Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie zywotnosc wywolywacza - jak dlugo mozna...?

    Witam
    mam maly problem z uzyskaniem dobrej czerni przy wywolywaniu kilka razy uzywana chemia (pozytyw). Przy pierwszym uzyciu zdjecie jest nawet za mocno czarnieje a po powiedzmy 3, 4 razy uzywania, zdjecie musze dlugo naswietlac i wychodzi szare...
    uzywam czeskiej chemi Fomatol LQN a w broszuze ktora dostalem z chemia napisane jest ze zywotnosc takiego wywolywacza to 2 dni
    jak to jest w praktyce, czy moge dolewac koncentratu, a jak tak to ile?
    jestem nowiciuszem, ucze sie.. bardzo prosze o pomoc osob, ktore maja praktyke

    2 sprawa to film. Uzywam ilforda (100), fomopan clasic (100) czas podany przy wywolywaczu fomadon R09, podaja ze w przypadku ilforda iso 100 jest 12-14min, fomopan iso 100 6-7 min
    staram sie ten czas wysrodkowac i daje do ilforda 13min a przy fomopanie 6min, jak dlugo powinienem wywolywac film, zeby jakosc byla optymalna?
    film ktory byl robiony w pomieszczeniach (slabsze siwatlo), w nocy, wychodzi rzadki, przy dobrej pogodzie jest lepiej, ale nie jestem przekonany czy jest tak jak byc powinno.

    z gory dziekuje z pomoc

  2. #2

    Domyślnie Re: zywotnosc wywolywacza - jak dlugo mozna...?

    Cytat Zamieszczone przez Grey
    Witam
    mam maly problem z uzyskaniem dobrej czerni przy wywolywaniu kilka razy uzywana chemia (pozytyw). Przy pierwszym uzyciu zdjecie jest nawet za mocno czarnieje a po powiedzmy 3, 4 razy uzywania, zdjecie musze dlugo naswietlac i wychodzi szare...
    uzywam czeskiej chemi Fomatol LQN a w broszuze ktora dostalem z chemia napisane jest ze zywotnosc takiego wywolywacza to 2 dni
    jak to jest w praktyce, czy moge dolewac koncentratu, a jak tak to ile?
    jestem nowiciuszem, ucze sie.. bardzo prosze o pomoc osob, ktore maja praktyke
    Może zamiast tych chińskich wynalazków na początek spróbujesz W -14 Fenal tyż z fomy lub fotonu jak kto woli. Dla początkującego chyba najlepsze rozwiązanie. Tanie to jak barszcz, a trwałość szczelnie zamkniętego roztworu liczy się w miesiącach.

    Cytat Zamieszczone przez Grey
    2 sprawa to film. Uzywam ilforda (100), fomopan clasic (100) czas podany przy wywolywaczu fomadon R09, podaja ze w przypadku ilforda iso 100 jest 12-14min, fomopan iso 100 6-7 min
    staram sie ten czas wysrodkowac i daje do ilforda 13min a przy fomopanie 6min, jak dlugo powinienem wywolywac film, zeby jakosc byla optymalna?
    film ktory byl robiony w pomieszczeniach (slabsze siwatlo), w nocy, wychodzi rzadki, przy dobrej pogodzie jest lepiej, ale nie jestem przekonany czy jest tak jak byc powinno.
    fomadon R09, to też nie najszczęśliwsze rozwiązanie dla początkującego. To kapryśny specyfik. Spróbuj ID-11, D-76, ewentualnie xtol-a. Do czasów wołania trzeba niestety dojść osobiście, ale jako wyjściowe można stosować Te
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  3. #3
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    A ta chemia co podalem jest zla? Mieszkam w czechach i sprzedawca polecil mi wlasnie taki material. Pytalem tez w sklepie o gestosc filmu, sprzedawca na to ze lepiej jest wywolywac film cale 14min w przypadku ilforda. Zdjecia nie wychodza zle, tylko chcialbym robic to optymalnie "naj" zeby efekt byl przynajmniej b.dobry
    Rozumie tez, ze im dluzej trzymam film w koreksie, to film bedzie gestrzy i bardziej kontrastowy, tak? czy dobrze to rozumie?

    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grey
    A ta chemia co podalem jest zla? Mieszkam w czechach i sprzedawca polecil mi wlasnie taki material.
    Sprzedawca przeważnie poleca to co chce upchnąć
    W-14 jest wyrobem fomy.
    Odpowiednik D-76 foma też klepie, ale nie pamiętam nazwy.

    Cytat Zamieszczone przez Grey
    Pytalem tez w sklepie o gestosc filmu, sprzedawca na to ze lepiej jest wywolywac film cale 14min w przypadku ilforda. Zdjecia nie wychodza zle, tylko chcialbym robic to optymalnie "naj" zeby efekt byl przynajmniej b.dobry
    Rozumie tez, ze im dluzej trzymam film w koreksie, to film bedzie gestrzy i bardziej kontrastowy, tak? czy dobrze to rozumie
    Uważam że Rodinal i Ilford (R09 to klon rodinala) to nie najszczęśliwsza kombinacja.
    Przy używanu rodinala gęstość, kontrast, ziarno uzależnione jest prawie od wszystkiego (rozcieńczenie, temperatura, intensywność mieszania), dlatego nie polecam tego wywoływacza początkującym.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  5. #5
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymony
    Cytat Zamieszczone przez Grey
    A ta chemia co podalem jest zla? Mieszkam w czechach i sprzedawca polecil mi wlasnie taki material.
    Sprzedawca przeważnie poleca to co chce upchnąć
    W-14 jest wyrobem fomy.
    Odpowiednik D-76 foma też klepie, ale nie pamiętam nazwy.

    Cytat Zamieszczone przez Grey
    Pytalem tez w sklepie o gestosc filmu, sprzedawca na to ze lepiej jest wywolywac film cale 14min w przypadku ilforda. Zdjecia nie wychodza zle, tylko chcialbym robic to optymalnie "naj" zeby efekt byl przynajmniej b.dobry
    Rozumie tez, ze im dluzej trzymam film w koreksie, to film bedzie gestrzy i bardziej kontrastowy, tak? czy dobrze to rozumie
    Uważam że Rodinal i Ilford (R09 to klon rodinala) to nie najszczęśliwsza kombinacja.
    Przy używanu rodinala gęstość, kontrast, ziarno uzależnione jest prawie od wszystkiego (rozcieńczenie, temperatura, intensywność mieszania), dlatego nie polecam tego wywoływacza początkującym.
    http://www.foma.cz/foma/produkt/Foto.asp <---------- strona fomy, nie wiedze tam takiego produktu:/

  6. #6
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    co do mieszania, to wszystko robie zgodnie z instrukcja:

    - woda przegotowana (woda jest tutaj czyst )tem 20 C
    - mieszam co minute odwracajac koreks gora-dol 8 razy do 10sek proces 13min zalecany przez producenta to 12-14
    - wylewam wywolywacz 10sek przed zakonczeniem, leje wode, mieszam 10sek wylewam daje jeszcze raz czysta wode meiszam,wyleam, leje utrwalacz fomafix trzymam 3-4min ...
    - plukam 20min
    - leje plyn "zmiekczacz"
    - susze

  7. #7
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  8. #8
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    ok, dzieki za rady, sprobuje Fenal W-14 ( tutaj jest inna nazwa )

    pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    w zaszdzie zaden wywolywacz nie powinien siadac po kilku odbitkach.
    Myslalem nad tym - moze uzywasz jednych szczypiec i prznosisz utrwalacz?
    O ile tak zaden wyowlywacz nie przezyje .
    Pozdrawiam
    Jacek
    _____________

  10. #10
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jmj
    w zaszdzie zaden wywolywacz nie powinien siadac po kilku odbitkach.
    Myslalem nad tym - moze uzywasz jednych szczypiec i prznosisz utrwalacz?
    O ile tak zaden wyowlywacz nie przezyje .
    moze zle sie wyrazilem
    chodzi mi o to ze przez pierwszy dzien na nowem wywolywaczu, przy 10 zdjeciach 18x24 w przedziale 6godzin fotki sa ok, albo nawet za mocno dziala wywolywacz i bardzo szybko czarnieja. papiery (fomaspeed) naswietlam od 5sek do 9max.
    Po tygodniu wlewam ten sam wywolywacz, ale zeby uzyskac dobra czern musze naswietlac prawie o 2x dluzej.
    Przy uzywaniu kilku dni tego samego wywo... z dnia na dzien bladnie czern a dlugosc naswietlania sie wydluza..

    po miesiacu chemia ta nadaje sie do klozetu
    Szczypc mam dwie pary, jedna do wywo druga do utrwalacza, 3miski, woda posrodku
    szczypcami do wywolywacza daje zdjecie do wody bez zanuzania ich. Tymi z utrwalacza wyciagam.
    Niema prawa dostac sie zadna kropla do wywo...
    Chemie trzymam w sloiku 1,5 litrowym po ogorkach.

    Najbardziej ciekawi mnie ten proces wywolywania filmu (R09)
    MAM TO PRZYTRZYMAC 14MIN? pomoze, zaszkodzi? poradzcie cos dobrzy ludzie

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •