Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 42
  1. #21
    minaq
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez darsedz Zobacz posta
    [..] podkładki w przegubie pozwalają "dostosować" uchwyt do różnych modeli aparatów. [..]
    Zamiast podkładek można by wyciąć szynę (zamiast pojedynczego otworu) w płaskowniku w miejscu mocowania ze statywem (aby można było go zacisnąć w "dowolnym miejscu" na statywie).

    Dzięki za fotki darsedz - tego mi trzeba, biorę się za robotę...

    @andso
    Niestety na stronie nie ma ustawień dla mojego modelu, ale wystarczy mi prosty test ze strony dgrin.smugmug.com aby wyznaczyć nodal.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez minaq Zobacz posta
    Zamiast podkładek można by wyciąć szynę (zamiast pojedynczego otworu) w płaskowniku w miejscu mocowania ze statywem (aby można było go zacisnąć w "dowolnym miejscu" na statywie).
    Oczywiście, ze można - ale trzeba pamiętać o tym ze pewien dystans musi i tak być zachowany - łeb śruby do mocowania aparatu i tak trochę zajmuje tego miejsca a musi tam przejść (np do fotek w pionie) - więc jakiś dystans będzie i tak potrzebny. A podkładki dają ta pewność, że zawsze obiektyw będzie w osi, rowek to dodatkowa robota i nie zawsze te same mocowanie aparatu.

    Trzeba pamiętać jeszcze o jednym - tutaj obrót jest na głowicy statywu, jeśli płytka statywu pozwala obracać uchwyt to nie ma problemu z poziomowaniem konstrukcji - mam Slika 700 i on taką płytkę okrągłą posiada (na tym zdjeciu statyw jest akurat lipny). W przypadku obrotu na kolumnie - przy krzywym podłożu i koloumie poza pionem - bęa problemy z "falowaniem panoramy"...
    Pozdr. Darek
    D200|F70D|Naf-s:12-24/4,50/1.4|To:20-35/3.5-4.5,28-70/2.6-2.8,100/2.8|Zenitar16/2.8|SB-900/600|SlikPro700DX

  3. #23

    Domyślnie

    Dla tych co lubią zrobić coś sami:

    D700,D700, 14,16,35,35,50,55,85,70-200 2xSB900 4xYN460II, YN568

  4. #24

    Domyślnie

    Budziko, wspaniała robota. Ja moją głowicę będę testował w Karkonoszach.
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wojteksw Zobacz posta
    Budziko, wspaniała robota.
    To nie moja robota oczywiście, nie pisz tak Znalezione w sieci.
    Swoja robiłem na właśnie tym przykładzie. Nie mam dostępu do laserowej wycinarki więc mam wywiercone otwory dla 2 obiektywów. Jak zarobię na samyanga 8mm dorobie trzecią dziurę
    Wróce do domu to pokaże Wam moją głowicę "made in home"
    D700,D700, 14,16,35,35,50,55,85,70-200 2xSB900 4xYN460II, YN568

  6. #26

    Domyślnie

    Dorobiłem się Samyanga, zamieniłem wywiercone otwory na wyfrezowany podłużny otwór.
    Głowica domowej roboty:

    Tak mam ustawiony nodal Point, oś obrotu około 5 mm przed złotym pierścieniem.
    D700,D700, 14,16,35,35,50,55,85,70-200 2xSB900 4xYN460II, YN568

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Budziko Zobacz posta
    Dorobiłem się Samyanga, zamieniłem wywiercone otwory na wyfrezowany podłużny otwór.
    Głowica domowej roboty:

    Tak mam ustawiony nodal Point, oś obrotu około 5 mm przed złotym pierścieniem.
    Myślę, że wielu byłoby wdzięcznych, gdybyś podał dokładne wymiary wszystkich elementów Twojej głowicy.
    Nie potrzeba wtedy wyważać otwartych drzwi

  8. #28

    Domyślnie

    Ja zaprojektowałem i wykonałem taka oto głowice. Ma możliwość dowolnych ustawień w każdej płaszczyźnie tak więc jest kompatybilna z każdym szkiełkiem.
    pozdrawiam
    mirek
    1
    2
    3
    Nikon D300

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jurekb Zobacz posta
    Myślę, że wielu byłoby wdzięcznych, gdybyś podał dokładne wymiary wszystkich elementów Twojej głowicy.
    Nie potrzeba wtedy wyważać otwartych drzwi
    Body moje jest innych wymiarów niż np d300.
    Dodatkowa kwestia to jakie szkło posiadasz, ja z fishem mam dość przysunięty aparat do osi statywu.
    Generalnie: górny poziomy element starczał od śruby w aparacie do przedniej soczewki; jest to po prostu kawałem płaskiej blachy. Wiadomo, że zrobimy go trochę dłuższy, aby był na różne szkła. Otwór wyfrezowany umożliwia ustawienia punktu nodalnego dla różnych szkieł.
    Drugi element jest w kształcie litery L, pionowe ramię takiej długosci aby aparat wlazł w pozycji pionowej (fotografowanie idealnie do góry tzw zenith), natomiast poziome ramię pozwalające zamocować srodek soczewki idealnie na osią obrotu statywu.

    To tyle jeżeli chodzi o budowę dla tych co chcą sami.

    mirektoja czy oś obrotu głowicy w Twoim statywie nie jest w tej samej osi co statyw?
    Ostatnio edytowane przez Budziko ; 06-08-2009 o 08:47
    D700,D700, 14,16,35,35,50,55,85,70-200 2xSB900 4xYN460II, YN568

  10. #30

    Domyślnie

    Linki do stron o głowicach panoramicznych wykonanych w domu:
    Bardzo ciekawa głowica, dość skomplikowana w budowie
    http://www.chem.uky.edu/xray/people/.../panohead.html
    Wersja drewniana:
    http://photography-on-the.net/forum/...d.php?t=526921
    Tutaj schemat Manfrotto 300:
    D700,D700, 14,16,35,35,50,55,85,70-200 2xSB900 4xYN460II, YN568

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •