Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Kalibracja monitora po raz n-ty.....

    Witam... wszyscy kalibruja nalogowo wiec skalibrowalem i ja
    Niestety jedyne co moglem nabyc droga zapozyczenia byl Spyder 3 pro... - tak znam opinie na jego temat - jednak wydaje mi sie ze lepiej miec choc troszke lepiej niz nie miec

    Proces kalibracji przeszedl poprawnie, ustawilem D65 i gamma 2,2 - zgodnie z podpowiedziami z forum... aha - kalibrujemy laptopa Dell studio 17" - calkiem mila matryca...

    Wszystko bylo by ladnie, obraz zrobil sie 'ladniejszy' bardziej kontrastowy, i co najwazniejsze bardziej podobny do odbitek z labu (wywolanych bez poprawek) i do karty referencyjnej, jednakze martwi/zastanawia mnie jedna rzecz...

    Do oprogramowania dolaczone sa zdjecia ktore niby maja pokazac roznice, i jest przycisk 'before/after' dzieki ktoremu mozemy sie przelaczas z obrazem na przed i po kalibracji... wszystko super tylko ze te niby referencyjne zdjecia wygladaja wg mnie gorzej 'po' niz 'przed... tzn jest znacznie mniej szczegolow w cieniach (ktore sa bo widac je w opcji 'przed', ale w opcji 'po' znikaja...obraz jest ciemniejszy i troche bardziej kontrastowy... gdyby to bylo w PS to powiedzialbym ze ktos pojechal z krzywymi za bardzo i za bardzo podbil kontrast...

    no i teraz... skopana kalibracja czy po prostu moje przyzwyczajenie do bardzo jasnego i malokontrastowego obrazu ?
    czy ewentualnie spydera mozna uzyc z jakims innym lepszym softem ??
    D300, D200, S5 PRO, Mamiya RZ67 PRO i 645 PROTL, SB600, S24-70, S70-200, S120-400, N50/1.8, Metz 45CL4, Vivi285

  2. #2

    Domyślnie

    moim zdaniem przyzwyczajenie
    chociaz spydera nie uzywalem wiec nie wiem jak kalibruje
    ja po kalibracji slabego monitora bardzo dlugo (pare tygodni) przyzwyczajalem sie do obrazu
    za to przy klaibracji monitora calkiem niezlego w zasadzie oprocz jasnosci to nie bylo zbyt duzych zmian

  3. #3

    Domyślnie

    no dobrze a co z tymi szczegolami w cieniach ktore znikaja ze zdjecia po kalibracji?? mowie tu o zdjeciach referencyjnych czyli 'prawidlowych'... bo to ze moje teraz wygladaja hmm troszke dziwnie to nie niespodzianka
    D300, D200, S5 PRO, Mamiya RZ67 PRO i 645 PROTL, SB600, S24-70, S70-200, S120-400, N50/1.8, Metz 45CL4, Vivi285

  4. #4

    Domyślnie

    ja bym obstawial, ze przed kalibracja miales po prostu podkrecony monitor, jasnoc itp. przez co bylo widac wszystko... co nie znaczy ze tak powinno byc...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kichu1979 Zobacz posta
    ja bym obstawial, ze przed kalibracja miales po prostu podkrecony monitor, jasnoc itp. przez co bylo widac wszystko... co nie znaczy ze tak powinno byc...
    Też na to stawiam.

    Istotna też jest gamma (poprzednio mogło być np. 1,8 a teraz jest np. 2,2).

  6. #6

    Domyślnie

    nie zrozumcie mnie zle - ja nie mam problemu z kompletna zmiana obrazu - tym bardziej ze 'po' wyglada on na oko o niebo lepeij - jedyna rzecz ktora mnie martwito ta mniejsza ilosc szczegolow - tak jakby kontrast byl za duzy i troche znika w cieniach... hmm a sa jakies pliki, wykresy, zdjecia - cokolwiek na ktorych mozna sie upewnic??? chodzi mi o jakies porownanie - nie mam dostepu do innego monitora ktory bylbyna 100% pewny...
    D300, D200, S5 PRO, Mamiya RZ67 PRO i 645 PROTL, SB600, S24-70, S70-200, S120-400, N50/1.8, Metz 45CL4, Vivi285

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •