Close

Strona 1 z 15 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 141

Wątek: czy warto?

  1. #1

    Domyślnie czy warto?

    Witam. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem analoga. Moje doświadczenia fotograficzne są ubogie, od pol roku fotografuje d60 ale nie wiedzieć czemu widząc analoga bardzo chce go mieć Dlatego mam do Was pytanie: czy warto? Czy jakoś obrazu jest lepsza na filmie? Co jest w tym tradycyjnym filmie (oporcz pelnej klatki, bez cropa) że nadal jest to popularne?
    Może i głupie pytania ale nie znam się na analogowej fotografii, a z drugiej strony coś mi mówi że chciałbym robić 'tradycyjne' zdjęcia.
    Rozglądam się za jakimś nikonem i narazie taki jaki bym chcial znalazłem f80, do tego bym mógł podpiąć 50 1/8 D z d60 więc coś na start bym już miał
    Chciałbym od Was, bardziej doświadczonych się dowiedzieć, co takiego film może mi zaoferować
    Pozdrawiam
    Łukasz

  2. #2

    Domyślnie

    Ogolnie - chyba niepotrzebnie zakladales nowy watek, poszperaj po forum.
    Na poczatek (w moim zyciu fotograficznym) to w analogu byla Cmena 8 nie mylic z 8M (na maly obrazek), a F80 hmmm... automat sam wszystko dobierze, chcesz sie czegos nauczyc czy tylko tak dla "szpanu", sam zadaj sobie to pytanie, jak chcesz sie nauczyc to najwyzszy model aparatu, ktory bym Tobie polecil to Zenith E, a i to tez juz calkiem sporo . Chcesz sie uczyc "tradycyjnej" fotografi ? Skorzystales kiedys z trybu manual w swoim aparacie ?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Sentiel ; 23-01-2009 o 01:41 Powód: ech te literowki :(

  3. #3

    Domyślnie

    fotografuje tylko w manualu chyba że założe 50 f1.8 to korzystam z trybów priorytetu przeslony/czasu zeby w wizjerze mieć dalmierz bo niestety w M dalmierza nie uświadcze automatu nie tykam już, bo to głupek chociaż bywa ze ja jeszcze wiekszy od niego

  4. #4

    Domyślnie

    No prosze wiec jednak nauka nie snobizm , jednak zastanawiam sie czy warto ? Jakosc miala wartosc przy wlasnorecznej obrobce, teraz laby tak potrafia skopac film ze "klakajcie narody" , nie mniej podtrzymuje wczesniejsza wypowiedz Zenith E, no dobra zmiekne Zenith TTL lub lepiej Practica BTL, ale to perelka i zapewne niedostepna, sam zaluje ze ja sprzedalem . A jak mowisz o F80 to szukaj wersji F80s zapisuje parametry naswietlania miedzy klatkami filmu

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Jakosc miala wartosc przy wlasnorecznej obrobce, teraz laby tak potrafia skopac film ze "klakajcie narody"
    słyszałem o tym problemie dlatego zastanawiam się czy ulec pokusie i wejśc w to, czy lepiej dozbierać na coś lepszego w cyfrze. Teraz mam d60, marzy mi się żeby ją sprzedać z kitem i Sigma 70-300, kupic body d80, przemeczyć się chwile tylko na samej 50-tce i w wakacje kupić np Tamron 17-50 albo tamrona 10-24.
    nie mniej podtrzymuje wczesniejsza wypowiedz Zenith E, no dobra zmiekne Zenith TTL lub lepiej Practica BTL
    Co w tycj zenithach jest takiego cudownego że do dzis się je tak wychwala?

  6. #6
    Gaduła Awatar cypherdid
    Dołączył
    04 2006
    Miasto
    bydgoszcz/gdańsk/warszawa
    Posty
    1 141

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzyzne Zobacz posta
    Co w tycj zenithach jest takiego cudownego że do dzis się je tak wychwala?

    Polacy to sentymentalny naród. Zenith był dla wielu pierwszą lustrzanką, więc gdzieś tam wspomnienia o pierwszych zdjęciach lustrem wynoszą te radzieckie konstrukcje na pietestał.

    Co do Twojego dylematu nt. kupna analogowego aparatu, to jasne!!!...Nikon D80 dorwać można za niewielkie pieniądze ~~300~~400PLN. Jeśli martwisz się o skopanie negatywu - to fotografuj na slajdach...Jesteś z Poznania - to duże miasto i na pewno jest kilka solidnych Labów...
    A dla troszkie oryginalniejszych zdjęć możesz pobawić się w crossowanie slajdu/negatywu...Bardzo fajne efekty wychodzą...Na pewno trochę się tym można pobawić.
    F80 to bardzo fajne lustro - sam się nad nim zastanawiałem jakiś czas temu...Ale że bardzo dużo jak na dzisiejsze czasy focę analogiem - to wybrałem półkę wyższy model.
    instagram.com/darkroomnightlife

  7. #7

    Domyślnie

    jestem tak jak Ty z Bydgoszczy ale studiuje w Poznaniu
    A dla troszkie oryginalniejszych zdjęć możesz pobawić się w crossowanie slajdu/negatywu...Bardzo fajne efekty wychodzą...Na pewno trochę się tym można pobawić
    Nigdy nie robiłem zdjęć analogiem, dlatego nic nie wiem o materiałąch światłoczułych (slajd, film) różnych efektach, takich jak crossowanie...
    Co polecicie jako żródło wiedzy?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzyzne Zobacz posta
    fotografuje tylko w manualu chyba że założe 50 f1.8 to korzystam z trybów priorytetu przeslony/czasu zeby w wizjerze mieć dalmierz bo niestety w M dalmierza nie uświadcze automatu nie tykam już, bo to głupek chociaż bywa ze ja jeszcze wiekszy od niego
    ???????
    Przeczytalem to 3x i nie kumam.

    F80/D60 i inne kastraty (F55, F60, F65, F75, D40(x), D50, D70(s), D80, D90 i D100) z obiektywami z mikroprocesorem (AF-D, AF-G (dx), Ai-P) gadaja w pelni (mowie o pomiarze swiatla), do tego dalmierz elektroniczny dziala zawsze w aktywnym polu AF, nawet jak zapiete jest szklo manualne bez procesora.

    Nie sluchaj tych co radza Zenita czy Praktike, to slepa uliczka. Masz Nikona to kup cos ze stajni Nikona, nawet automat Nikon EM, czy Nikona FG. Jedynie nie polece Nikona FG-20 i FE/FM-10, bo to wypusty Cosiny.

    Zenit byl dobry w PRL w latach 70tych XXw, a swiat juz mial Canona AE-1(p), Pentaxa ME-Super, Nikona FE/FM, Oly OM ... Jak chcesz miec gowniana matowke (duzo gorsza niz w D60), 60% pokrycia kadru na matowce, migawke robica co chce a na pewno nie trzymajaca czasow, skolioze od drugiego kompletu czesto nijakich szkiel to kup Zenita (E, TTL, 12xp, 122 - wsiech rawno). Jak chcesz sie cieszyc fotografowaniem to kup aparat.
    Jak juz ma byc koniecznie cos z gwintem M42 (nie sugeruj sie cena szkiel poradzieckich, bo wiekszosc z nich to padlina) to pozostaje Bessa, Fujica.

    Poza tym, fotografuj a nie patrz na sprzet ANALOG-CYFRA ... jeden pies, dobre zdjecia robi fotograf nawet pudelkiem po trampkach a nie sprzet.

    Chcesz sie uczyc fotografii tradycyjnej? To znaczy chce sam wolac filmy i robic odbitki czy tylko dla szpanu mowic, ze robie analogiem, bo to trendy?

    Pozdrawiam
    KL

    Zaraz zjedza mnie uzytkownicy Zenitow, ale sam go mialem kiedy na runku PL nie mozna bylo nic kupic ze zgnilego imprialistycznego zachodu a Praktika byla towarem deficytowym na kartki.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja dodam tylko od siebie, że nietrzymanie czasów w zenicie nie sprzyja nauce (brak powtarzalności, a co za tym idzie niemożność wysunięcia właściwych wniosków z otrzymanych wyników).
    Jeżeli już mowa o M42 to chyba tylko pentax K1000. Kiedyś miałem, prosty i dobry aparat.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gALL Zobacz posta
    ???????
    Nie sluchaj tych co radza Zenita czy Praktike, to slepa uliczka. Masz Nikona to kup cos ze stajni Nikona, nawet automat Nikon EM, czy Nikona FG. Jedynie nie polece Nikona FG-20 i FE/FM-10, bo to wypusty Cosiny.

    Zenit byl dobry w PRL w latach 70tych XXw, a swiat juz mial Canona AE-1(p), Pentaxa ME-Super, Nikona FE/FM, Oly OM ... Jak chcesz miec gowniana matowke (duzo gorsza niz w D60), 60% pokrycia kadru na matowce, migawke robica co chce a na pewno nie trzymajaca czasow, skolioze od drugiego kompletu czesto nijakich szkiel to kup Zenita (E, TTL, 12xp, 122 - wsiech rawno).

    Zaraz zjedza mnie uzytkownicy Zenitow, ale sam go mialem kiedy na runku PL nie mozna bylo nic kupic ze zgnilego imprialistycznego zachodu a Praktika byla towarem deficytowym na kartki.
    Zgadzam się z kolegą co do Zenitha, też robiłem nim z 15 lat, dało się nawet fajne fotki robić, ale o tym jaki jest słabiutki przekonałem się jak zmieniłem go na coś lepszego.
    Praktica jest sporo lepsza, ale trzeba wybrać dobry model no i nadal nie jest to ideał.

    Cytat Zamieszczone przez gALL Zobacz posta
    ???????

    Jak juz ma byc koniecznie cos z gwintem M42 (nie sugeruj sie cena szkiel poradzieckich, bo wiekszosc z nich to padlina) to pozostaje Bessa, Fujica.
    Albo Mamiya na M42 ze szkłami Mamiya-sekor na M42, cudo.


    A wracając do Nikona to polecam F80, albo F90. Nie wspominam o F100, czy F5 bo to wyższe koszty, choć aparaty bajeczne.
    Jacek, pozdrawiam!
    D700+To16-28/2.8+T28-75/2.8+N80-200/2.8DED+N50/1.8+SB800


Strona 1 z 15 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •