Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dyzio
    Przeczytałem w instrukcji że nie powinno się używać liniowego, ale nie bardzo rozumiem dlaczego?
    aby zrozumiec dlaczego nie poleca sie stosowania polaryztorow linionych do aparatow TTL/AF nalezy zrozumiec sposob dokonywania polaryzacji swiatła przez oba te urzadzenia.
    Warto poczytac o tym i zrozumiec.
    Byly wilekie dyskusje na rec.foto.pl o obu typach filtrów i ich wplywie na pomiary - ja mysle kup kolowy i mierz swiatlo z zalozonym filtrem, choc to tez bywa czasem dyskusyjne.
    Jest duza grupa zwolenników pomiaru bez filtra z dodaniem korekcji "na filtr" po pomiarze.
    Ja jednak nie poleciłbym tego rozwiazania.

    Kołowy i pomiar za filtrem.
    Pozdrawiam
    Jacek
    _____________

  2. #12

    Domyślnie

    W sumie wychodzi na to, że najlepiej trochę potestować stosowanie kołowego. Dziękuję wszystkim, poczytam i przetestuję, może w następnej dyskusji tego typu będę mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
    Pozdrowienia

  3. #13

    Domyślnie

    "W sumie wychodzi na to, że najlepiej trochę potestować stosowanie kołowego."

    Poczatkowo byly liniowe.
    wraz z pomiatre TTL a szczegolnie AF ten typ polara zakłocał pomiary. Opracowno kolowy - oba daje ten sam efekt z tym ze liniowy jest tanszy.

    mozna robic z filtrami tak:
    mierzyc bez i korygowac o wspolczynnik filtra ale polar ma korekcje zmienna - mniej wiecej ponad 1 EV roznicy - wiec slaidy moga byc zepsute

    kolowy i pomiar przez obiektyw/
    Pozdrawiam
    Jacek
    _____________

  4. #14

    Domyślnie

    polecam marumi MC dobry i tani jak na kołowe...ale pamiętaj o błędzie polara (również liniowego)...stosowanie go w obiektywach szerokich często prowadzi do błędu, wynikiem czego jest dwukolorowe niebo
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  5. #15

    Domyślnie

    Prawda.Co niezmienia faktu ze kolowy i basta....Liniowy uzywalem chwilke dla zabawy.Ciekawe cuda wychodza.Ale niezbyt pozadane.NIepakuj sie w to nawet.
    | N D200 | | 28-70/2.8 | | 70-200/2.8 VR| | SB-800 |

  6. #16

    Domyślnie

    wynikiem czego jest dwukolorowe niebo

    Alf, mógłbyś wrzucić jakiś przykład, może na PW?
    Pozdrowienia

  7. #17

    Domyślnie

    emilek poleciał...
    zwróć uwage, że lewa strona nieba jest biała, wypalona, a prawa intensywnie niebieska - to typowy błąd polara przy szerokim kącie - część kadru mieściła się w zakresie 85-95 stopni i została dobrze spolaryzowana, część znalazła się znalazła się w obszarze prostopadłego padania promieni słonecznych i została wypalona, bo polarek w tym zakresie nie zadziała...
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  8. #18

    Domyślnie

    Rzeczywiście, widać efekt. Mimo to polar nadal mnie nęci, oczywiście kołowy, pewnie Marumi.
    Pozdrowienia

  9. #19

    Domyślnie

    oczywiście...ja mam nawet 2 polarki, ale nauczony doświadczeniem używam bardzo starannie i częściej posługuję się połówkowymi szarakami (w nakrętce lub w systemie cokina)
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dyzio
    Rzeczywiście, widać efekt. Mimo to polar nadal mnie nęci, oczywiście kołowy, pewnie Marumi.
    Polar to dobra rzecz.
    Poza powszechnie znanym zastosowaniem sluzy takze jako neutralny - szary filtr. (oczywiscie bez tych krotkoogniskowych zjawisk). I co ciekawe - filtr o zminnej korekcji. Zakladajac jeden na drugi filtr polaryzacyjny otrzymujemy praktycznie swobodnie regulowany (o dowolnym zakresie korekcji) filtr szary.
    Pozdrawiam
    Jacek
    _____________

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •