Close

Strona 3 z 11 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 102
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Mz. jest to kwestia AWB. Trzeba przed ekspozycją bez filtra robić sobie Pre WB.
    Niemal zawsze jadę na PRE, więc to raczej nie to i prawdopodobnie Jaś ma rację, że ma to coś wspólnego z podczerwienią. Stąd efekty obserwowalne na cyfrze i znikome lub praktycznie nie występujące na błonie.
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  2. #22

    Domyślnie

    moze, co by nie gadac po proznicy:

    http://www.schneideroptics.com/info/...hotography.htm


    i otworzyc sobie dokument "Transmission Curves". drugi wykres w lewej kolumnie
    to szare filtry i wyraznie widac, ze w okolicach czerwieni i podczerwienie tlumienie
    jest duzo slabsze. slabsze tlumienie fragmentu spektrum barw oznacza ni mniej ni
    wiecej, ze te kolory beda bardziej wyrazne na zdjeciu. czego przyklad widac
    powyzej.

    te wykresy poniekad wyjasniaja, dlaczego jest tak mocny zafarb w mocnych
    szarych filtrach a dlaczego go nie ma w slabszych. poniekad, juz nawet nie sama
    podczerwien tutaj odgrywa istotna role, bo fragment spektrum 650-700mm
    miesci sie jeszcze w pasmie widzialnym przez oko ludzkie i matryce. a jak widac,
    taki filtr 110 ma tam slabsze tlumienie niz w reszcie spektrum.

    EDIT: jeszcze zeby uzupelnic temat: tych wykresow nie nalezy odnosic do
    filtrow innych producentow, bo dla Hoyi czy Marumi krzywe spektralne moga
    byc rozne. technologicznie rzecz biorac filtry szare to szklo barwione dydymem
    i kazdy producent robi to we wlasnym zakresie, inaczej korygujac odstepstwa
    w tlumieniu spektrum barw.

    EDIT2: krzywe spektralne lub chocby charakterystyke innych filtrow mozna
    odtworzyc za pomoca tablicy Gretaga lub czegokolwiek innego wielokolorowego.
    wystarczy zrobic zdjecie z filtrem i bez i porownac, ktore barwy sa relatywnie
    jasniejsze a ktore relatywnie ciemniejsze na zdjeciu z filtrem ND
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 20-10-2008 o 14:53

  3. #23

    Domyślnie

    Można to również sprawdzić robiąc: 1 z długim czasem, 2 z krótkim podciągając ISO do góry i przesłonę do dołu z nadal założonym ND, jeśli wpływ szumów nie da podobnego efektu to drugie zdjęcie ze względu na krótszy czas powinno być mniej fioletowe. Sprawdzę z ciekawości przy okazji.

  4. #24

    Domyślnie

    A ja jak wrócę do domu to Wam wstawię zdjęcia robione z B+W 3.6 (3.0 + 0.6) z czasami 8 sekund i 20 sekund. Ja naprawdę nie mam tych zafarbów i kompletnie nie wiem, czym to wytłumaczyć. Może mam jakieś podrabiane BW???

  5. #25

    Domyślnie

    widziałem już te fotki i kurcze ani przy 20sek ani przy 8 zafarbu niet

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritwood Zobacz posta
    A ja jak wrócę do domu to Wam wstawię zdjęcia robione z B+W 3.6 (3.0 + 0.6) z czasami 8 sekund i 20 sekund. Ja naprawdę nie mam tych zafarbów i kompletnie nie wiem, czym to wytłumaczyć. Może mam jakieś podrabiane BW???
    wez sobie sfoc pudelko kredek, skoryguj w obu fotach punkt szarosci
    a potem przyjrzyj sie, ktore kredki sie "zaswiecily"

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    wez sobie sfoc pudelko kredek, skoryguj w obu fotach punkt szarosci
    a potem przyjrzyj sie, ktore kredki sie "zaswiecily"
    Zapewne będzie tak jak piszesz, tylko ja nie mówię o 'świeceniu kredek' tylko o tym fioletowym rzuciku na zdjęciach kolegi Strus. Być może D700 ma tu jednak jakieś znaczenie. Nie wiem. Na D200 nie próbowałem, aczkolwiek przy najbliższej okazji nie omieszkam sprawdzić. Zresztą Strus potwierdził, że tego fioletu u mnie nie ma. I nie podważam tutaj żadnych teorii - po prostu stwierdzam fakt.

  8. #28

    Domyślnie

    Jeśli można to poproszę o takiego jednego! 20sekundowego NEFa na skrzynkę ji@gazeta.pl pojedynczy załącznik może mieć wielkość 20MB mam nadzieję że ten NEF nie jest większy , już zaczynam składać na tego D700 .

  9. #29

    Domyślnie

    Ok.
    Wstawię takie przykładowe zdjęcie tutaj. Nie tknięty jest nawet jeden suwak, nie jest wyostrzane po zmniejszeniu. Tylko konwersja do jpg i resize do szerokości 700 pikseli. Exif został, więc można podglądać. Dwa filtry: B≠W 3.0 oraz B+W UV MRC. Czas 20 sekund, ISO 200, F około 11-16 (nie pamiętam - jest w Exifie) D700, 17-35.

    pozdrawiam,

    Marcin


    Wybaczcie post pod postem, ale znalazłem jeszcze jedno, z czasem naświetlania 30 s. Trzy filtry B+W: 3.0, 0.6 oraz UV MRC. Stąd bierze się ta koszmarna winieta, bo te trzy filtry to dodatkowe 12 milimetrów z przodu obiektywu. Ponieważ jednak były to tylko eksperymenty więc na winietę przymykałem oko - liczył się dla mnie tylko rezultat.

    I tak samo jak powyżej, nietknięty żaden suwak, nie wyostrzane po zmniejszeniu. Tylko konwersja do .jpg

    Fioletów nadal nie ma.

    Ostatnio edytowane przez jarek76 ; 21-10-2008 o 19:05

  10. #30

    Domyślnie

    fioletow jako takich nie ma, ale jest widoczne przerozowienie na chmurach i przede wszystkim na wodzie.
    calosciowo, zdjecia sa ocieplone i maja lekka dominante magenty

    przy czym to samo z siebie wiele nie dowodzi. bo bez zdjecia referencyjnego, bez filtrow, nie ocenisz, czy
    w danym ujeciu filtr zmienia kolory. na oko to niestety sie kolorow nie ocenia.

    z innej beczki - zafarb filtra moze byc roznie widoczny w roznych scenach. akurat na przerozawianie sceny
    dzienne sa nieco mniej podatne niz np. wieczorne jak na pierwszym zdjeciu w watku.


    summa summarum... widze, ze jednak bede musial te zdjecia porownawcze osobiscie zrobic...

Strona 3 z 11 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •