Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Trwałość chemii

    Witam,
    przymierzam się do pierwszego wywołania negatywów, których mam kilka.
    Mam małą zagwózdkę, ponieważ w najbliższym czasie będzie mi ciężko zrobić kolejnych kilka rolek B&W.
    I mam takie pytanie dotyczące trwałości chemii.
    Bo z tego co wyczytałem to roztwór proszkowy ma znacznie krótsza trwałość niż koncentrat.
    W dodatku koncentrat umożliwia większą ilość wywołań, ale w moim przypadku, jeżeli i tak potrzebuję go na około 10 rolek, to i tak 80% koncentratu będzie tracić swoje właściwości (bo nie dam rady tego zużyć).
    No i co wybrać ??
    ( mój wybór pomiędzy ID11 a ILFOSOL)
    D80 F100 i parę słoików

  2. #2

    Domyślnie

    Z doświadczenia ze starych czasów...
    "Roztwór proszkowy" - rozumiem, że roztwór uzyskany z proszku. Taki roztwór należu zużyć praktycznie od razu. Można trochę zaoszczędzić, dzieląc zawartość (proszek) na części. Praktyką było dzielenie opakowania na pół i przedłużenie czasu wywoływania *2. Dodatkowy efekt: zmniejsza się ryzyko "przewołania" i "niedowołania". Polecam literaturę w zakresie chemii w fotografii dwubarwnej oraz instrukcje konkretnej chemii.
    Wywoływacz z koncentratu: jeżeli zostanie rozcieńczony, należy traktować go tak samo jak roztwór proszkowy. Dłużej można przechowywać (koncentrat) po przelaniu do naczynia o mniejszej objętości, tak, żeby zostało jak najmniej powietrza nad koncentratem. Były kiedyś takie harmonijkowe "słoiki" (nie mylić z miechami!) można je było ścisnąć i zakręcić, gdy roztworu było po gwint.

  3. #3

    Domyślnie

    Absolutnie nie dzielić współczesnych wywoływaczy na pół czy inne ćwierci! Proszek ma niejednorodną strukturę chemiczną i można tym spierdzielić wywoływacz. Można próbować rozpuszczać (oczywiście zachowując kolejność) proszek w połowie zalecanej ilości wody - taki roztwór jest zdecydowanie bardziej trwały. Tak zwany "stock" - przyrządzony wg. wskazówek na opakowani - może postać do 3 miesięcy (ale tylko w ciemnym miejscu i w butelce zapełnionej po korek). Proszek ma też tę przewagę, że nierozrobiony (czyli nadal w proszku) może leżeć praktycznie w nieskończoność nie tracąc swoich właściwości.
    Ja "zbieram" naświetlone rolki i spokojnie czekam, by było ich na tyle dużo, że cały wywoływacz wykorzystam w tydzień - dwa. No i oczywiście polecam ID-11
    And I am not frightened of dying. Any time will do, I don't mind.

  4. #4

    Domyślnie

    Kolega wyżej napisał:"...Były kiedyś takie harmonijkowe "słoiki" (nie mylić z miechami!) można je było ścisnąć i zakręcić, gdy roztworu było po gwint..."

    Można ewentualnie "dopełnić" pojemnik z cieczą szklanymi kulkami-z braku takowych kiedyś, radzono pocięcie szklanego pręta na krótkie walce Myślę, że obecnie łatwiej takowe szklane kulki zdobyć-zasada, naczynie nie powinno zawierać powietrza-czyli poziom po korek... Trwałość tak przechowywanej chemii- dotyczy tylko koncentratów- nie powinna wtedy odbiegać od tej z etykiety fabrycznej...
    Marek

    Zakon Fuji

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    Ja "zbieram" naświetlone rolki i spokojnie czekam, by było ich na tyle dużo, że cały wywoływacz wykorzystam w tydzień - dwa.
    Naswietlony film ponoc nie lubi dlugo lezec ... A niestety np. ja nie mam przerobu kilkunastu rolek miesiecznie (ba,
    taki przerob to nawet rzadko na cyfrze mam ). Wiec chyba koncentrat jest tu dobrym wyjsciem, albo kupno wywolywacza z kims.... ale ciezko znalezc kolo siebie zapalenca

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sawi Zobacz posta
    Naswietlony film ponoc nie lubi dlugo lezec ... A niestety np. ja nie mam przerobu kilkunastu rolek miesiecznie (ba,
    taki przerob to nawet rzadko na cyfrze mam ). Wiec chyba koncentrat jest tu dobrym wyjsciem, albo kupno wywolywacza z kims.... ale ciezko znalezc kolo siebie zapalenca
    W Warszawie? No nie żartuj
    Ja rolki do wywołania trzymam w temperaturze około 0 stopni i nigdy nie widać było pogorszenia jakości w porównaniu ze świeżo naświetloną rolką.

    Napisz co to jest "kilka rolek" i jakie to są rolki, jak naświetlane itp. No i jaki masz koreks. Może się okazać, że kupno proszku na litr wywoływacza okaże się bardziej ekonomiczne, zwłaszcza, że sam nie wiesz, kiedy będziesz wołał następne.
    And I am not frightened of dying. Any time will do, I don't mind.

  7. #7

    Domyślnie

    a w sumie jeżeli poświęcę jedno opakowanie ID-11 nawet na dwie rolki i wyleję, a resztę chemii wykorzystam i odpowiednio ze składuję to i tak koszt 20 paru złotych w stosunku do utraty jakości zdjęć chyba nie jest wygórowanym kosztem.
    Po prostu wezmę ID-11 rozcieńczę 1+1 i przechowam prze około 3 miesięcy, jeżeli go nie wykorzystam w tym czasie to trudno.
    D80 F100 i parę słoików

  8. #8

    Domyślnie

    Nie rozcieńczaj roztworu który planujesz przechowywać. 1+0 ID-11 stał u mnie ponad 3 miesiące i nic mu się nie stało (butelka po sam korek napełniona). 1+1 trzeba zużyć bodajże w ciągu 24 godzin.
    And I am not frightened of dying. Any time will do, I don't mind.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    Napisz co to jest "kilka rolek" i jakie to są rolki, jak naświetlane itp. No i jaki masz koreks. Może się okazać, że kupno proszku na litr wywoływacza okaże się bardziej ekonomiczne, zwłaszcza, że sam nie wiesz, kiedy będziesz wołał następne.
    Napisalem "ponoc" - nigdy nie sprawdzalem, raz kupilem jakis czas temu proszek, wywolalem dwa filmy, pozniej z pol roku posuchy i kolejny balem sie nieco wolac w tym roztworze. Teraz kupilem koncentrat R-09 i z tego co znalazlem w sieci to to nierozcienczone jest dosc trwale ...
    A u mnie kilka to .... w sumie jak mam 2 miesiecznie to duzo
    A koreks mam wlasnie na dwie 135 lub jedna 120.

  10. #10

    Domyślnie

    Zrobiłem tak , rozrobiłem STOCK (1+0) i odlewam tyle ile potrzebuję (np 175 ml ) następnie robię 1+1. To co nie wykorzystam z 1+0 to zamykam w w ściśniętej butelce. zobaczymy na jak długo wystarcz ;] tylko mnie zastanawia jedna rzecz. czy mam wydłużyć czas wywoływania, bo przy 1+0 co rolkę to trzeba chyba o 10% czasu wydłużyć proces :/
    D80 F100 i parę słoików

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •