Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    Trutta
    Gość

    Domyślnie Dziwne zachowanie AF

    Witam wszystkich bo to mój pierwszy post na forum

    Mam D200 i ostatnio zauważyłem dziwne zachowanie aparatu. Z podpiętym AFS 70-200, najczęściej w trybie AF-C aparat po zrobieniu zdjęcia i wyświetleniu go na monitorze dalej "myszkuje" AF - próbuje ustawić ostrość. Czasem gdy przeglądam zdjęcia i potrząsnę aparatem gaśnie monitor i aparat mierzy światło i ustawia ostrość. Dzieje się to głównie z zoomem ale podpięty kit od D70 też kilka razy mi "piknął" w trybie AF-S i ustawił ostrość bez przycisku migawki (dla jasności podam, że przycisku AF-ON przez przypadek nie naciskałem). Spotkał się ktoś z taką przypadłością ? - może na innych forach coś było słychać?

    Z góry dziękuję za jakiekolwiek info.

    Pozdrawiam
    Trutta

  2. #2

    Domyślnie

    Mam inna przypadlosc. D70 z 70-200. Wyswietlacz wskazuje poprawne wcisniecie spustu, ale nie dziala AF a w konsekwencji zwolnienie migawki. Zdarza sie tak ostatnio dosc czesto. Pomaga wylaczenie i wlaczenie aparatu. Czasami nie zaskakuje od razu -- trzeba wylaczyc ze dwa razy, a nawet odpiac na chwilke szklo i przyczepic ponownie. Styki wyczyszczone. Zastanawiam sie, czy to nie kwestia temperatury, bo przytrafia mi sie to najczesciej w pelnym sloncu (ostatnio czesto fotografuje na plazach). Niestety nie mialem czasu wykluczyc problemu z obiektywem. Raz tylko przykrecilem go do D200, ale wtedy nie bylo goraco -- i fakt-faktem problem nie wystapil. Co prawda niedlugo wymieniam D70tke na drugie D200, ale jednak wolalbym miec pewnosc co do tego dziwnego zachowania. Przetestowalbym sam, ale nie widze zadnej regularnosci w tym zachowaniu. Czasami caly zestaw, goracy i zasypany piaskiem potrafi dzialac non-stop przez kilka godzin, a czasami dopiero co wyjety z torby stwarza takie problemy.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Trutta, czy masz dopięte MB-D200? Jeśli masz to sprawdź, czy funkcje pionowego spustu są wyłączone (wyłącznik na gripie). One też mogą powodować przypadkową aktywację AF na skutek trzymania aparatu prawą ręką. Jeśli nie masz gripa, to opisane przez ciebie objawy, wskazują chyba na jakieś uszkodzenie przycisku spustu. Jeśli potrząśniesz aparatem, to może dochodzić do przypadkowego zwarcia styków, które są odpowidzialne za pomiar światła i AF (wciśnięcie spustu do połowy). Może coś w środku się ułamało, zgięło, albo sprężynka działa zbyt słabo. Ale to tylko domysły.
    Jacek

  4. #4
    Trutta
    Gość

    Domyślnie

    No, mam MB-D200 ale przy wywoływaniu tego "efektu" specjalnie uważałem na to aby nic nie przycisnąć. Poza tym przycisk na gripie mam zdefiniowany inaczej. Uszkodzenia mechaniczne są zawsze możliwe choć aparat nówka sztuka. Jakoś dziwnie mi to wygląda na zasadę - im cięższe szkło tym częściej występuje. Z kitem bardzo sporadycznie wręcz 2-3 razy. Z micro 60 raz i to też nie jestem pewien. Dziwne to to.

  5. #5

    Domyślnie

    Trutta, ale czy masz ustawiony wyłącznik na gripie na OFF (ten przy pionowym spuście - biała kropka nie pokrywa się z kreską)? Jeśli nie, to przy ciężkim szkle możesz nieświadomie lekko przyciskać ręką spust pionowy i efekt będzie właśnie taki.
    Jacek

  6. #6
    Trutta
    Gość

    Domyślnie

    O! cenna uwaga, coprawda staram się zawsze wyłączać ten spust i może dlatego nie wziąłem takiej możliwości pod uwagę. Starałem sie trzymając omijać wszystkie przyciski ale o tym nie pomyślałem bo go nie widać jak się trzyma aparat w poziomie - mam nadzieję, że to to, poobserwuję to zjawisko z wyłączonym spustem - dziękuję JK
    Szkoda byłoby go oddawać bo IMO ten egzemplarz daje wyjątkowo ostry i czysty obraz i jak patrzę na fotki (nef sharp. - normal) to się zastanawiam: jakie mydło ?

  7. #7

    Domyślnie

    Trutta: To bardzo możliwe, że to właśnie od Gripa. Dopóki nie miałem gripa nie zdażyło mi się to nigdy a odkąd podpiąłem gripa (a nie wyłączam przycisków gripowych praktycznie nigdy) to mi się to zdaża, pomimo tego, że też staram się uważać żeby nic nie nacisnąć.

    Pozdrawiam

    Grzegorz
    ---------------------
    Co Cię nie zabije to Cię wzmocni...

  8. #8

    Domyślnie

    Mam podobne "objawy". W moim przypadku na 100% chodzi o bezwiedne naciskanie przycisku spustu w MB-D200. Im cięższy zestaw obiektyw + aparat + lampa tym bardziej kontruje się ten ciężar wyginając, wykręcając nadgarstek na zewnątrz i często dolną , spodnią częścią dłoni naciska na przycisk pionowego spustu. W F5 miewałem podobne przygody. Pozdrawiam

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •