.JPG - ISO 1600
    http://erie-design.x-net.gliwice.pl/...1_filtered.JPG - ISO 1600 + noise ninja
    http://erie-design.x-net.gliwice.pl/~D80/DSC_0012.JPG - ISO 400

    pozdrawiam
    Erie
    szkoda, że to już nie to samo forum...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •