Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2005
    Miasto
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    34

    Domyślnie Nikkor 105 DC 2.0 czy Nikkor AF-S 105mm f/2.8 IF-ED VR micro

    noszę się z zamiarem kupna obiektywu o takiej ogniskowej - 105 mm, i zastanawiam sie który wybrać:
    - Nikkor 105 DC 2.0,
    - Nikkor AF-S 105mm f/2.8 IF-ED VR micro
    ma ktoś jakieś porady, może doświadczenie z tymi obiektywami?
    w necie nie znalazłem jakiegoś sensownego porównania
    proszę o wskazówki
    ###

  2. #2

    Domyślnie

    Może zastanów się co chcesz fotografować? Bo przeznaczenie tych szkieł jest raczej inne.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak wyżej. Ogniskowa ta sama, ale obiektywy generalnie zupełnie do różnych zastosowań:
    1. Nikkor AF-S 105mm f/2.8 IF-ED VR micro - jak sama nazwa wskazuje do fotografii macro
    2. Nikkor 105 DC 2.0 - obiektyw zdecydowanie portretowy i w tym przypadku bardziej pod matrycę FX, choć można również stosować z matrycą DX.
    Tak więc pytanie nie tylko co chcemy fotografować, ale czym i jaki efekt chcemy uzyskać.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2005
    Miasto
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    34

    Domyślnie

    no raczej myślałem o portrecie, sugerowałem się długością ogniskowej - rozumiem że do tego typu pracy służy bardziej ten 105 DC, ale czy ten 105 VR nie może służyć jako obiektyw portretowy a do tego również w zastosowaniach macro??
    ###

  5. #5

    Domyślnie

    Jest jeszcze zeiss 105/2. Jasny, super ostry a do tego powiększenie 1:2

  6. #6

    Domyślnie

    Zeiss to jest .... ale 100mm i warto go wziąć pod uwagę podczas takich rozważań.

  7. #7

    Domyślnie

    Zeiss jest nie 105 tylko 100 mimo całej sympatii do Zeiss'a uważam jego cenę za astronomiczną ok 5000zł za szkło manualne i do tego macro tylko z 1:2 to trochę wtopa - dla porównania nikkor wymieniony w tym wątku ma 1:1 co uważam za dużą przewagę (+ połowę tańszy)
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chomicz Zobacz posta
    no raczej myślałem o portrecie, sugerowałem się długością ogniskowej - rozumiem że do tego typu pracy służy bardziej ten 105 DC, ale czy ten 105 VR nie może służyć jako obiektyw portretowy a do tego również w zastosowaniach macro??
    Do portetu zwierząt i owszem Będziesz mógł policzyć każdy włos fotografowanego sierściucha. W przypadku portetów osób ostrość tego obiektywu może być raczej minusem, ale to juz zależy... Mocno szczegółowe i kontrastowe portrety starszych osób sprawdza się świetnie ale to chyba jedyne zastosowanie tego słoika do portretu jakie przychodzi mi do głowy.
    Generalnie do portretu wybierałbym jednak 105/2.0DC.
    Ostatnio edytowane przez BlackRoger ; 15-03-2009 o 23:46
    Nikon Z6 II, Nikkor Z 50mm/1,8 S, Leofoto Ranger LS-254C + LH-30

  9. #9

    Domyślnie

    Niestety 105 DC nie należy ani do szkieł o niskim kontraście, ani o niskiej rozdzielczości, więc powyższe wnioskowanie jakoś niespecjalnie do mnie trafia.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez glenio Zobacz posta
    Niestety 105 DC nie należy ani do szkieł o niskim kontraście, ani o niskiej rozdzielczości, więc powyższe wnioskowanie jakoś niespecjalnie do mnie trafia.
    W sumie tak, to szkło jest klasą samą w sobie. Jednak porównując do 105'tki VR makro różnica w tych parametrach będzie widoczna.
    Nikon Z6 II, Nikkor Z 50mm/1,8 S, Leofoto Ranger LS-254C + LH-30

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •