Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Nikon FA

  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Darek72 Zobacz posta
    Co do obiektywów G to prawidłowa współpraca FA z nimi nie będzie możliwa - kazde wyzwolenie migawki będzie przymykało taki obiektyw do max liczby przysłony np 22, 32 w zależnosci od szkła. FA do prawidłowej pracy pomiaru swiatła potrzebuje szkła z pierścieniem przysłon w systemie AI lub AIS - ponieważ wymiana info szkło-body odbywa sie tylko poprzez dzwigienki, ktore są zlokalizawne przy bagnecie.
    Darku, podpinałeś szkła G do FA ustawionego na program P? Przymykał przysłonę maksymalnie przy wyzwoleniu migawki?

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtek_em Zobacz posta
    A puszkę narazie mam do wzięcia za 715, warto? (z braków podobno tylko gąbka na której zatrzymuje się lusterko do wymiany) reszta ok
    trochę drogawo. Ja za swojego zapłaciłem jakieś 300 ~ 400 PLN, w tej chwili jest też na Allegro za 500
    http://allegro.pl/item577019043_nikon_fa.html

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    Darku, podpinałeś szkła G do FA ustawionego na program P? Przymykał przysłonę maksymalnie przy wyzwoleniu migawki?
    Swego czasu robiłem to z F90 i o ile dobrze pamiętam to to w "A" przymykał maksymalnie. W "P" miałem fleksję programu i na tej podstawie mogłem sterować przysłoną.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    trochę drogawo. Ja za swojego zapłaciłem jakieś 300 ~ 400 PLN, w tej chwili jest też na Allegro za 500
    http://allegro.pl/item577019043_nikon_fa.html
    ...i w kategorii "enigmatyczny opis" w marcowej edycji 2009 roku ma szanse znaleźć się na pudle.

    Nie chodzi o to, by kupić jak najtaniej, a jak najlepiej. Nie neguję, że sprzedawany na aukcji sprzęt nie jest sprawny, ale tak opisanego i sfotografowanego w życiu bym nie kupił.

    EDIT:
    Cytat Zamieszczone przez szymony Zobacz posta
    Swego czasu robiłem to z F90 i o ile dobrze pamiętam to to w "A" przymykał maksymalnie. W "P" miałem fleksję programu i na tej podstawie mogłem sterować przysłoną.
    Tak jak i F801s i im podobne. Niestety, nie miałem okazji podpinać szkieł G do FA, ale bazuję na tym, co można wyczytać, choćby tutaj lub tutaj. Zgadza się, to jest bardzo nietypowe zachowanie, ale widać FA "tak ma".
    Ostatnio edytowane przez axer ; 12-03-2009 o 22:40

  5. #15

    Domyślnie

    Małe sprostowanie - mój post o max domykaniu przysłony dotyczyc miał trybów A i M. Co do trybu P i S to Axer ma rację - przysłona jest cały czas otwarta przy wyzwalaniu migawki - tyle tylko, że w P Nikon FA wymaga przymknięcia obiektywu co najmniej do f 11, żeby program działał prawidłowo a w przypadku szkła G nie jest to możliwe ze wzgledu na brak pierścienia przysłon - a co z tego wynika wew lcd pokazuje cały czas komunikat FEE.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    ...Nie neguję, że sprzedawany na aukcji sprzęt nie jest sprawny, ale tak opisanego i sfotografowanego w życiu bym nie kupił.
    podałem to tylko jako przykład, chodzi o cenę.
    Ja też raczej bym się nie zdecydował, chociaż... Jakby ktoś napisał 200 linijek opisu i zamieścił 12 super zdjęć, to jaką można mieć pewność, że np. migawka nie jest w stanie agonalnym? Albo przesuw filmu działa dokładnie? Albo że trzyma czasy?

  7. #17

    Domyślnie

    Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc
    Co do obiektywów G - w sumie nie będę używał, bo poza 17-55 DX (który sam się w tym przypadku wyklucza) mam tylko szkła AF - i właśnie o współpracę z tym typem nikkorów mi chodziło.
    Teraz cena wynosi 620 i właśnie łamię się...ponieważ mam też ze "starych czasów" Pentaxa ME Super + 28mm M42 + 50 pentax + 90 tamrona (ogniskowej Tamiego dokładnie nie pamiętam, bo wszystko od lat leży u Ojca w szafie - od czasów F65), więc na robienie zdjęć w "manualu" dla frajdy w zupełności wystarczy...
    I bądź tu mądry
    S5Pro;D70;G12;AFS 17-55 2.8 DX;AF 35-70D 2.8;AF 50 1.8;AF 85 1.8;AF 80-200 2.8;Kenko 25mm;SB 600
    Pentax ME super;Pentacon 29 2.8;Pentax-M 50 2.0;Tamron 105 2.5

  8. #18

    Domyślnie

    Skoro masz ME Super z optyką to moim zdaniem nie ma sensu kupować jeszcze manualny korpus Nikona. Jak sam stwierdzasz - do zabawy wystarczy. ME Super to świetny aparat.

  9. #19
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Mam FA od dawna. Teraz kupiłem FE2 z winderem MD12. Winder ten powinien współpracować z FA. Nie chce. Ustawiłem krótki czas (taki wymóg) i nic. W instrukcji FA napisali tak:
    Motor Drive MD-12
    The FA also accepts the Motor Drive MD-12 for approx. 2.7 frames per second shooting (at 1/125sec or faster). Comparedwith the MD-15, it takes slightly longer for the shutter to be released after you depress the MD-12's trigger button.

    FE i FA sprawny, winder z FE działa, z FA nie (w FA tryb M, czas 1/500) Jakieś pomysły?

    Właściwie to jest gorzej. Bo FA raz "odpalił", ale potem paliła się cały czas czerwona dioda przy włączniku Windera Off - ON. Była słychać silnik windera jakby chciał kręcić, ale nie kręcił. Odpuściłem, przypiąłem winder do FE2 no i .. nie działa.
    EDIT - winder z FE2 już działa. Z FA robi "klik" i nic dalej.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 11-02-2024 o 15:42
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •