Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1
    Marcin Stawiarz
    Gość

    Domyślnie korekcja ekspozycji

    ostatnio, z powodu takiej a nie innej pogody wiecej czytam, niz robie zdjec, przegladam i przegladam... i zastanawiam sie... no ale do rzeczY!

    chodzi mi o to jak zrobic rownomiernie naswietlone zdjecie, tak zeby niebo bylo niebieskie, chmury ladnie zarysowanen nie bylo przepalen, a jednoczesnie to co znajduje sie pod niebem rowniez bylo ladnie naswietlone z duza iloscia szczegolow.

    mam problemy wlasnie z tym ze gdy robie zdjecie przy -1.0EV to niebo jest ladne, ale u dolu jest ciemno... z drugiej strony gdy ustawie na +0.7 to dol jest piekny ale niebo to jedna wielka biala plama.

    jak sobie z tym radzicie w terenie przy zdjeciach krajobrazow i nie tylko?

    mozna sie bawic w programach graficznych, bo na RAW z tego co wiem mozna ustawiac ekspozycje w zakresie od -2EV do +2EV, no ale ile mozna sie bawic w PSie? bo to tez trzeba umiec odpowiednio dopasowac kilka roznie naswietlonych czesci zdjecia do siebie, a to pochlania sporo czasu.

    czy moze w tym pomoc filtr szary polowkowy? (nigdy nie uzywalem, wiec jakos nie umiem sobie wyobrazic jak on jest skonstruowany, do polowy jest neutralny, a na drugiej polowie przyciemniony o jakas wartosc przeslony?)

    prosze o wyrozumialosc

  2. #2

    Domyślnie

    czy moze w tym pomoc filtr szary polowkowy? (nigdy nie uzywalem, wiec jakos nie umiem sobie wyobrazic jak on jest skonstruowany, do polowy jest neutralny, a na drugiej polowie przyciemniony o jakas wartosc przeslony?)]

    Dokładnie tak jak mówisz.

  3. #3

    Domyślnie

    Jest ich kilka rodzaji zależnie od stopnia"pociemnienia" oraz sposobu przejścia: miękko lub twardo.
    Zeiss (N)Ikon www.grenlandia2010.pl
    Pozdrawiam
    Adam

  4. #4

    Domyślnie Re: korekcja ekspozycji

    Cytat Zamieszczone przez All my life who am i?
    mozna sie bawic w programach graficznych, bo na RAW z tego co wiem mozna ustawiac ekspozycje w zakresie od -2EV do +2EV, no ale ile mozna sie bawic w PSie
    Jest to nie do końca prawda. W rawach (ale i w jpegach) mozna zmieniać ekspozycję, pod jednym warunkiem - że nie ma przepaleń. To co przepalone jest stracone na zawsze.
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  5. #5
    Marcin Stawiarz
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Adams
    Jest ich kilka rodzaji zależnie od stopnia"pociemnienia" oraz sposobu przejścia: miękko lub twardo.
    miekko i twardo... to tez mnie zstanawialo, dobrze ze jest wybor w praktyce bardziej sprawdza sie takie ostre przejscie czy bardziej lagodne?

    moze ktos polecic tego typu filtr o srednicy 77mm (do nikkora 12-24), powiedzmy w granicach do 300 zl?

    [ Dodano: Nie Sty 30, 2005 11:04 pm ]
    Cytat Zamieszczone przez Krakus
    Jest to nie do końca prawda. W rawach (ale i w jpegach) mozna zmieniać ekspozycję, pod jednym warunkiem - że nie ma przepaleń. To co przepalone jest stracone na zawsze.
    rozumiem. czyli z zasady (w moim przypadku, przy mojej niklej wiedzy w tym temacie) w terenie lepiej robic zdjecia niedoswietlone i potem wyciagac szczegoly, lub ratowac sie filtrami...

    dzieki wielkie za odpowiedzi

  6. #6

    Domyślnie

    Jest jeszcze gorzej - musisz doświetlać prawidłowo - tj. maksymalnie naświetlony, ale bez obszarów przepalonych (czyli takich, które mają jasność równą 255). Resztę możesz poprawiać albo w Nikon Capture przez Digital DEE albo gdzie indziej przez krzywe.
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  7. #7

    Domyślnie

    są dwa typy filtrów szarych, a więc i połówkowych:
    szary neutralny (ND) - nie ma zabarwienia...
    szary (grey) - jak nazwa wskazuje, jest szary: i nieco wpływa na kolorystykę...

    przy niebie jasnym z chmurkami na ogół wystarczy ND2 lub szary odpowiednik...
    przy niebie przepalonym lepsiejszy jest ND4 lub odpowiednik...
    w skrajnych przypadkach lub zdjęciach efektowych możesz użyć nawet ND8
    przy niebie wypalonym do białości, albo ciągle szrym raczej postawił bym na połówkowy niebieski w konkretnej gradacji...lub mieszankę kolorów - tu się kłania system cokina
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez All my life who am i?
    miekko i twardo... to tez mnie zstanawialo, dobrze ze jest wybor w praktyce bardziej sprawdza sie takie ostre przejscie czy bardziej lagodne?
    W praktyce bedziesz potrzebował takiego którego akurat nie masz.
    Najlepiej mieć komplet (ach ta kasiora).
    Żeby było śmieszniej stopień przejścia miekko, twardo zalezy równiez po części od stopnia przymknięcia obiektywu.

    Cytat Zamieszczone przez All my life who am i?
    moze ktos polecic tego typu filtr o srednicy 77mm (do nikkora 12-24), powiedzmy w granicach do 300 zl?
    Hmm. W normalnej sytuacji poleciłbym Ci Cokina P. Stykło by ci na holder, pierścień i ze dwa filtry. Ale nie wiem czy nie będzie winetował na krótkim końcu.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  9. #9

    Domyślnie

    cokin P nie winietuje do 82mm...

    przejścia...są trzy rodzaje:
    twarde - ostra ciemna linia
    miękkie soft - linia złagodzona (zwykle grey)
    miękkie - na 1/2 filtr (środkowej)...tylko najlepsze firmy - hitech minimum (najczęściej ND)

    dwa pierwsze produją prawie wszystkie firmy...wystarczy brytjski PPL lub oryginalny cokin, ars colandi (65-110zł)...trzecią wersją znalazłem wyłącznie w ofercie Lee oraz hitecha (120-200zł) - o droższych nie wspominam
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  10. #10

    Domyślnie

    Co do filtrów połówkowych jest pewien ból. Mianowicie zarówno Cokiny jak i PPL'e wprowadzają dodatkowo różowawy zafarb. Jeżeli chodzi o szaraki, proponuję Hitechy. Cena jest ich dość duża ale warte są swojej ceny…

    Cokiny mają dwa rodzaje filtrów -- light gray i dark gray, oba mają dość mocne przejście.
    PPL z tego co się orientuję ma trzy rodzaje, chociaż do końca nie wiem, bo często zmienia się im oferta i filtry. Warto jest porównać oferty obu firm bo niebieska połówka Cokina jest zdecydowanie inna niż PPL'a.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •