Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: zafarb na fotce

  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2008
    Miasto
    K/oświęcimia
    Posty
    32

    Domyślnie zafarb na fotce

    Witam. jestem bardo początkującym fotografem.. a wręcz raczkującym, i napotkalem na problem typu jak, przy robieniu zdjęcia z fleszem odbitym od sufitu, gdy sufit jest koloru żółtego, zdjęcia mają zafarb żółty. Lampa jakiej używam to Sunpak pz42x. Teraz pytanie w Waszą strone... jak sie moge pozbyć takiego problemu? Za odp z góry dziekuje.
    \ D90 \ 18-105 3.5-5.6 \ 50 1.8 \ Sunpak PZ42x \

  2. #2

    Domyślnie

    Należy ręcznie ustawić balans bieli - WB PRE. Instrukcja dokładnie opisuje procedurę.

  3. #3

    Domyślnie

    najłatwej- tak jak radzi fushiro.
    Możesz też robić zdjęcia w RAW i potem przy wywoływaniu zlikwidować zafarb. Można też ew. spróbować założyć niebieski filtr na lampę (ale to raczej jako ostateczność, bo różne rzeczy mogą potem wyjść )
    http://www.ozzy.maxmodels.pl
    Ortografii uczą w podstawówce, więc nie tlumacz się, że nie studiowałeś polonistyki.

  4. #4

    Domyślnie

    Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę stosunek procentowy światła zastanego do lampy. Kombinacji może być wiele z różną temperaturą składników oświetlania sceny. Najprostsze jest zdominowanie silnym błyskiem i ręczny balans bieli w aparacie na temperaturę lampy. Jednak w warunkach domowych, taka specyfika oświetlenia często wygląda nienaturalnie. Moim zdaniem trudniejsze ale dające lepszy rezultat, jest doświetlanie, korzystając ze światła zastanego i odbicia od czegokolwiek białego. Przy braku białych ścian, nawet małe powierzchnie dają niezły skutek.

    To jest mój niedawny przykład. Zdjęcie bez żadnej korekcji kolorystyki. Jeśli u kogoś jest czerwone, trzeba włączyć zarządzanie barwą. Niedobór światła uzupełniłem przez odbicie od okna od którego byłem 0,5m, a ściślej jego białych ram. Oświetlenie wygląda tak jak pokój w rzeczywistości. Gdybym zdominował światło lampą przy odbiciu od sufitu byłyby brzydkie cienie pod oczami, a od ścian, fatalny do skorygowania kolor skóry.

    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2008
    Miasto
    K/oświęcimia
    Posty
    32

    Domyślnie

    bardzo wam dziekuje za odpowiedzi... To teraz wracam do puszki i szkole sie dalej.
    pozdr
    \ D90 \ 18-105 3.5-5.6 \ 50 1.8 \ Sunpak PZ42x \

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2016
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    40

    Domyślnie

    No właśnie.
    Robiłem zdjęcia w kuchni gdzie lampa ledowa o ciepłym kolorze zalewała całe pomieszczenie owym oświetleniem.
    Wystarczyła biała kartka i wyszło piękne oświetlenie bez żółtego zafarbu.
    Ale tez nasuwa się pewne pytanie w związku z tym.
    Jeżeli mamy światło zastane takie jakie jest i jakie nasze oko widzi, to czy zmiana oświetlenia nie daje iluzje i nie oddaje rzeczywistości.
    Bardzo mi się podobało to zdjęcia z białym światłem (którego nie ma) tylko co wtedy znaczy naturalne oświetlenie?

  7. #7

    Domyślnie

    Jeden z dylematów fotografa. Wywołać zdjęcia w kolorystyce takiej jaka była widziana przez oko, czy w takiej która się wywoływaczowi podoba ? Każdy to sobie musi sam rozstrzygnąć.
    D610 | T70-200 2,8 VC USD | T24-70 2,8 VC USD | N85 1,8G
    Flickr

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •