Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Kompakt dla "zawodowców"

    Witam wszystkich serdecznie i mam prośbę i pytanko o kompakty dla zawodowców - czyli osób, które tymi kompaktami będą robiły zdjęcia do gazety. Jednak muszę wyjaśnić, że ci zawodowcy to osoby, które absolutnie nie mają pojęcia o fotografii. Mają dostać aparat do reki, pójść na zebranie wiejskie i sfotografować ludzi którzy tam siedzą. Oczekuje się tylko, by zdjęcie było wyraźne, a osoby dobrze rozpoznawalne. Takie elementy jak: rozpiętość tonalna, balans bieli, wysoka rozdzielczość, nagrywanie dźwięku absolutnie nie mają znaczenia.
    Wymagania to:
    Wskazana mała rozdzielczość matrycy (nawet 3 - 4 mln pikseli wystarczy). Zdjęcia i tak są zmniejszane do 800 pikseli więc milionów nie potrzebuję.
    Dobra lub bardzo dobra (jak na kompakty) jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych: świetlice, klasy, sklepy, hale itp.
    Wskazane małe szumy.
    Zoom optyczny przynajmniej 4 razy.
    W miarę szeroki kąt 28-30mm z małego obrazka.
    W miarę szybka praca.
    Stabilizacja matrycy lub optyki (w celu uniknięcia nieostrych zdjęć).
    Raczej mały lub średni (nie wielkości małej lustrzanki)
    Niska cena 500-700zł.
    Podaję to wszystko, gdyż przynoszone przez "fotoreporterów" zdjęcia, robione starymi kompaktami, są tak kiepskie, że w gazecie twarze osób fotografowanych są niemal nierozpoznawalne, z gigantycznym ziarnem i często poruszone.
    Lustrzanki nie chcę, gdyż owi "fotoreporterzy" to często stażyści czy praktykanci ze średnich szkół lub uczelni. Notorycznie się im zdarza coś zepsuć lub rozbić. Poza tym, ma to być małe, by mogli włożyć do torebki.
    Jakie modele możecie zaproponować?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez terenowiec Zobacz posta
    kompakty dla zawodowców - czyli osób, które tymi kompaktami będą robiły zdjęcia do gazety. Jednak muszę wyjaśnić, że ci zawodowcy to osoby, które absolutnie nie mają pojęcia o fotografii
    Coś mi się tu nie zgadza, poza tym, jeżeli ktoś nie ma pojęcia o fotografii to i Nikosiem D3 zrobi zdjęcia do d...y
    Zdjęcie robi właśnie fotograf, a sprzęt w drugiej kolejności...takie jest moje zdanie
    S5Pro;D70;G12;AFS 17-55 2.8 DX;AF 35-70D 2.8;AF 50 1.8;AF 85 1.8;AF 80-200 2.8;Kenko 25mm;SB 600
    Pentax ME super;Pentacon 29 2.8;Pentax-M 50 2.0;Tamron 105 2.5

  3. #3

    Domyślnie

    Moze Sigma DP1?
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

    D700 + 35 + 85 i po co więcej?

  4. #4

    Domyślnie

    Jakieś sony najlepiej, w miarę używalne wysokie iso i niezła ostrość. Coś z 6 mpx powinno tyle kosztować.
    Ostatnio edytowane przez Jacek Wrzesińsk ; 28-02-2009 o 12:48
    D300s,T17-50,SB-800

  5. #5

    Domyślnie

    Jak znajdziesz gdzie to najlepiej:

    Fuji f31
    Fuji S6500fd

    Rewelacyjna jakość obrazu, użyteczne wysokie iso (przyda się w czasem dość ciemnych pomieszczeniach, nie zrobi się cholerna kasza jak w innych kompaktach), obydwa po 6mpxli (ta sama, genialna matryca).

  6. #6

    Domyślnie

    albo O! lepiej! Stary Olynpus C4000, C5050. W czasach, kidy dslr był czymś abstrakcyjnie drogim, w Gazecie Łapskej, gdzie pracowałem przez 2 lata (prasa lokalna) uzywano tcyh dwóch modeli, sprawdzały się swietnie, zrobiono nimi wiele dobrych zdjec. 400 ISO miały duzo lepsze niż wiele obecnie sprzedawanych kompaktów, a C5050 z obiektywem F/1,8 pozwala robić zdjęcia bez lampy błskowej w nawet w umiarkowanie złych warunkach oświetleniowych, do tgo potrzeba jednak troche wiedzy. Tak, wiedzy. Bez WIEDZY to żadym aparatem nie zrobi się dobrego zdjęcia.
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

    D700 + 35 + 85 i po co więcej?

  7. #7

    Domyślnie

    Też dobrze pomyślane - świetne aparaty z bdb optyką. C5060 ma nawet wide zoom czyli 28mm.
    C4000 to już był taki bardziej marketowy aparat, lepsza seria to CX0X0 (C8080 król tej rodziny ).
    Moża w dzisiejszych czasach kupić za grosze. Gorzej z kartami pamięci... Smartmedie są cholernie drogie i do dostania na allegro. 128mb kosztuje ok 100zł i z 3,3mpxla wchodzi tam jakieś 160zdjęć w najwyższej jakości JPG.

    Sam w tamtych czasach (2001-2004) pstrykalem C3030, którego mam do tej pory i naprawdę porządny sprzęt. Teraz będzie zdewastowny pod IR

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez terenowiec Zobacz posta
    Wymagania to:
    Wskazana mała rozdzielczość matrycy (nawet 3 - 4 mln pikseli wystarczy). Zdjęcia i tak są zmniejszane do 800 pikseli więc milionów nie potrzebuję.
    Dobra lub bardzo dobra (jak na kompakty) jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych: świetlice, klasy, sklepy, hale itp.
    Wskazane małe szumy.
    Zoom optyczny przynajmniej 4 razy.
    W miarę szeroki kąt 28-30mm z małego obrazka.
    W miarę szybka praca.
    Stabilizacja matrycy lub optyki (w celu uniknięcia nieostrych zdjęć).
    Raczej mały lub średni (nie wielkości małej lustrzanki)
    Niska cena 500-700zł.

    stary, takich cudów to nawet w erze nie ma
    olympus c4000 to świetny aparat ale ani on szybki, ani nie ma stabilizacji. Oly 8080 do małych nie należy, stabilizacji również nie ma, szybkości również. Za 700zł w życiu go nie kupisz. Miałem oba.
    Sigma dp1 to aparat, który kosztuje prawie 2tysiące a zooma nie ma wcale
    Z takimi parametrami i wymaganiami dołóż jeszcze tysiąc złotych i bierz Panosonica Lumixa LX-3 - spełnia wszystkie w.w. wymagania z nawiązką - choć na szybką pracę jak w lustrach nie licz w żadnym kompakcie...
    ... na nic sprzętu kupa gdy fotograf (_._) ...

  9. #9

    Domyślnie

    Myślę, że i coś tańszego niż Panas LX-3 się znajdzie. Przy opisie używałem specjalnie określeń "w miarę" i "jak na kompakt", gdyż absolutnie cudów po sprzęcie za parę stówek nie oczekuję. Dziś częściowo pracujemy starym 8 letnim Casio bodajże Q8 (nie pamiętam, bo go nie mam pod ręką). I mimo braku stabilizacji, przestarzałej w stosunku do dzisiejszych aparatów technologii, tylko 1,3 mpix, daje świetną jakość jak na nasze potrzeby. Niestety, ząb czasu i ludzie to i owo mu oberwali, i ciągnie ostatkiem zawiasów. Dziś za sprawny egzemplarz nikt by nie dał nawet 150 zł. Stad też myślę, że jest przynajmniej kilka aparatów za 500 - 700 zł, które większość przyjętych założeń mają lepszych i dają lepszy wynik końcowy, czyli zdjęcie.
    A że na co dzień mam do czynienia z lustrzankami, to temat aktualnych na rynku kompaktów jest mi wielce obcy.

  10. #10

    Domyślnie

    Ktos ma Panosonica Lumixa LX-3 ? U mnie w koncu sie pokazal, cena szalona ale to mnie tak bardzo nie przeraza tylko ta powolnosc, czlowiek przyzwyczail sie do szybkosci
    Prosil bym o jakies pochlebstwa na temat tego kompakta urzytkownikow.
    D700,D200, F100, F, F2, F3, EL, FE2, Nikkormat FT2, Nicca Tower, Canon A1, F1, FTb, Olympus E1, OM1, OM10, Kodak 35, Pentax SP2, ME, Ricoh KR, 500G, Fuji i ZenitE

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •