Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Złoty środek na zdjęcia w nocy.

    Witam, lustrzanki używam dopiero kilka miesięcy, ciągle się jej ucząc..
    Najgorzej jest mi opanować zdjęcia w nocy i stąd moje pytanie:
    Czy istnieje jakiś złoty środek by fotografia nocna, głównie poruszających się obiektów nie sprawiała problemów?
    Jak wykonać dostatecznie dobre zdjęcie przy słabym oświetleniu ruszających się rzeczy, ludzi?
    Jak ktoś może coś podpowiedzieć, co i jak ustawić.. to bardzo proszę..
    Moja fotografia to moja rzeczywistosc.. powiew powietrza, ktory mnie inspiruje, nakarmia mnie, ekscytuje, uspokaja mnie i dlatego najlepszy dzien, nie jest tym, gdzie wszystko poszlo dobrze, tylko taki, ktory zostawil piekne wspomnienie w twoim zyciu.

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    159

    Domyślnie

    Zatrzymanie obiektu w kadrze wymaga ustawienia odpowiedniego czasu otwarcia migawki. Obiekt poruszający się równolegle do osi obiektywu można "zamrozić" już przy czasach 1/125. Obiekty prostopadle bądź ukośnie poruszające się w stosunku do osi obiektywu można "zamrozić" przy czasach 1/250 i krótszych. No więc, aby otrzymać takie czasy i zamrozić ruch potrzebujesz dużo światła. W nocy, przy świetle zastanym, raczej nie ma na to szans. Musisz więc używać dodatkowych źródeł światła, które pozwolą Ci uzyskać wyżej wymienione czasy otwarcia migawki.
    mfffdx

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iya Zobacz posta
    Zatrzymanie obiektu w kadrze wymaga ustawienia odpowiedniego czasu otwarcia migawki. Obiekt poruszający się równolegle do osi obiektywu można "zamrozić" już przy czasach 1/125.
    Przy ogniskowej 12 czy 300mm?
    W przypadku samochodu czy psa na spacerze?
    S5Pro, N35/2D, N60/2.8D, N18-105VR, S10-20, SY8, E400
    Dużo metalowych obiektywów z gwintem

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    159

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    Przy ogniskowej 12 czy 300mm?
    W przypadku samochodu czy psa na spacerze?
    Zostało napisane "już przy czasach", więc zważ na to.
    mfffdx

  5. #5

    Domyślnie

    Moim zdaniem problem jest "małorozwiązywalny". Zdjęcia nocne niejako z zasady powodują rozmyte sylwetki szybko poruszających się obiektów. Można podejść do sprawy inaczej - wykorzystaj ruch jako środek wyrazu (smugi świateł samochodów itp - efekty bywają ciekawe). Osobiście zdjęcia nocne robię nie w nocy, ale w ciągu magicznych 20 min po zachodzie słońca. Niebo jest jeszcze granatowe a nie czarne no i plastka światła ciekawa. Trzeba eksperymentować. pozdrawiam
    Piter

  6. #6
    autograf
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iya Zobacz posta
    Zatrzymanie obiektu w kadrze wymaga ustawienia odpowiedniego czasu otwarcia migawki. Obiekt poruszający się równolegle do osi obiektywu można "zamrozić" już przy czasach 1/125. Obiekty prostopadle bądź ukośnie poruszające się w stosunku do osi obiektywu można "zamrozić" przy czasach 1/250 i krótszych. No więc, aby otrzymać takie czasy i zamrozić ruch potrzebujesz dużo światła. W nocy, przy świetle zastanym, raczej nie ma na to szans. Musisz więc używać dodatkowych źródeł światła, które pozwolą Ci uzyskać wyżej wymienione czasy otwarcia migawki.
    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    Przy ogniskowej 12 czy 300mm?
    W przypadku samochodu czy psa na spacerze?
    Czyli innymi słowy iya zamrozi spacerującego psa i pędzący samochód na (adekwatnie) 1/125 i 1/250.

    Coś nie chce mi się wierzyć..

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr.S Zobacz posta
    Moim zdaniem problem jest "małorozwiązywalny". Zdjęcia nocne niejako z zasady powodują rozmyte sylwetki szybko poruszających się obiektów. Można podejść do sprawy inaczej - wykorzystaj ruch jako środek wyrazu (smugi świateł samochodów itp - efekty bywają ciekawe). Osobiście zdjęcia nocne robię nie w nocy, ale w ciągu magicznych 20 min po zachodzie słońca. Niebo jest jeszcze granatowe a nie czarne no i plastka światła ciekawa. Trzeba eksperymentować. pozdrawiam
    Zachody słońca i obiekty nieruchome wychodzą raczej ok. Problem tkwi w scenach dynamicznych, gdzie nie ma się wyboru na czas, np. tuż po zachodzie..
    Chodzi mi np. o marsz ludzi grających na bębnach, klaszczących, śpiewających w nocy.. itp.. właśnie takie sceny jest najtrudniej uchwycić w obiektywie, gdzie problem jest ze światłem, ale to nic.. będę nadal próbować, może mi kiedyś w końcu coś wyjdzie, a przy takiej fotografii nie mam właściwie doświadczenia, dlatego pytam..
    Moja fotografia to moja rzeczywistosc.. powiew powietrza, ktory mnie inspiruje, nakarmia mnie, ekscytuje, uspokaja mnie i dlatego najlepszy dzien, nie jest tym, gdzie wszystko poszlo dobrze, tylko taki, ktory zostawil piekne wspomnienie w twoim zyciu.

  8. #8

    Domyślnie

    Mozna przecie użyć lampy. Niekoniecznie z całą mocą, wystarczy nastawić właściwą dla warunków świetlnych ekspozycję i dopalić lampą na drugą kurtynkę. Ewentualny efekt poruszenia nie powinien przeszkadzać.

  9. #9

    Domyślnie

    Mekano - jak z tym sprzętem co masz w stopce próbujesz, to pojedź trochę z iso do góry i zewnętrzna lampa... sb600/sb800/sb900. i problem się rozwiąże jeśli chodzi oczywiście o takie 'zgromadzenia religijne' o jakich piszesz
    trochę złomu w dużym plecaczku.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wacki4 Zobacz posta
    Mekano - jak z tym sprzętem co masz w stopce próbujesz, to pojedź trochę z iso do góry i zewnętrzna lampa... sb600/sb800/sb900. i problem się rozwiąże jeśli chodzi oczywiście o takie 'zgromadzenia religijne' o jakich piszesz
    No właśnie problem jest z lampą, ta wbudowana to nie wystarcza, więc ostatnio założyłam wątek o wyborze lampy, [Sunpak - Metz] i myślę że jak jakąś kupię to zdecydowanie poprawi to jakość fotek. W te nikkonowe, szkoda mi kasy na nie..
    "zgromadzenia religijne" hehe, chodzi mi o karnawał i różne imprezy podyktowane świętem religijnym, -fakt, gdzie główna zabawa to taniec Flamenco, śpiew i dobre wino.
    Moja fotografia to moja rzeczywistosc.. powiew powietrza, ktory mnie inspiruje, nakarmia mnie, ekscytuje, uspokaja mnie i dlatego najlepszy dzien, nie jest tym, gdzie wszystko poszlo dobrze, tylko taki, ktory zostawil piekne wspomnienie w twoim zyciu.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •