Close

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2005
    Miasto
    Skierniewice
    Posty
    34

    Domyślnie makro małych owadów- pytanie o przysłonę i światło

    Jak zrobić fotkę małego owada tak żeby tło było jasne aparatem z 36mm pierścieniem pośrednim a nawet z trzema naraz? Czy można liczyć tylko na łut szczęścia, że w tle akurat jest jakiś liść który daje jasne tło a owad jest akurat ciemny i jak się go naświetli to i tło będzie jasne, czy też trzeba kombinować w studio?

    Nie chodzi mi o takie warunki, że można zrobić na statywie albo, że można bez lampy, albo gdy owad jest duży.

    Przykładowo chcę zrobić w plenerze głowę małej ważki ale tak żeby tło było jasne i zielone a nie czarne. Jak to zrobić? Wg mnie teoretycznie trzeba wcześnie rano wstać, użyć statywu i dać błysk na ostatnią kurtynę. Mam rację? Czy może jakoś inaczej jeszcze. A może jak lampę zdejmę z sanek , wsadzę najakąś szynę z boku i lampą wbudowaną będę tylko tło naświetlał. Choć nie do końca wiem jak to zrobić.


    Niektóre zdjęcia, które oglądam w necie mają takie jaśniutkie tło a przecież widać, że naświetlane lampą. To trudne. Mogę użyć dłuższego czasu naświetlania żeby wpadło światło zastane ale poniżej 1/100 sek. z ręki trudno zrobić ostre zdjęcie. Rozumiem, że należy dać jak najwięcej światła zastanego. No ale w krzaczorach z reguły jest tak ciemno, że to chyba odpada. Czy jest w ogóle na to recepta?
    No i jakiej przysłony używać? Czy używacie przysłon f16 i większych, bo ja sie boję.


    http://www.naturephoto-cz.eu/empis-t...ture-5103.html
    Panczo

  2. #2

    Domyślnie

    1. Ustawiasz aparat na manualną ekspozycję, można ewentualnie niedoswietlić o 1/3, i dopalasz lampą przy zmniejszonej sile błysku. Działa przy względnie nieruchawych obiektach.
    2. Doświetlasz tło drugą lampą o mocno rozproszonym świetle (np. za pomocą http://www.lumiquest.com/products/big-bounce.htm lub przez dyfuzor).
    3. Robisz w słońcu, ale promienie słoneczne puszczasz przez dyfuzor. Ewentualnie dopalasz lampką o znacznie zmniejszonej sile błysku.
    W tych przypadkach trudno o tak super zielone tło, bo zwykle rośliny w tle nie są tak jaskrawo zielone. Podejrzewam, że albo tło jest w niektórych przypadkach ustawiane (trudno to zauważyć, bo znajduje się daleko poza ostrością), względnie nad jaskrawym kolorkiem tła pracuje się w Photoshopie.
    A f16 można używać.
    Ostatnio edytowane przez markB ; 23-01-2009 o 16:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •