Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez glenio Zobacz posta
    Eeetam, mózg potrafi bardzo szybko przywołać raz zapamiętane informacje - na pewno o wiele szybciej niż trwa uruchomienie kompa.
    To fakt
    ale sprobuj obrobic fotke bez pomocy komputera
    I'm a photographer, I make people immortal. What's Your superpower?

  2. #22
    bombel
    Gość

    Domyślnie

    Też jestem zdania, żeby nie przesadzać z komputeryzacją...

    Przykład:

    W sposób maxymalnie uproszczony można przyjąć, że jeśli rozdzielczość wydruku (podkreślam rozdzielczość wydruku, nie pliku w kompie) w wielkości 254 dpi jest dla nas wystarczająca - a na małych i średnich formatach nikt bez lupy nie dostrzeże różnicy pomiędzy 254 a 300 dpi - wtedy obliczyć wielkość odbitki jest w sumie prosto...

    Jeśli odbitka ma 1600 x 1200 pixeli, wtedy odbitka o rozdz. 254 dpi będzie miała 16 x 12 cm. Zauważacie jakąś prawidłowość? To dobrze.

    Ile będzie miało zdjęcie o rozmiarach 1234 x 876 pixeli na odbitce o bardzo ładnej rozdzielczości 254 dpi? No, dziewczynki i chłopcy?

    Oczywiście 12,34 x 8,76 cm.




    Czy do tego potrzebny jest jakiś szczególny program? Wolne żarty... A jeśli ktoś bardzo chce mieć rozdzielczość 300 dpi (jakiś mit, ale ładnie wygląda) to niech ilość pixeli dzieli przez 118 i wyjdą mu centymetry. Nie pytajcie czemu, ale tak jest.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sote Zobacz posta
    To fakt
    ale sprobuj obrobic fotke bez pomocy komputera
    Podobno w epoce celuloidu łupanego ludzie coś takiego praktykowali...

  4. #24

    Domyślnie

    bombel zakladasz ze kazdy kto pstryka fotki musi znac "bajki o dpi"?

    Nikt nie mowi ze wszystko trzeba robic na kompie,
    sa rzeczy ktorych sie jednak bez niego zrobic nie da,
    a wiele zrobi sie latwiej, przyjemniej i szybciej.
    I'm a photographer, I make people immortal. What's Your superpower?

  5. #25
    bombel
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sote Zobacz posta
    bombel zakladasz ze kazdy kto pstryka fotki musi znac "bajki o dpi"?
    Dlatego nie mącę, nie klaruję, że wystarczy znać matematykę na poziomie 3 klasy podstawówki, nie tłumaczę, żeby sobie samemu wzorki wyprowadzać...

    Tłumaczę (jak dziecku): ilość pixeli podziel przez sto (to znaczy przesuń przecinek o dwa miejsca w lewą stronę) i wyjdzie ilość centymetrów w rozsądnej rozdzielczości.

    Jeszcze źle? Jeszcze potrzeba jakiegoś programu? Matko boska... Myślałem, że towarzystwo jeszcze dysponuje takim kapitałem umysłowym, żeby nie szukać aż tak szczegółowych pluginów.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bombel Zobacz posta
    Dlatego nie mącę, nie klaruję, że wystarczy znać matematykę na poziomie 3 klasy podstawówki, nie tłumaczę, żeby sobie samemu wzorki wyprowadzać...

    Tłumaczę (jak dziecku): ilość pixeli podziel przez sto (to znaczy przesuń przecinek o dwa miejsca w lewą stronę) i wyjdzie ilość centymetrów w rozsądnej rozdzielczości.

    Jeszcze źle? Jeszcze potrzeba jakiegoś programu? Matko boska...
    ja te bajki znam (mniej lub wiecej ) ale nie kazdy musi.
    Kolega zapytal i otrzymal odpowiedzi.

    Co by nie bylo napewno komus Twoj wykladzik pomoze
    Ostatnio edytowane przez sote ; 19-11-2008 o 17:05
    I'm a photographer, I make people immortal. What's Your superpower?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bombel Zobacz posta
    Ile będzie miało zdjęcie o rozmiarach 1234 x 876 pixeli na odbitce o bardzo ładnej rozdzielczości 254 dpi? No, dziewczynki i chłopcy?
    Oczywiście 12,34 x 8,76 cm.
    Czy do tego potrzebny jest jakiś szczególny program? Wolne żarty... A jeśli ktoś bardzo chce mieć rozdzielczość 300 dpi (jakiś mit, ale ładnie wygląda) to niech ilość pixeli dzieli przez 118 i wyjdą mu centymetry. Nie pytajcie czemu, ale tak jest.
    Dzięki - jestem usatysfakcjonowany odpowiedzią
    Dla mnie temat jest zamknięty.

    Pozdrawiam

  8. #28

    Domyślnie

    Eee tam, widziałem odbitki z D2h 30x40 i większe, a tam matryca to 4Mpix...
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  9. #29
    bombel
    Gość

    Domyślnie

    Dlatego bardzo ciężko będzie napisać program, o jaki pyta pytający. Czemu?

    Zgodnie z tym co powiedziałem obrazek 1000 x 1000 pixeli będzie miał niezły wygląd na odbitce 10 x10 cm. A da się z tego zrobić odbitkę 11 x 11 cm? Oczywiście. Nikt nie zauważy różnicy.

    Idąc dalej, da się zrobić odbitkę 12 x 12 cm? Pewnie, że się da, da się nawet zrobić 15 x 15. Z tym, że jakość będzie spadać. To proste, prawda?

    Idąc jeszcze dalej da się zrobić z tego pliku odbitkę 20 x 20, 30 x 30, a nawet 100 x 100 cm - trzeba sobie tylko znaleźć jakiś punkt odniesienia, jakiś bazowy poziom i wyznacznik jakości. Do czegoś trzeba 'tą jakość' przyrównać...

    Skoro w naszym przykładzie będzie OK odbitka 10 x 10, to i 11 x 11 będzie OK, 12 x 12 też nie zaszkodzi, ale już 20 x 20 może zacząć brakować jakości... A 30 x 30 jeszcze bardziej zacznie brakować... A 100 x 100 jeszcze bardziej, czyż nie?

    Ale do tego, żeby to wiedzieć, trzeba mieć jakiś poziom odniesienia - którego wyliczenie podałem. Jest nawet dość proste do zapamiętania.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pebees Zobacz posta
    Ale ale.. jest taki jpegcrops. Gdy przycinasz zdjęcie, pokazuje Ci na zielono, żółto, czerwono jakość zdjęcia (bardzo dobra, średnia, marna), biorąc pod uwagę DPI. Z tego co pamiętam, te wartości DPI przyporządkowane do kolorków można edytować. Wtedy przycinasz sobie do formatu np. 20x30 cm i widzisz, jakiej jakości będzie odbita
    dets rajt!
    Polecam tym którzy nie mieli jeszcze przyjemności obcowania z programem
    Genialnie-Prosty Prosto-Genialny!

    Panowie życie trzeba sobie ułatwiać bo jest ono juz wystarczająco "łatwe-mało"

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •