Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42
  1. #1

    Domyślnie Budowa głowicy panoramicznej

    Wyjazd na plener w Karkonosze poddał mi myśl nabycia głowicy panoramicznej, lecz po analizie kosztów doszedłem do wniosku, aby zrobić głowicę we własnym zakresie. Celem takiej głowicy jest dokładne ustawienie obiektywu tak, aby punkt nodalny przebiegał przez oś obrotową statywu.

    W pierwszej kolejności sprawdziłem, czy śruba mocowania aparatu na głowicy wypada w osi obrotu, okazało się, że jednak nie. Ustaliłem, gdzie jest dokładny środek i zaznaczyłem go.
    Sprawdzać w każdym położeniu głowicy.

    Punkt nodalny najczęściej jest w miejscu przysłony obiektywu; w moim przypadku (obiektyw N 17-55) przybrałem wartość 70 do 80 mm od śruby mocowania na aparacie(D300) do przysłony. Mimo usilnych poszukiwań, nie znalazłem dokładnej wartości technicznej. Wartość ta jest zmienna, w zależności od ogniskowej na jaką jest nastawiony obiektyw. Ja będę wykorzystywał ogniskowe w zakresie 35 do 55 mm.

    Głowicę wykonałem z płaskownika twardego aluminium grubości 4 mm i szerokości 4 cm.
    Waga całego zestawu 203 g.

    Po wykonaniu poszczególnych elementów, jeszcze raz ustawiłem punkt obrotu w osi statywu i ten punkt zaznaczyłem - będzie to punkt nodalny. Z uwagi na brak odpowiedniego gwintownika, wykorzystałem do mocowania aparatu śrubę z płytki mocującej statywu, a tam zastosowałem zwykłą śrubę metryczną. W miejscu łączenia się poszczególnych elementów wykonałem otwory owalne, co pozwoli na regulację w każdą stronę.
    Aby była możliwość dużej regulacji w długości, dodałem jeszcze jeden otwór mocowania do płytki głowicy, jednocześnie zaznaczając następny punkt obrotu dla tego otworu.
    Na płaskowniku, do którego przykręcamy aparat, przykleiłem specjalna, miękką podkładkę, aby nie rysować aparatu - jednocześnie zapobiega to ześlizgiwaniu się aparatu po dokręceniu śruby.












    Pierwsze wrażenie, aparat trzyma się bardzo stabilnie. Jak będzie trochę pogody i czasu wolnego sprawdzę całość w terenie.
    Przepraszam za jakość fotek, robione małpką w trakcie montażu.
    Pozdrawiam
    Wojtek
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  2. #2

    Domyślnie

    Chylę czoła przed ludźmi, którzy mają pomysł, tworzą projekt i go wdrażają w czyn.
    Wojteksw kawał dobrej roboty. Może nie wygląda to efektownie, ale najważniejsze, aby było efektywne, więc daj znać jak poszło.

    Do tek pory robiłem panoramy hybrydą na zwykłej głowicy 3D i wszystko byłoby dobrze, gdyby czasami nie pojawiały się w kadrze gałęzie drzew.
    Po składaniu zawsze otrzymywałem z jednej gałęzi dwie gałęzie i mam nadzieję, że to tylko wina nieposzanowania punktu nodalnego.
    Do lustrzanki jednak będę musiał dostroić swój zestaw, aby uniknąć takich wpadek.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez S_Beast Zobacz posta
    Chylę czoła przed ludźmi, którzy mają pomysł, tworzą projekt i go wdrażają w czyn.
    Wojteksw kawał dobrej roboty. Może nie wygląda to efektownie, ale najważniejsze, aby było efektywne, więc daj znać jak poszło.
    Myślę podobnie, więc pozwolisz, że podpiszę się pod Twoim tekstem.
    Pozdrawiam M
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 23-03-2009 o 00:38 Powód: znacznik

  4. #4

    Domyślnie

    Wojteksw - świetny projekt, szkoda tylko że nie masz śruby do aparatu a nie lepiej było użyć jakiegoś normalnego kątownika ? patrząc na tą konstrukcję boję się że z czasem to aluminium mogło by się odginać w lewo lub prawo... czy dobrze widze ze ten zestaw ma punkt nodalny mniejwięcej na przełączniku trybu pracy ? bo tak się składa że mam taki sam i oszczędziło by mi to pracy

    ewentualnie myśle że fajnie by było takie coś wyposażyć w szybkozłączkę... tylko widział ktoś jakieś tanie ?
    chodzi mi o coś typu: http://www.allegro.pl/item592502461_...terem_323.html
    Ostatnio edytowane przez wacki4 ; 24-03-2009 o 17:56
    trochę złomu w dużym plecaczku.

  5. #5

    Domyślnie

    O stabilność płaskownika nie ma obawy, jest to tak twarde aluminium, że bałem się złamania przy wyginaniu. Punkt nodalny wychodzi na przełączniku trybu pracy, brałem pod uwagę ogniskową 50 - 55mm. Dokładnie nie mogłem ustalić, bo nie mam informacji technicznych budowy obiektywu. Odległość przysłony od kołnierza bagnetu wynosi 45 mm (będzie zmiana tej wartości przy zmianie ogniskowej)

    Zastanawiałem się nad wykorzystaniem sanek do makro dostępnych w Foto-tip, wtedy miałbym precyzyjną regulację dla każdego obiektywu. Szybkozłączkę zastosowałem do statywu Slik, bo taki mam.
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  6. #6

    Domyślnie

    Wojteksw - a mniej więcej nie wiesz jak zmienia się punkt nodalny w stosunku do ogniskowych? są to tak 'ogromne' różnice ?

    a o złączkę chodziło mi aby zrobić osobną w samym uchwycie - ułatwiło by to czasem szybkie zdjęcie aparatu i ustrzelenie czegoś ciekawego
    trochę złomu w dużym plecaczku.

  7. #7

    Domyślnie

    Brak mi jest dokładnych danych w jakim zakresie następuje przesunięcie przysłony w zależności od ogniskowej. Ja uznałem, że przysłona na ogniskowej 50 mm jest w odległości 45 mm od kołnierza bagnetu. Miał ktoś na forum do sprzedania uszkodzony taki obiektyw, to może dowiemy się dokładnych odległości. Niestety nie wiem kto kupił. Faktycznie złączka przy aparacie ułatwiłaby pracę.
    Przekrój mojego obiektywu N 17-55
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wacki4 Zobacz posta
    a o złączkę chodziło mi aby zrobić osobną w samym uchwycie - ułatwiło by to czasem szybkie zdjęcie aparatu i ustrzelenie czegoś ciekawego
    a może coś jak to:
    http://www.kirkphoto.com/lbracketsn.html
    Pozdr. Darek
    D200|F70D|Naf-s:12-24/4,50/1.4|To:20-35/3.5-4.5,28-70/2.6-2.8,100/2.8|Zenitar16/2.8|SB-900/600|SlikPro700DX

  9. #9

    Domyślnie

    Korzystając z tego urządzenia oś obrotu nie będzie w punkcie nodal.
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  10. #10

    Domyślnie

    oczywiście że nie... ale chodziło mi raczej o ilustację sugestii wacki'ego
    Pozdr. Darek
    D200|F70D|Naf-s:12-24/4,50/1.4|To:20-35/3.5-4.5,28-70/2.6-2.8,100/2.8|Zenitar16/2.8|SB-900/600|SlikPro700DX

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •